MojAndroid

Nástroj na elimináciu News Feed by znamenal celkom podstatnú zmenu a možnosť pre každého, aby sám eliminoval neustále sa objavujúce okno po každom prihlásení. Facebook to však vyhodnotil opačne.

Znižovanie trávenia času na Facebook? Spoločnosť to rozhodne nechce

News Feed, hlavný zdroj reklamy pre Facebook. Tak dôležitý, že sa pri každom prihlásení objaví, je vlastne nekonečný. Momentálny prípad ľudí zo samotnej spoločnosti, ktorí opisujú dianie vnútri (whistleblower) poukazuje práve na News Feed, do ktorého sa premieta vo forme reklám celý čas strávený na sieti. Ako z tejto špirály von? Jednoducho by stačil nástroj, ktorý by to dokázal nastaviť, eliminovať sledovanie a priemet do News Feed. Ten by sa vlastne stal zbytočným. A takýto nástroj vznikol, jeho existencia však trvala krátko. Volal sa Unfollow Everything a výsledkom bolo, že tvorca zaň dostal doživotný zákaz na Facebook a Instagram.

facebook redmi note 10 pro titulka
Foto: Redakcia

Zmyslom bolo odstrániť sledovanie priateľov a skupín, no zároveň ostať s nimi v kontakte. Nástroj týmto odstránením sledovania zrušil aktivitu News Feed, čo bol cieľ. Facebook takéto konanie nemôže akceptovať, pretože News Feed je hlavný zdroj príjmov z reklamy. Prehŕňať sa nekonečným zdrojom informácií je presne to, čo máme podľa spoločnosti robiť. Iste, existuje možnosť, ako si ručne odstrániť sledovanie, trvá to však dlho, je to nepohodlné, čiže mnohí užívatelia sa do toho ani nepustia. A tak má News Feed svoj cieľ naplnený.

Nástroj na elimináciu bol predstavený v júli minulého roka, ako súčasť prehliadača Google Chrome. Prvok sa dočkal veľkej popularity, tisíce ľudí si ho zamilovali. Facebook však začal konať rýchlo, ako prvotná reakcia bol list pre tvorcu, kde spoločnosť reagovala rázne. Jeho účet na Facebook, ktorý mal cez 15 rokov deaktivovali natrvalo. Okrem toho chcela spoločnosť od vývojára záväzok, aby takýto nástroj už nikdy nevytvoril. Prišlo aj pohrozenie súdom. Ako to už býva, obava z prehratého súdu a náhrada škody a úhrada služieb právnikov Facebooku, nakoniec prevážila. Nástroj Unfollow Everything tak zanikol a už nový nevznikne. Aspoň nie zo strany pôvodného tvorcu, ktorým je Louis Barclay a toto je jeho príbeh a boj s gigantom.

Facebook
Facebook
Developer: Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
Náš tip
Hackeri údajne predali cez 1,5 miliardy používateľských dát z Facebooku
13.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+