MojAndroid

Dva pohľady. Jeden zákaznícky, ktorý hovorí o lacnom nákupe z viacerých veľkých ázijských e-shopov. A ten druhý je pohľad štátu alebo skôr celej EÚ, ktorá hovorí, že takéto nákupy ohrozujú domáci dopyt. Čo si teda vybrať? Nákupy z Číny budú od budúceho roka drahšie.

Nákupy z Číny budú drahšie, platí to aj pre malé zásielky

Únia sa rozhodla. Tovar prichádzajúci z Číny, aj ten drobný v hodnote do 22 EUR, ktorý doteraz prechádzal rýchlo, bez povšimnutia a najmä bez vyrúbenia výšky DPH a cla, už výnimku mať nebude. Európska únia aktualizovala svoj colný sadzobník, ktorý prináša pre mnohých najmä túto zásadnú zmenu.

Ak si dnes objednám napríklad puzdro na mobilný telefón, jeho cena je povedzme 15 EUR, potom ho dostanem domov bez toho, aby som vôbec tušil, čo sa zo zásielkou deje. Neviem o tom, kto ju kontroluje a ako dlho. Vidím, kde sa síce aktuálne nachádza a to je všetko. A čo je podstatné, nestojí ma to okrem ceny za tovar a prípadne poštovné žiadne náklady navyše.

Zmena od budúceho roka

Aktualizácia

Zmena, ktorá na nás bude číhať od 1. júla 2021 (pôvodný termín 1. januára 2021 sa kvôli koronavírusu posunul) však môj nákup puzdra zmení, pretože po jeho dorazení na Slovensko bude ako tovar z krajiny mimo EÚ zadržaný. Ja sa budem musieť dostaviť na poštu (colnicu), kde vyriešim úhradu DPH. A prípadne tiež výšku cla (tá sa však z puzdra neplatí, podľa sadzobníka). A to už je rozdiel, keď si uvedomíme, že iba výška DPH je 20 %.

Čiže aj môj nákup bude o 20 % drahší. Plus samozrejme výpočet cla na ten tovar, kde je clo zavedené. Okrem iného bude na takéto zásielky nutné robiť colné konanie (aj keď zjednodušené). To sa dnes aj pri drahších tovaroch nie vždy robí a navyše, je možné to vybaviť priamo na pošte, ktorá sídli spolu v jednej budove s colnicou.

Pošta si za takéto služby pýta poplatok 4 eurá, čo je opäť náklad, ktorý môj obal pôvodne za 15 EUR predraží. Nákupy z Číny už nebudú pre Slovákov také výhodné ako doteraz.

Platba DPH, cla a poplatku pre poštu nákup poriadne predraží

Snáď jediným pozitívom je správa, že pri zásielkach do sumy 150 EUR už nebude nutné absolvovať klasické colné konanie, avšak administratívne menej náročný proces, ktorý je identický tomu, ako prebieha v podstate aj dnes. Teda prídem na poštu, kde sídli aj colnica a medzi dvoma poschodiami si viem všetko vybaviť. Na pošte urobím úhradu DPH aj cla, taktiež poplatku pre poštu, potom s potvrdením idem pre tovar.

Pri sume nákupu nad 150 EUR už nasleduje colné konanie, ktoré je celkom administratívne náročné. Treba však dodať, že aj dnes, kedy by sa malo pri zásielkách v hodnote do 150 EUR robiť colné konanie (napr. kúpim si navigáciu za 100 EUR), sa tak v praxi nedeje vždy a je to potom oveľa jednoduchšie pre zákazníka. A taktiež lacnejšie (odpadajú služby profesionálnej colnej spoločnosti).

Nákupy z číny: Výpočet po novom

Dajme si príklad s našim puzdrom na mobilný telefón. Jeho cena je 15 EUR. Dnes príde domov a je vybavené. Po novom, pre výpočet cla bude nutné spočítať cenu tovaru, dopravy a prípadne poistenia. Z tohto súčtu sa sadzbou počíta clo. DPH sa platí aj z cla, čiže jej výška je 20 % a vypočíta sa zo sumy, ktorá pozostáva zo súčtu cla, ceny tovaru, dopravy a prípadne poistenia. A súčet DPH a cla je potom výška colného dlhu.

Pri puzde by podľa colného sadzobníka nemalo byť clo, teda ostáva DPH a poplatok pošte. Tieto položky urobia z 15 EUR sumu 21,50 EUR (15 EUR puzdro, 2,5 EUR DPH a 4 EUR poplatok pošte). V príklade sme nepočítali s poštovným, inak by sa DPH počítalo aj z neho. Teda zdraženie je vo výške 6,50 EUR.

Náš tip
Gearbest: Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste + návod ako nakupovať
13.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+