MojAndroid

Pred dvomi či tromi rokmi bola predstava bezrámikového telefónu zrealizovaná v smartfónoch, ktoré pôsobili skôr ako koncept a nie ako plnohodnotné zariadenie. Dnes už ide o štandard, ktorým hodnotíme vlajkové lode. Zbytočné rámiky okolo displeja sa scvrkli, no zatiaľ väčšinou iba pri vlajkových lodiach. Ide predsa o prémiovú funkciu, však? Pomerne mladá spoločnosť Doogee však chce priniesť túto vlastnosť aj tým používateľom, ktorí nechcú zaplatiť za telefón 500 alebo viac eur. Dokonca nemusíte zaplatiť ani polovicu a dostanete Doogee Mix.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Naozaj dômyselné

Dovoľte nám zastaviť sa pri balení. To je na prvý pohľad nenápadné a elegantné. Matná čierna škatuľa má nenápadne vygravírované slovo MIX na vrchu a logo výrobcu spredu. Po otvorení sa naskytne pohľad na samotné zariadenie. To je položené na obálke s potrebnou dokumentáciou a príjemnými bonusmi. Hoci telefón prichádza s predinštalovanou ochrannou fóliou vpredu aj vzadu, vo vnútri balenia nájdeme ďalšiu extra fóliu na prednú stranu zariadenia. Okrem toho tu nájdeme aj handričku na čistenie a aj elegantný čierny kryt.

To ale nie je všetko. Balenie ukrýva aj nástroj pre výber SIM karty, nabíjací adaptér a USB kábel. Tým najzaujímavejším bonusom je maličké lesklé balenie, ktoré úmyselne (a dômyselne) imituje balenie prezervatívu. Vo vnútri sa ale nachádza špeciálny doplnok – držiak s prsteňom, ktorý môžete umiestniť na zariadenie pre jednoduchšiu manipuláciu s ním. Bez ohľadu na to, či príslušenstvo využijete, musíte uznať, že takáto úroveň kreativity sa pri balení telefónu len tak ľahko nevidí :-)

Konštrukcia: Minimálny rámik v ťažkom tele

Najatraktívnejšou vlastnosťou telefónu je bez debaty jeho konštrukcia. Spomínaný displej s minimálnym rámikom používa podobný princíp ako mnohí ďalší čínski výrobcovia. Minimálny rámik je tak po bokoch a pri hornej strane displeja, kým dole nájdeme klasickú bradu. Tá nie je najmenšia, no ani extrémne veľká. Okrem toho uchováva v sebe čítačku odtlačkov prstov, ktorú je možné použiť aj na navigáciu v systéme, a tak je tento priestor aspoň rozumne využitý. Nájdeme tu dokonca aj selfie kameru, ktorá sa hore jednoducho nezmestila.

V hornej časti ale ostal tradičný reproduktor a proximity senzor. Hrany zariadenia sú už potom štandardnejšie – napravo nájdeme tlačidlo napájania a nad ním dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, naľavo sa nachádza zásuvka pre SIM/microSD kartu. Hore (našťastie) nechýba 3,5mm jack pre slúchadlá a dole je umiestnená dvojitá mriežka reproduktoru (reproduktor je iba napravo) a microUSB port.

Telefón má rozmery 144 x 76 x 8,0 mm a hmotnosť 197 gramov. Ide tak o priemerne veľké, no nadpriemerne ťažké zariadenie. Vo vrecku ho určite budete cítiť a najmä pri týchto rozmeroch je hmotnosť pri uchopení v ruke prekvapivá. Konštrukcia je vyrobená z veľkej miery zo skla – to nájdeme aj na zadnej strane, pričom rám zariadenia je kovový. My sme mali na testovanie telefón v modrej farbe Aurora Blue, ktorá pôsobí zaujímavo, no nie výstredne. Vzadu nájdeme iba dvojitú šošovku fotoaparátu, LED diódu blesku a logo výrobcu.

Celkovo tak ide o veľmi čistý dizajn, ktorý, nebyť minimálneho rámiku okolo displeja, pôsobí až trošku nudne, a to najmä zo zadnej strany. Kvalita konštrukcie je však na vynikajúcej úrovni a nič jej nemôžeme vytknúť. Chválime použitie 3,5mm jacku pre slúchadlá, no trošku nás mrzí starší microUSB port. To ale nie je v tejto cenovej kategórii nič výnimočné. Naopak, luxusný bezrámikový dizajn je niečo, čo je v tejto kategórii úplnou novinkou.

Displej: AMOLED s nízkym rozlíšením

O bezrámikovom dizajne sme toho už napísali dosť, a tak sa teraz budeme venovať samotným kvalitám displeja na smartfóne Doogee Mix. Nájdeme tu 5,5″ Super AMOLED displej, ktorého výrobu má na starosti Samsung. Ide však o menej kvalitný panel s rozlíšením 1280 x 720 px. Rozlíšenie displeja je tak trochu sklamaním. Hoci v cenovej kategórii do 200 EUR, v ktorej Doogee Mix figuruje, nejde o úplne nepredstaviteľnú hodnotu, v kategórii telefónov, ktorým konkuruje vzhľadom, je to výrazný podpriemer.

Musíme ale povedať, že ide o slušnú obrazovku. Keďže ide o AMOLED panel, užijete si sýte farby aj vernú čiernu. Je tu ale viditeľné modré skreslenie farieb pri pohľade na displej z uhla, no text je čitateľný aj v extrémnych uhloch. Najvyšší jas vám tiež nevyrazí dych, no je aspoň dostatočný na používanie v exteriéri.

Celkovo tak môžeme displej označiť ako priemer tejto cenovej kategórie so zaujímavými vlastnosťami. Ak ale držíte v ruke takto dobre spracované zariadenie, jednoducho od displeja automaticky očakávate viac. Je ale zrejmé, že výrobca niekde musel šetriť, aby sa dostal k tejto pôsobivej cenovke. Displej bol určite tým miestom, kde sa šetrilo poriadne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+