MojAndroid

Kybernetickí útočníci ohrozujú používateľov smartfónov čoraz častejšie. Americký senátor Angus King sa na tohtoročnom brífingu bezpečnostného personálu podelil o jeden jednoduchý trik, akým môžete svoj smartfón ochrániť pred škodlivým softvérom. Stačí ho pravidelne reštartovať. O téme informoval portál Huffpost.

Tento trik vás neochráni pred všetkými hrozbami, mali by ste byť aj naďalej obozretní

V čase rozsiahlej digitálnej neistoty sa ukázalo, že tento jednoduchý krok vás vie ochrániť pred krádežou údajov zo smartfónu. Pravidelné reštartovanie samozrejme nevyrieši všetky bezpečnostné problémy smartfónov a nezastaví armádu kybernetických zločincov ani špionážnych firiem, no ochráni vás konkrétne pred jedným typom útoku.

Útočníci sú kvôli rozvíjajúcim sa technológiám nútení meniť svoju stratégiu

Útočníci prevažne v minulosti využívali stratégiu, pri ktorej škodlivý softvér ukryli do odkazu alebo obrázku, na ktorý musel používateľ kliknúť. Dnes sa už však spoliehajú skôr na takzvanú „zero click” taktiku, pri ktorej sa vírus stiahne do zariadenia sám.

Spravidla akonáhle útočníci získajú prístup k smartfónu, hľadajú spôsoby, ako škodlivý softvér dostať do systémového priečinku zariadenia. To je však stále ťažšie, pretože technologickí giganti ako Apple a Google svoje zariadenia zabezpečili dostatočne na to, aby sa útočníci nemohli dostať k systémovým súborom.

Preto sa rozhodli zvoliť inú taktiku a teraz na páchanie škody zneužívajú operačnú pamäť. Tá sa pri reštarte vyčistí, čím sa škodlivý softvér odstráni. Táto stratégia sa stala populárna hlavne z dôvodu, že množstvo používateľov nevypína svoje zariadenia. Taktiež ak útočníkom ide iba o to, aby si jednorazovo stiahli napríklad vaše kontakty alebo čety, tak ich softvér nemusí v smartfóne zostať naveky.

Náš tip
Android TV box: Výber toho najlepšieho, čo si môžete kúpiť | 2021

30.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+