MojAndroid

Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) sa predbežne dohodla na definícií štandardu 5G pre mobilné siete. Konferencia v San Diegu, ktorá sa konala od 10. do 18. júna priniesla základnú špecifikáciu, ktorá bude tvoriť základ budúcich rýchlych mobilných sietí. Z hľadiska rýchlosti prenosu dát by nová generácia sietí mala ponúknuť rýchlosti na úrovni 20 Gbps, čo je 20-krát viac ako v prípade štandardu 4G sietí. Bežní používatelia by s ohľadom na viacero faktorov mohli pracovať s reálnymi rýchlosťami na úrovni od 100 do 1000 Mbps.

Vyššie prenosové rýchlosti by mali zabezpečiť dostatočnú dátovú priepustnosť pre sledovanie 4K videí a použitie holografických technológií cez mobilné siete. Špecifikácia sa tiež dotýka budúcnosti internetu vecí, keďže sieť by podľa nového štandardu mala byť schopná prenášať dáta rýchlosťou 100 Mbps, a to pre aspoň 1 milión zariadení Internetu vecí v rádiuse 1 km štvorcového. 5G siete budú inak označované aj ako IMT-2020.

Samozrejme, viacerí výrobcovia už teraz experimentujú s rôznymi typmi sietí. Patrí medzi ne aj kórejská telekomunikačná spoločnosť KT, ktorá nedávno predstavila mobilnú sieť s rýchlosťou 1,17 Gbps. Tá ma byť akýmsi medzistupňom medzi 4G a 5G sieťou. Podobne testoval 5G sieť aj Samsung, ktorý dosiahol prenosové rýchlosti 7,5 Gbps. Všetky detaily ohľadom špecifikácie 5G by mali byť potvrdené v októbri tohto roka. Následne musí byť schválená 193 členmi Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU).

Zdroj: androidauthority

 

 

19.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+