MojAndroid

Občianske združenie e-DNA (elektromobilita v krvi) s podporou národného cyklokoordinátora Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Petra Klučku a v spolupráci so spevákom Thomasom Puskailerom, aktivistom ekológie a propagátorom elektrokonektivity, včera slávnostne otvorili Sieť nabíjacích staníc ebajk connect. Ide o sieť nabíjacích staníc pre elektrobicykle, ktorá podporuje elektromobilitu a cyklistiku v jednom, a bude slúžiť ako zázemie pre majiteľov ebajkov v danom regióne.

Dnes existuje už 7 staníc

Dnes tvorí Sieť nabíjacích staníc sedem reštauračných, občerstvovacích a bufetových zariadení v Malých Karpatoch a v Podunajskej nížine: Chata Korenný vrch na Pezinskej Babe, Chata Zapadnutý kút na Košariskách, Penzión Ivica v Marianke, Biely kríž nad Račou, Reštaurácia Café Korzo vo Svätom Juri, Hotel Divoká Voda pri Vodnom diele Čunovo a ebajk centrum v Bratislave. Plánom je pokračovať v rozšírení siete a to najmä v horských turistických a cyklistických oblastiach na celom území Slovenskej republiky. Občianske združenie e-DNA (e-dna.sk) je organizátorom a tvorcom projektu v oblasti jej komunitnej činnosti. Sieť vzniká aj zo spoločnej iniciatívy obchodno-servisného centra ebajk- Svet elektrobicyklov ako sponzora technického zabezpečenia a partnerov – občerstvovacích zariadení, bufetov a reštaurácií.  Služba bude pre elektrocyklistov zdarma.

Komunita ebajkerov narastá

Komunita elektrocyklistov narastá a tak je povinnosťou podporovateľov elektromobility budovať aj zázemie vo forme nabíjacích staníc na obľúbených cyklochodníkoch. Existencia bodov na známych trasách je dôležitá pre pocit istoty všetkých, ktorý svoje elektrobicykle a asistenciou elektromotorov využívajú maximálne. Služba spočíva v možnosti nabiť si baterku elektrobicykla do potrebnej úrovne pre ďalšiu zábavnú jazdu bez obmedzenia skorého návratu domov. Nabíjací bod väčšinou vybuduje spádový predajca ebajkov, ktorému záleží na komforte svojich zákazníkov a vníma to ako doplnkovú službu súvisiacu s predajom elektrobicykla.

ebajk-nabijacie-stanice-2

Webový portál ebajk connect

Ebajkconnect.sk je webový portál, kde majú ebajkeri k dispozícii všetky potrebné fakty a informácie o službe nabíjacích bodov. Súčasťou je aj mapa s GPS bodmi nabíjacích staníc, inštruktážne pokyny, video, fotografie. S nárastom počtu ďalších nabíjacích bodov bude k dispozícii mobilná aplikácia.

Podpora národného cyklokoordinátora

V súlade s programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky podporuje sieť nabíjacích bodov ebajk connect i Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka sa včera zúčastnil aj slávnostnej spanilej jazdy z Centra elektrobicyklov – ebajk do jedného z nabíjacích bodov – Café Korzo vo Svätom Jure. Projekt ebajk connect Peter Klučka chápe ako ďalšiu z možností podpory cyklistickej dopravy a potvrdzuje tak prichádzajúci trend elektromobility aj v cyklistike.

Na otázku Ako môže elektrocyklistika podporiť cyklistiku a či je jej prínosom, p. Klučka odpovedá: “Určite áno. Je to nový rozmer pre cyklistickú prepravu, pre cykloturistiku ako takú, pretože pre tých, čo nemajú odvahu vydať sa na dlhšiu vzdialenosť, napríklad do práce, alebo do kopcov, to zrazu dá inú pridanú hodnotu. Podľa mňa, ten kto neskúsil elektrobicykel, nevie, čo je  cyklistika. Nech to skúsi.”

Ambasádori

Nositeľmi a podporovateľmi tejto myšlienky – vybudovaniu nabíjacích staníc a malého technického zázemia pre elektrobicyklistov, budú aj ambasádori. Prvým z nich je spevák Thomas Puskailer, ktorý je známy ekologickým myslením a je autorom projektu ecoTour, kde po školách v SR učí deti k zdravšiemu životnému štýlu bez áut. V spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR organizuje pre deti i projekt ecoMobilityTour.

Na bicykli som sa v podstate narodil, jazdil som celé detstvo, na bicykli som chodil do školy i na dovolenky. Je to pre mňa absolútne prirodzená vec a chcem pomôcť každému, kto to tak nemá, aby si k bicyklovaniu našiel cestu. Veľmi sa teším budovaniu cyklotrás a aj tento projekt prispieva k ich rozvoju. Veľmi to podporujem a fandím aj elektrobicyklom, pretože pomáhajú najmä rekreačným cyklistom, ktorých je väčšina, k pohybu, zábave, športu,” vyjadril sa Thomas Puskailer po Spanilej jazde k ebajk connect-u z Bratislavy do Svätého Jura, ktorú absolvoval aj so svojou manželkou Abbie.

Ghost Teru 4 recenzia-15

Slávnostného predstavenia novej siete nabíjacích staníc sme sa zúčastnili aj osobne. Náš test elektrobicykla Ghost Teru 4 si môžete prečítať na tomto odkaze – Ghost Teru 4: Jazda na ebajku stojí za to | RECENZIA.

Zdroj: TS

9.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+