MojAndroid

Európskej únii sa minulý mesiac konečne podarilo posunúť ďalej návrh, podľa ktorého by museli všetci výrobcovia smartfónov používať jednotný nabíjací port, v tomto prípade USB-C. Keďže drvivá väčšina Android zariadení už používa USB-C porty, problém by mal len Apple so svojim Lightning konektorom. Anna Cavazzini, predsedníčka parlamentného výboru pre ochranu spotrebiteľa, však uviedla, že jednotným štandardom vôbec nemusí byť USB-C, informuje Europa.eu.

Návrh inováciám nebráni a EÚ rada uprednostní lepší štandard

Podľa Európskej únie zavedenie návrhu pomôže nie len používateľom, ale aj životnému prostrediu. Ak všetky zariadenia bude možné nabíjať pomocou rovnakého kábla, výrobcovia ho už nebudú musieť prikladať do balenia. To podľa odhadov ušetrí približne tisíc ton elektroodpadu ročne.

Apple iPhone 13 Pro fotoaparat
Apple iPhone 13 Pro | Foto: Redakcia

No Apple sa návrhu silou mocou bráni a tvrdí, že stojí v ceste inováciám. Predsedníčka parlamentného výboru pre ochranu spotrebiteľa však návrh takto nevníma z jednoduchého dôvodu:

„Návrh uvádza, že ak sa objaví nový štandard, ktorý je lepší ako USB-C, môžeme pravidlá prispôsobiť,“ uviedla Cavazzini.

Momentálne nie je jasné, aké kritéria by nový štandard musel spĺňať, aby ho Únia uznala za lepší. Lightning port však zjavne za lepší ako USB-C nepovažuje. Applu však ostáva ešte jedna možnosť okrem tej vzdať sa Lightning portu.

Povinnosť použiť USB-C konektor sa netýka zariadení bez káblového nabíjania. Znamená to koniec iPhonov s nabíjacím portom?

Hovorca Komisie pre portál The Verge uviedol, že návrh sa netýka zariadení, ktoré nemajú káblové nabíjanie. Špekulácie o iPhone bez portov by sa teda mohli v najbližších rokoch naplniť. Komisár EÚ Thierry Breton na tlačovej konferencii taktiež dodal k sťažnosti Applu na zabíjanie inovácií, že „v oblasti bezdrôtového nabíjania je ešte veľa priestoru na inovácie“.

Lightning titulka
Foto: Redakcia

V čom sa nemýli, keďže bezdrôtové nabíjanie je v súčasnosti stále pomalšie a menej efektívne ako káblové nabíjanie. Ak sa Apple pre túto cestu rozhodne, bude mať čo robiť, aby technológiu bezdrôtového nabíjania zdokonalil na toľko, že bude atraktívnejšia aj pre náročnejších používateľov. Veľa času mu už však neostáva, návrh môže do platnosti vstúpiť už o dva roky.

Náš tip
Ako výpadok Facebooku štartuje spravodajské weby

18.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+