MojAndroid

Sociálne siete sú miestom, kde sa každú sekundu premelie neskutočné množstvo informácií. Na to, aby sme si každú ešte overovali pri inom zdroji skrátka niekedy neostane dostatok času. Ľutujeme, žiadne peniaze ani kryptomeny nevyhrávate. Tento typ nadpisu sme napísali tak, ako by to urobili aj bežní podvodníci. Ak ste naň klikli za vidinou rýchleho zisku sklamem vás, takto dnešný svet nefunguje.

Aj preto sa v poslednom období vyrojilo obrovské množstvo scammerov, ktorí lákajú neznalých na svoje podvody. Jeden takýto prípad sme zaznamenali aj pri priateľovi nášho kolegu, ktorý mu dnes doobeda poslal správu na Facebooku. V nej sa ho čo najrýchlejšie snažil informovať o tom, že sa môže registrovať na novej kryptoburze. Podľa jeho informácií, ktoré zahliadol na sociálnej sieti TikTok sa na nej vie ľahko dostať k peniazom.

scam btc
Tento screenshot koloval po viacerých sociálnych sieťach | Zdroj: Filip Spevár

Dokonca k obrovskej sume peňazí. Jeden Bitcoin totiž v dnešnej dobe stojí cca 26 600 €. Miliardár Elon Musk vraj pomocou špeciálneho kódu ponúka každému zaregistrovanému 0,25 Bitcoinu, v prepočte cca 6 666 €. Znie to až moc dobre aby to bola pravda však? Stále sa medzi nami však nájdu osoby, ktoré sa s niečím takýmto stretli prvýkrát a vidina rýchleho zárobku častokrát vyhráva nad racionalitou. Aj preto cítime potrebu informovať vás o takomto štýle podvodu, a ostáva nám len poprosiť vás informovať o tom ďalej vašu rodinu a priateľov, aby sa aj oni nestali obeťou podvodníkov.

Ako presne podvod funguje sme si vyskúšali na vlastnej koži

Po zhliadnuti údajného príspevku od Elona Muska sme sa chceli pozrieť na to, čo od vás podvodník chce vytiahnuť. Vôbec nás neprekvapilo, že chceli získať peniaze. Navštívili sme stránku exosbit.com, ktorá sa tvárila na prvý pohľad ako legitímna kryptoburza. Zaregistrovali sme sa a do promo kódov sme vložili zázračnú formulku “GETBTC.” Po jej zadaní sa akoby zázrakom na našom konte objavilo sľubovaných 0,25 Bitcoinu. Zázrak? Pre overenie sme sa teda rozhodli odoslať spomínanú čiastku do našej inej bitcoinovej peňaženky.

btc
Takto vyzerá, keď si chcete Bitcoin presunúť na inú burzu/peňaženku | Zdroj: Filip Spevár

Tu už nastal problém. Po zadaní našej adresy (BTC) sa objavila chybová hláška. V nej v skratke znelo, že táto adresa nie je zaregistrovaná a overená pre náš účet. Ak však chceme, aby sme ju mali overenú a mohli uskutočniť transakciu, potrebujeme na burzu vložiť minimálne 0,005 Bitcoinu. Možno si poviete, že oproti tomu čo môžete získať ide stále o výhodnú ponuku, veď neskôr si vytiahnete aj túto vloženú čiastku. V tomto spočíva celý problém. Po vložení 0,005 BTC = 133 ich už odtiaľ ani náhodou nevytiahnete a práve ste svoje financie odovzdali podvodníkom.

bitcoin
Chybová hláška | Zdroj: Filip Spevár

Najčastejšími obeťami sú zraniteľné skupiny, ako dôchodcovia ale v tomto prípade najmä počítačovo zdatní mladí ľudia. Človek, od ktorého sme sa o podvode dozvedeli má len 14 rokov a našťastie ešte žiadne peniaze nevkladal. Podľa jeho slov mal v pláne preinvestovať tieto Bitcoiny aj do iných kryptomien a postupne to len sledovať. K informáciám prišiel na spomínanom TikTok-u, kde sa takéto videá šíria neuveriteľnou rýchlosťou. Buďte preto prosím opatrní a pomôžte s osvetou aj svojmu okoliu.

Náš tip
Google chce prinútiť používateľov neodkladať aktualizácie systému Android

19.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+