MojAndroid

Európsky policajný úrad (Europol) informoval 443 online obchodníkov o tom, že dáta z platobných kariet alebo platobné ich zákazníkov mohli byť zneužité v dôsledku kybernetických útokov. Malo ísť o takzvaný skimming. Pri digitálnych útokoch využívajú zločinci sofistikované technológie na zachytenie údajov počas online platobného procesu, pričom zákazníci a ani predajcovia si nič nevšimnú. Na tému upozornil portál Cybernews.

Mohlo by vás zaujímať:

Takéto útoky môžu zostať neodhalené po dlhú dobu. Údaje z kariet sú často ponúkané na nelegálnych trhoch na darkwebe. Môže si ich kúpiť prakticky hocikto a následne s nimi manipulovať, v najhoršom možnom scenári oberie obeť o všetky peniaze, ktoré má na svojom účte.

Podvedených malo byť až 443 e-shopov a ich zákazníkov

Operáciou, ktorú v posledných dvoch mesiacoch vykonal Europol v spolupráci s americkými a európskymi bezpečnostnými agentúrami, sa podarilo odhaliť až 443 prípadov takéhoto kyberzločinu. E-shopy, z ktorých podvedení zákazníci nakupovali, za to bohužiaľ nemôžu a toto ovplyvniť nevedia.

Eurá
Zdroj: Pexels.com

Vy sa však môžete pri online platbách pomerne dobre chrániť. Pri platení u obchodníka odporúčame vytvoriť si jednorazovú platobnú kartu vo vašej bankovej aplikácii a ňou zaplatiť. Takúto kartu je možné použiť len raz a následná platba z nej nie je možná. To znamená, že aj keby útočník nejakým spôsobom získal jej údaje, už ich nemôže využiť.

Počet kybernetických útokov sa každoročne zvyšuje práve pred vianočnými sviatkami, kedy ľudia nakupujú online najčastejšie, preto by ste mali byť obozretní. Problémom zvyknú byť aj podvodné e-shopy, ktoré tiež vo veľkom pribúdajú práve v tomto období. O tých aktuálnych sme vás informovali v článku Toto sú podvodné e-shopy, v ktorých by ste nemali nakupovať. Ponúkajú lákavé predvianočné zľavy.

Stiahnite si náš e-book a buďte v bezpečí

Ak sa chcete o kybernetických útokoch dozvedieť viac, odporúčame stiahnuť si náš e-book Ako byť smart a nesadnúť na lep podvodníkom. K dispozícii je úplne zdarma a nájdete v ňom užitočné informácie, ktoré sa týkajú rôznych typov podvodov. Či už ide o bankové podvody, falošné e-maily a podobne. Získate tiež informácie o tom, ako sa pred takýmito útokmi chrániť.

24.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+