MojAndroid

Takto pred zhruba jedným rokom sa začali prvé veľké diskusie a debaty o tom, ako veľmi nové pravidlá na DPH a clo zasiahnu drobné nákupy cez všetky online čínske portály. Dátum prechodu na nové pravidlá sa už nezadržateľne priblížil.

Hlavne Čína

Iste, Európska únia je v otázke zdaňovania nastavená voči všetkým krajinám mimo EÚ alebo bez osobitnej dohody s EÚ rovnako. Avšak v praxi sa nové pravidlá na platenie DPH a cla týkajú najmä nákupov z Číny.

Hlavné kritérium, ktoré delí tovary, je cena. Do ceny sa počíta celá hodnota zásielky, ktorú sme uhradili, vrátane poštovného.

Dnes zásielky objednané z Číny alebo všeobecne priestoru mimo EÚ do hodnoty 22 EUR nepodliehajú úhrade DPH (ani cla). Táto hranica však od 1. júla skončí a na každý  tovar do celkovej hodnoty 150 EUR sa bude vzťahovať povinnosť úhrady DPH (bez cla).

Ak si teda objednám (po 1. júli) puzdro na telefón za 10 EUR, budem musieť uhradiť DPH vo výške 20 %. To znamená, že celková zaplatená suma za puzdro bude 12 €. Ak si puzdro objednám teraz, zaplatím len 10 €.

Rozdiel medzi nákupom puzdra za 10 EUR a puzdra za 50 EUR od 1. júla nebude žiadny, líšiť sa budú iba v konečnej výške uhradenej DPH, ktorá sa počíta od výšky hodnoty zásielky. DPH sa bude platiť v oboch prípadoch.

Zásielky s hodnotou nad 150 eur zostávajú bezo zmeny. To znamená, že zákazník pri nich teraz platí aj clo aj DPH, rovnako bude clo aj DPH platiť aj po 1. júli. Ak napríklad kúpim tovar v hodnote 160 eur s dopravou za 20 eur a clo bude podľa sadzobníka 12 %, výpočet výslednej sumy je nasledovný:

Za tovar zaplatím 180 eur (cena + poštovné) plus 20 % DPH (36 €) plus 12 % clo (21,60 €). To znamená, že celková cena tovaru s dopravou, clom a DPH bude 160 + 20 + 36 + 21,60 = 237,60 €.

Do 30. júna (vrátane) Od 1.júla (vrátane)
Zásielky do 22 eur Neplatí sa clo ani DPH Platí sa DPH, neplatí sa clo
Zásielky od 22 do 150 eur Platí sa DPH, neplatí sa clo Platí sa DPH, neplatí sa clo
Zásielky nad 150 eur Platí sa DPH aj clo Platí sa DPH aj clo
Foto: Pexels.com

Finančná správa v tejto veci už publikovala tlačovú správu, kde uisťuje občanov, že pomôže s administratívnym prepustením tovaru cez všetky colné formality. A najmä, že tento proces bude elektronický a teda snáď rýchly a intuitívny.

Tovar sa predraží o clo aj DPH

Zásielky do 150 EUR, kde bude vždy úhrada DPH, sa podľa finančnej správy budú deklarovať jednoducho. Iba cez elektronický formulár. To bude častá situácia, ktorá doteraz nezaťažovala pri objednávkach z Číny (do 22 EUR). Preto je nesmierne dôležité, aby práve na tieto zásielky padol zvýšený dohľad štátu v podobe ľahkej, rýchlej a samozrejme kedykoľvek on-line dostupnej aplikácie alebo rozhrania. To by mi malo umožniť podať prehlásenie či vypočítať konečnú výšku platieb (DPH). Tiež uvedie, kde a akým spôsobom ju mám uhradiť. Ak sa tento model naplní, ostane nákup z Číny (zásielky do 22 EUR, ktoré doteraz nemali DPH) síce drahší, avšak bez zvýšenej administratívnej náročnosti. Pri zásielke nad 150 EUR je navyše nutné zaplatiť clo, čo však je povinnosť, ktorá tu bola aj predtým.

Ak ešte plánujete využiť výnimku, je nutné zrealizovať nákup práve do konca júna tohto roka. Pri zásielke do 22 EUR  sa vyhnete úhrade DPH. Čínske eshopy na nové pravidlá reagujú tak, že je možné tovar objednať aj z európskych skladov. V tomto prípade by sa mal zákazník clu a DPH vyhnúť.

3.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+