MojAndroid

Kedysi to boli segwaye, dnes na popularite naberajú elektrické kolobežky. V uliciach ich každým dňom pribúda čoraz viac a s nimi aj frustrácia ostatných účastníkov cestnej premávky či nehody. Keďže sa jedná o pomerne nový typ dopravného prostriedku, viacerí nepoznajú pravidlá ich používania v cestnej premávke. Polícia Slovenskej republiky na jedno z nich upozornila na svojej Facebookovej stránke.

Polícia konkrétne upozornila na to, že na kolobežke smie jazdiť len jeden človek zároveň. Toto pravidlo porušujú s obľubou používatelia zdieľaných kolobežiek. Pri jazde na kolobežke, či už elektrickej alebo nie, platia aj ďalšie pravidlá. Viete aké?

Elektrické kolobežky a pravidlá ich používania v cestnej premávke

Musíte pri jazde na kolobežke nosiť ochranné pomôcky? A čo jazda pod vplyvom alkoholu? Prehľad aktuálne platných zákonov priniesol portál Autonoviny.

Kugoo S1
Foto: Redakcia

Veková hranica

Pri klasických kolobežkách nie je stanovená veková hranica, no pri tých elektrických platí, že na cestu s nimi môžete ísť len ak máte viac ako 15 rokov. V Zákone o cestnej premávke č. 8/2009 sa však spomína vekový limit len pre jazdu na ceste, čo znamená, že po chodníku a cestičke pre cyklistov môžu elektrickú kolobežku používať aj deti mladšie ako 15 rokov.

Patrí kolobežka na chodník či na cestu?

Tento bod nepoteší frustrovaných chodcov. Kolobežky môžu jazdiť aj po chodníku, dokonca aj tie elektrické. Avšak len takou rýchlosťou, aby neohrozovali chodcov. Majitelia elektrických kolobežiek môžu slobodne jazdiť aj po cestičkách pre cyklistov, po priechode pre chodcov a od 15. rokov aj po ceste.

Bolt Kolobežky zaparkované v strede chodníka
Foto: Dnes24.sk

Pri parkovaní na chodníku platí pre kolobežkárov rovnaké pravidlo ako pre cyklistov či motocyklistov. Kolobežka môže parkovať na chodníku, ak chodcom nechá priestor aspoň jeden a pol metra.

Pozor na jazdu pod vplyvom alkoholu

Majitelia bežných kolobežiek sú považovaní za chodcov, čiže môžu jazdiť aj pod vplyvom. Ak sa však z krčmy plánujete odviezť na elektrickej kolobežke, budú pre vás platiť rovnaké pravidlá, ako pre cyklistov. V zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov môžete nafúkať do 0,5 promile (0,24 mg/l ). Mimo týchto zón sa u kolobežkárov netoleruje ani kvapka alkoholu v krvi.

Čo sa týka pokút, do 1 promile (0,48 mg/l) budete musieť zaplatiť 20 eur. Ak vám policajt pri kontrole nameria viac, budete ďalej posudzovaný ako vodič, ktorý riadil vozidlo pod vplyvom alkoholu.

Musím na kolobežke nosiť ochranné pomôcky?

V skratke, nie, nemusíte. To sa týka všetkých ochranných pomôcok, vrátane prilby a chráničov. Takúto povinnosť nemajú dokonca ani deti.

Náš tip
Tento jednoduchý trik môže vás smartfón ochrániť pred škodlivým softvérom

30.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+