MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Skener odtlačkov: Šetrilo sa aj tu

Pred pár rokmi by sme za použitie skeneru odtlačkov prstov v tejto cenovej kategórii boli veľmi radi. Dnes sa už ale čítačka odtlačkov stáva štandardom na absolútne každom zariadení okrem tých úplne najlacnejších. Už niekoľkokrát sme tiež zažili naozaj dobré skenery aj v dostupnejších zariadeniach, no toto nie je ten prípad. Doogee Mix má čítačku vpredu, čo je síce rozumné umiestnenie, ktoré mnohých používateľov poteší, no kvalita skeneru je maximálne priemerná.

Opakovane sa stávalo, že skener náš odtlačok nerozoznal alebo ho rozoznal až na niekoľkýkrát. Toto správanie bolo najlepšie pozorovateľné vtedy, keď bol telefón položený na stole a my sme prst prikladali z nie najtradičnejšieho uhla. Pri držaní telefónu v ruke a priložení palca bola miera rozpoznania oveľa vyššia.

Zároveň ale skener ponúka praktické funkcie pre navigáciu v systéme. Telefón má navigačné tlačidlá štandardne na displeji, no v prípade potreby ich môžete skryť a na väčšinu operácií využívať práve skener odtlačkov. Jedným dotykom prejdete v systéme o krok späť a dlhé stlačenie môžete naprogramovať napríklad na tlačidlo Domov alebo Multitasking.

Celkovo tak použitie skeneru chválime, no mrzí nás nekonzistentnosť v rozoznávaní odtlačku. Znovu platí, že telefón pôsobí na prvý pohľad luxusnejšie, no ak sa naň pozrieme z globálneho hľadiska a porovnáme s konkurenciou v rovnakej cene, výsledok nie je vôbec zlý a aj podpriemerný skener odtlačkov môže byť vlastne bonusom.

Výkon a pamäť: Tak akurát, no nie viac

Keď sa pozrieme na zoznam špecifikácií Doogee Mix, môžeme nadobudnúť pocit, že ide o skutočne výkonné zariadenie. Telefón disponuje čipom Helio P25, ktorý síce nepatrí k najrýchlejším na trhu, no ponúka dostatok výkonu pre väčšinu operácií. V našej konfigurácii sme dokonca mali k dispozícii model so 6 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte, čo sú hodnoty, ktoré v tejto cenovej kategórii aj niekoľkokrát predbiehajú konkurenciu. V praxi sa však ukázalo, že telefón nie je žiadnym výkonnostným šampiónom.

Pri bežnej práci sme nedostatok výkonu nepociťovali. Zároveň ale zážitok z používania nezodpovedal tomu, čo naznačujú špecifikácie. Hoci aplikácie ostávali otvorené dlho, ich spúšťanie bolo pomerne pomalé. Stretli sme sa aj s občasným sekaním v aplikáciách či v systéme.

To isté môžeme povedať o náročnejších aplikáciách – spustíte ich, no na ich spustenie si trošku počkáte a nevyhnete sa občasným zaváhaniam. Máme ale pocit, že tieto problémy, ktoré sme počas používania telefónu pociťovali, súvisia skôr s nedostatočnou optimalizáciou systému a nie s nedostatočnou výpočtovou silou použitého hardvéru.

Naše problémy sčasti vyriešilo použitie režimu Vysoký výkon, ktorý sme zvolili v nastaveniach batérie. Po prvom spustení telefónu bol zapnutý Vyvážený režim, no vďaka dobrej výdrži batérie sme si mohli dovoliť štandardne používať režim vyššieho výkonu. Efekt bol síce pozorovateľný, no nebol drastický.

Veľmi ale oceňujeme použitie 6 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Tú vám nikto nevezme a keď ju náhodou zaplníte, stále máte k dispozícii aj hybridný slot na microSD kartu. V tomto smere tak ide o telefón vybavený aj na náročné a dlhodobé používanie. V čase, keď je v nižšej cenovej kategórii stále štandardom používať 16 GB vnútornej pamäte, ide o veľmi príjemný bonus.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+