MojAndroid

Spoločnosť Facebook plánuje v priebehu nasledujúcich piatich rokov vytvoriť desať tisíc pracovných miest v celej Európskej únii v snahe vytvoriť takzvaný „metaverse“. Pojem označuje virtuálny priestor, kde sa používatelia môžu stretnúť napríklad pomocou VR headsetov alebo rozšírenej reality. O novinke informoval portál Business Insider.

Vytvorené pracovné miesta budú podľa Facebooku vhodné pre vysoko kvalifikovaných uchádzačov. Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg je presvedčený o kvalite európskeho IT sektoru a verí, že v Európe nájde mnoho talentovaných ľudí. Spoločnosť má pri výbere nových zamestnancov v pláne zamerať sa na Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Poľsko, Holandsko a Írsko.

Facebook už prvý metaverse projekt predstavil

Nebude to prvýkrát, čo sa spoločnosť pokúsi posunúť hranice virtuálnej reality. V auguste spustila projekt Horizon Workrooms, ktorý používateľom umožnil mať pracovné porady vo virtuálnej realite, keďže naživo ich uskutočniť nemohli kvôli pandémii. V miestnosti však namiesto svojich kolegov stretli ich avatarov.

Facebook Horizon Workrooms
Foto: BusinessInsider.com

Zuckerberg dokonca metaverse považuje za ďalšiu generáciu internetu a chce, aby sa z Facebooku raz stala plne metaverská spoločnosť. Podľa neho by internet v budúcnosti mal byť niečo, v čom môžeme byť priamo s ostatnými používateľmi, namiesto toho, aby sme s ním interagovali prostredníctvom smartfónov alebo počítačov.

Spoločnosť medzi tým čelí ostrým útokom

Medzitým však spoločnosť čakajú problémy súvisiace s kritikou jej fungovania od bývalých zamestnancov. Oznámenie o vytvorení nových pracovných miest prišlo v ten istý deň, ako Sophie Zhang, bývalá vedkyňa zaoberajúca sa dátami na Facebooku, podala svedectvo britskému parlamentnému výboru o praktikách spoločnosti. Ďalšia informátorka, Frances Haugen, bude pred výborom vypovedať budúci týždeň.

Náš tip
Vytvoril nástroj na zníženie závislosti na Facebooku. Ten ho odmenil doživotným zákazom
19.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+