MojAndroid

Bez výraznej diskusie alebo zmienky, ako to už u nás býva, sa pripravil návrh textu Smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorý prináša zásadnú ochranu do uverejňovaných a používaných diel (články, obrázky, videá), ktoré sú publikované alebo zdieľané na internete. Obmedzí nakoniec natoľko, že bude prekážkou bežného surfovania?

Autor a jeho ochrana na prvom mieste

V zásade nie je možné inak, iba súhlasiť s tým, že ak je na internete publikované dielo v podobe textu, jeho časti, fotografie, videa, hudby alebo inej formy, ktorú niekto sám vytvoril a zdieľa s celým svetom, prípadne jeho dielo je zdieľané vyhľadávačmi, ako je napríklad Google, že zaslúži ochranu. Nie je možné tolerovať, aby sa s daným dielom nakladalo bez súhlasu autora bezhranične. Mnohí autori však ani nevedia (alebo sa nezaujímajú), že napríklad Google dokáže vybrať citácie časti ich textov a šíriť medzi vybranými odkazmi. Kopírovanie do iných diel alebo kopírovanie kýmkoľvek je potom už bez kontroly. Otázka však je, či sme momentálne na hrane a už je potrebné zasiahnuť, a to radikálne. EÚ tvrdí, že áno a preto vznikol návrh novej Smernice.

Nová Smernica a kľúčový článok 13

V zásade si na novej Smernici všetci všímajú hlavný bod sporu. A tým je znenie článku 13, ktorý má podľa odporcov priniesť do sveta internetu riadenú, počítačovú kontrolu a cenzúru, ktorá je nežiaduca. Bude sa prejavovať tým, že každý poskytovateľ služieb informačnej spoločnosti, ktorí uchováva a verejne sprístupňuje veľké množstvo diel (už zmienené autorské diela v najrôznejšej podobe), bude povinný prijať opatrenia, aby sa chránený obsah nedostal na verejné šírenie a bol včas rozpoznaný. V praxi sa má teda zaviesť automatické rozpoznanie predmetu ochrany (napríklad časť textu alebo celý text), ten sa po rozpoznaní označí a nebude možné ho sprístupniť verejne. Teda Google, ktorý rozhodne naplní definíciu „uchovávania a verejného sprístupňovania  veľkého množstva diel“ (aj keď nie je jasné, o aké čísla v realite má ísť), bude jednak musieť vykonať kontrolu autorského obsahu pred publikáciou a ak zistí zhodu s databázou, zamietne publikáciu. Praktické hľadisko bude zaujímavé, najmä fáza kontroly a vyhodnotenie, že ide o chránené dielo.

Automatické rozpoznávanie a blokovanie takéhoto obsahu sa bude týkať aj situácie, ak využijem citáciu časti zverejneného diela a chcem ho použiť napríklad v článku. Systém Google (ak ho odtiaľ budem kopírovať) ho rozpozná a zablokuje, napriek tomu, že môže byť môj účel legálny. Zásadná zmena by mala postihnúť aj siete ako je Instagram alebo YouTube, kde bude blokovanie autorského obsahu tiež aktívne. Samotné nástroje a ich úspešnosť a spôsob filtrácie zatiaľ nie sú známe. Bežne aj pri tvorbe článkov na webe využívame formu citácií a odkazov na web zdroju, ktorý by sa týmto mal zrušiť alebo obmedziť. Zrejme iba súhlas alebo dohoda s autorom daného diela by mala byť vstupenkou do raja, alebo inak vyjadrené, na základe súhlasu by som vedel dané citácie používať. To je pri zahraničných weboch však otázka, ako to bude v praxi fungovať. Niektoré dokonca ani sú súčasťou EÚ, čiže s týmto si bude musieť daný nástroj na blokovanie obsahu tiež poradiť.

Reálna obava alebo iba prehnaná snaha EÚ a jej aparátu?

Celý model a mechanizmus, ako ho Smernica navrhuje, zatiaľ vyvoláva rozpaky a obavy nad realitou, s ktorou sa stretne po definitívnom prijatí. Myslím, že nebude nutné hneď ísť do ulíc a bojovať za slobodný internet, finálna verzia a najmä reakcia webov ako je Google, FaceBook alebo YouTube ukáže, ako vážne berú ochranu autorských diel na internete a či vôbec vidia technický priestor na ich masívnu ochranu, ako sa to snaží Únia dosiahnuť.

zdroj obrázkov: evolving-science.com, afr.com

1.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+