MojAndroid

Hoci sa inteligentné okuliare Google Glass sa ešte nestihli dostať do komerčného predaja, vo viacerých krajinách sa už objavili legislatívne obmedzenia, prípadne aspoň ich návrhy, ktoré zakazujú používanie tejto technologickej novinky na istých miestach a pri určitých činnostiach. Tieto reštrikcie sa týkajú napríklad ich používania v kasínach, kinách, divadlách, ale aj pri šoférovaní – takéto opatrenie už platí napríklad v Západnej Virgínii a podobný zákon pripravujú aj v Anglicku. Dôvodom zákazu používania Google Glass v autách sú hlavne obavy z rozptyľovania vodičov, ich nesústredenosti a súvisiaceho potenciálneho nárastu počtu dopravných nehôd.

drivesafe-for-glass

Odporcovia zákazov však namietajú, že inteligentné okuliare môžu byť pri šoférovaní aj prospešné, napríklad pri navigácii, kedy vodič nemusí skĺzať pohľadom na displej, ale potrebné informácie má priamo v zornom poli. Ďalším pomyselným závažím na tejto strane váh môže byť aj nová aplikácia DriveSafe, ktorá má zabrániť, aby vodič auta počas jazdy zaspal.

Aplikácia na tento účel využíva údaje zo senzorov okuliarov a na ich základe vyhodnocuje, či vodiča nezačína zmáhať únava. Údaje pre tieto účely môže poskytovať napríklad senzor na vnútornej strane okuliarov, vďaka ktorému sa tiež dajú zhotovovať snímky žmurknutím, ale tiež gyroskop či akcelerometer. Aplikáciu je možné spustiť príkazom „Ok, Google, keep me awake“ (udrž ma v bdelosti). Ak na základe údajov aplikácia vyhodnotí, že vodič zaspáva, spustí zvukové aj vizuálne upozornenie. Aplikácia dokonca dokáže vodiča aj navigovať k najbližšiemu odpočívadlu, kde si môže oddýchnuť.

Google-glass-sensor

Senzor na vnútornej strane Google Glass

Ako teda vyplýva aj z tohto príkladu, používanie Google Glass za volantom môže byť vnímané aj pozitívne a prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti jazdy. Či sa Google Glass nakoniec pri šoférovaní budú môcť používať a ako sa zachovajú zákonodarcovia, zrejme ukáže až čas a komplexnejšie skúsenosti po ich uvedení do komerčného predaja.

 Zdroj: phonearena.com

14.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+