MojAndroid

Spoločnosť Plaut a Hawlett Packard Enterprise, prinášajú na Slovensko malú revolúciu v podobe špeciálnej microSD karty multipass. Ako už aj jej názov napovedá, tá by mala v budúcnosti nahradiť, resp. doplniť,  klasické papierové doklady, vrátane občianskeho a vodičského preukazu, či cestovného pasu. No nielen tie. Nová technológia môže slúžiť aj k uloženiu informácií o platobných kartách pre bezkontaktné platby mobilom, technickej kontrole vozidiel a ďalších dokladov. Všetky budete mať pritom vždy po ruke v aplikácii, priamo vo svojom mobilnom telefóne.

Úložný priestor pre dáta aj doklady

Na pohľad ide o bežnú pamäťovú microSD kartu, ktorá ponúka vlastný úložný priestor. Pri pohľade na zadnú časť karty však pochopíte, kde je rozdiel. Multipass karta okrem pamäte obsahuje totižto ešte ďalšie dva čipy – dokladový a platobný. Tieto dopĺňa ešte NFC, ktoré je potrebné pre bezdrôtové overenie dokladov. To znamená, že váš smartfón nemusí sám o sebe túto technológiu podporovať. Nutnosťou je iba prítomnosť microSD slotu, ktorý je podľa HP Enterprise prítomný na približne 85% všetkých mobilných telefónov.

multipass

Základným využitím, ktoré chce spoločnosť HP ponúknuť aj ministerstvu vnútra SR, je integrácia občianskeho a vodičského preukazu. Tie by dokázali plne zastúpiť papierové doklady v prípadoch, kedy by ste ich zabudli doma a mali by ste pri sebe iba mobil. Digitalizované doklady sa však dajú použiť aj pri prihlasovaní do eGovernmentu. Teda ku službám, ponúkaným v rámci portálu Slovensko.sk, kde sa pre overenie totožnosti používa elektronický občiansky preukaz vložený do čítačky. V budúcnosti by sa potom funkcionalita mala rozšíriť aj o implementáciu elektronickej technickej kontroly vozidla, cestovného pasu, ale aj ďalších kariet, ako sú napríklad rôzne zamestnanecké, vernostné karty a podobne. Občan sa pritom nemusí obmedzovať iba na jednu multipass kartu a svoje doklady môže mať súčasne hneď na niekoľkých zariadeniach.

Aplikácia je nutnosťou

Pre správne fungovanie karty je samozrejme potrebná aj príslušná aplikácia. Údaje uložené v čipoch sú totiž chránené šifrovaním a pre prístup k nim, je potrebná najskôr riadna autentifikácia, ktorá sa realizuje práve aplikáciou. Tá zároveň slúži aj pre overenie dokladov policajtmi. V špeciálnom režime aplikácia na displeji zobrazí QR kód, pre ktorého čítanie sa použije špeciálne zariadenie (viď. obrázok nižšie). Policajt najskôr oskenuje kód, a následne overí údaje pomocou NFC čipu umiestneného v multipass karte.

overenie

Na základe úspešného overenia potom dôjde napríklad ku automatickej kontrole v pátracích a evidenčných systémoch. V prípade priestupku, môže policajt vytvoriť o ňom aj záznam, pričom občan môže v prípade pokuty za ňu zaplatiť, a to práve prostredníctvom multipass karty s uloženými platobnými kartami.

pokuta

Na Slovensku zatiaľ neistá budúcnosť

Vzhľadom na to, že penetrácia mobilných telefónov sa v Európe pohybuje na úrovni 80%, tak presun služieb a dokladov do smartfónov sa javí ako výborný nápad. To, či sa pre riešenie typu multipass ale odhodlá aj slovenská vláda je nateraz otázne. Veríme však, že v horizonte najbližších rokov by sa podobná novinka mohla realizovať.

Zdroj: itapa.sk

12.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+