MojAndroid

DXC Technology je nová globálna spoločnosť, ktorá vznikla v apríli tohto roku a sformovala sa spojením HPE Enterprise Services a CSC. Jej ambíciou je dostať sa medzi top svetových hráčov v oblasti poskytovania IT služieb. Od začiatku pôsobí aj na Slovensku a čerpá z vyše 60-ročných skúseností oboch pôvodných spoločností. DXC Technology sa zameriava na riešenia, ktoré majú pomáhať klientom pri zavádzaní inovácií a zmien v biznise.  Pre severnú, strednú a východnú Európu je DXC Technology popredným partnerom digitálnej transformácie podnikov a verejnej správy. DXC Technology poskytuje svoje služby takmer 6 000 klientom zo 70 krajín.

,,Vďaka obrovskej sieti partnerov, medzi ktorými sú spoločnosti ako Amazon Web Services, AT&T, Dell EMC, HCL, HPE, HP, IBM, Lenovo, Micro Focus, Microsoft, Oracle, PwC, SAP a ServiceNow, sme technologicky nezávislí,ʺ konštatuje Zdenko Böhmer, nový generálny riaditeľ DXC Technology na Slovensku.

Riešenia pre elektronický doklad sú už k dispozícii

V rozhovore ohľadom ich vízie elektronických identifikačných dokladov nám pán Michal Ševčík z DXC Technology poskytol niekoľko informácií k aktuálnej situácii na Slovensku. Ich koncept občianskeho preukazu v mobile je postavený na už existujúcich riešeniach.

“Vieme doklady spersonalizovať na čip uložený na microSD karte. Presne tak, ako máme teraz čip na súčasnom plastovom doklade. Keď vložím do mobilu takúto microSD kartu, je to zároveň secure element, na ktorom mám bezpečným spôsobom uložený doklad. Viem k nemu pristupovať rovnako, ako keby ho mám na plastovej karte. Nepoužívam však kontaktné, ale bezkontaktné rozhranie. Je umožnené NFC anténou, čo je ďalší prvok, ktorý je umiestnený na tejto microSD karte.”

Dve hlavné výhody sú, že personalizácia je tu postavená na technologiách, ktoré sa už bežne používajú na personalizáciu klasických dokladov. Takže, či už sa čip vloží na microSD kartu alebo do bežnej plastovej karty, to je v zásade jedno. Druhou výhodou je, že protokoly, ktorými komunikuje, sú také isté, ako sa používajú pri klasických dokladoch. Tzn. že zariadneie, ktoré bezkontaktne komunikuje s plastovým dokladom vie komunikovať rovnako aj s mobilom. Riešenie je navyše postavené tak, aby doklady fungovali aj mimo Slovenska.

“MicroSD karta, na ktorej by bol uložený identifikačný doklad, môže ďalej slúžiť aj ako úložný priestor. Nevyužívame pamäťovú časť, využívame len čip, ktorý je na pamäťovej časti integrovaný. Kartu teda viete klasicky využívať. Zaujímavosťou je, že technológia je postavená na 2 čipoch, pričom ten 2.čip je možné využívať na platby. Keď mám službu, kde sa potrebujem najskôr identidifkovať, autentifikovať, následne za službu zaplatiť, tak to viem urobiť celé pomocou mobilu. 1.čip využijem na identifikáciu a autentifikáciu, druhý čip sa potom použije na úhradu za danú službu,” vysvetľuje pán Ševčík.

Ako dostať elektronický doklad na microSD karte do praxe?

Možností, ako to dostať do praxe je viac. Jednou z nich je, že to prebehne ako v Dubaji – štát sa rozhodol ísť do partnerskej schémy s komerčným sektorom, presnejšie s bankovým sektorom, kde banky vydávajú riešenie pre občanov so spomínanými 2 čipmi (na jendom čipe je nimi podporovaná platobná schéma a na druhom čipe štát personalizuje identifikačný doklad). Tieto microSD karty tu vydávajú banky, pri bežno styku so zákazníkmi, štát v pozadí len zabezpečuje personalizáciu dokladového čipu.


Druhá možnosť je, že štát bude vydávať takéto karty na požiadanie. Cez webovú službu nahlásime, že by sme chceli microSD kartu s dokladom a tá mi príde neskôr poštou. Nebude potrebné nič zvláštne urobiť, v Národnom personalizačnom centre sa použijú na personalizáciu microSD kariet technológie, ktoré sa tu používajú na personalizáciu klasických dokladov. Dokonca, proces už majú hotový počínajúc od webu kde požiadam o vydanie nového občianskeho preukazu. Tu by sme teda požiadali o microSD kartu, vložíme ju do mobilu – a aktivujeme.

Štát sa však zatiaľ oficiálne nerozhodol k takémuto riešeniu pristúpiť, čiže zatiaľ to nie je bežiaci projekt. Ak by sa však rozhodol dať projektu zelenú, celá vec by vedela byť do pár mesiacov (pol až trištvrte roka) zrealizovaná. Najviac času by pritom zobrala výroba samotných microSD kariet. Cena je otázna, ale odhadom by to nemalo stáť viac ako 20 eur. Ak sa vám to zdá veľa, je tu prísľub, že čím viac sa bude taktáto technológia používať aj vo svete, cena riešenia bude klesať. Viac sa o riešení dočítate v tomto článku.

Delivery centrá na Slovensku a internet vecí s inovatívnymi riešeniami

Od roku 2004 pôsobia na Slovensku delivery centrá, dnes už tieto centrá a globálne tímy dokážu zabezpečiť pre domácich aj zahraničných klientov kompletné end-to-end riešenia. Cloud Engineering a Application Development produkty vytvárajú, Solutioning navrhuje a ponúka riešenia, Global Engineering ich implementuje a servisné organizácie ich spravujú a podporujú. V delivery centrách pracuje na Slovensku zhruba 1700 špecialistov a odborníkov. DXC Technology je tiež lídrom na trhu informačných technológií a chce držať krok so svetovými trendmi. Medzi ne určite patrí Digitálna transformácia podnikov vďaka internetu vecí -príkladom je projekt ,,Inteligentný vagón”, ktorý slúži na optimalizáciu prevádzky železničnej dopravy tak, aby poskytla kvalitnejšie, spoľahlivejšie a lacnejšie služby. V mobilných riešeniach a aplikáciách vidí DXC Technology priestor na spoluprácu aj s verejným sektorom. Príkladom toho sú progresívne koncepty akým je spomínaný Multipass v oblasti eletronických a identifikačných dokladov.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+