MojAndroid

Viceprezidentka európskej komisie Neelie Kroes dnes oznámila poskytnutie finančnej podpory 50 miliónov eur na výskum mobilných technológií piatej generácie s cieľom dostať Európu opäť na čelo globálneho mobilného priemyslu. Kroes sa týmto snaží urýchliť vývoj nových bezdrôtových technológií, ktoré by sa mohli stať nosným kameňom 5G siete a rovnako aj vytvoriť nové pracovné miesta v Európe. Peniaze poputujú do rôznych výskumných projektov s názvami METIS5GNOWiJOINTROPICMobile Cloud NetworkingCOMBOMOTO a iných.

5G siete

Posledné štatistiky predpovedajú, že v roku 2020 bude mobilná prevádzka 33-násobne väčšia v porovnaní s rokom 2010. V tomto čase bude prístup na internet ovládaný zariadeniami ako sú smartfóny, tablety a preto je potrebné vytvoriť efektívnu a všadeprítomnú technológiu s vysokou rýchlosťou. Je dôležité poznamenať, že 5G zatiaľ neopisuje žiadnu konkrétnu špečifikáciu v úradných dokumentoch alebo telekomunikačných štandardoch. Prvý projekt METIS dostal najväčšiu podporu sumou 16 mil. eur a podľa informácií poskytne: 1000-krát vyšší objem mobilných dát v danej oblasti, 10 až 100-krát väčší počet pripojených zariadení, 10 až 100-krát vyššiu prenosovú rýchlosť, 10 krát dlhšiu životnosť batérie a 5-krát nižšiu latenciu.

Od roku 2007 do 2013 investovala Európska únia viac než 700 miliónov eur do výskumu budúcich sietí, z čoho bola polovica vyhradená pre bezdrôtové technológie.

Zdroj: europa, TheVerge

28.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+