MojAndroid
Slovenskí operátori sa dohodli, že už v druhom kvartáli roku 2022 budú mať rovnaké frekvenčné prídely v pásme 1800 MHz a navyše usporiadané do súvislých blokov. Pre zákazníkov to znamená skvalitnenie ich služieb. Oznámil to Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Preusporiadaniu frekvencií v pásme 1800 MHz predchádzali dlhé rokovania

Doteraz mali operátori prídely vo frekvenčnom spektre roztrúsené, touto dohodou sa frekvencie preusporiadajú tak, aby každý z nich mal svoj súvislý blok. Blok bude mať šírku u každého operátora na troch štvrtinách Slovenska 20 Mhz a na jednej štvrtine 15 MHz. Za potrebou preusporiadania je zmena využitia daného spektra v pásme 1800 MHz. V minulosti sa totiž využívalo na hlasové služby, ktoré vyžadovali len 0,2 MHz-ové súvislé kanály, no dnes prevažujú služby dátové, ktoré už vyžadujú súvislé spektrum, ktorého šírka musí byť násobkom 5 MHz. Predošlý nevyhovujúci stav sa podarilo vyriešiť dlhými rokovaniami  medzi operátormi Orange, Slovak Telekom, O2 Slovensko a SWAN k dohode.

Nová dohoda povedie je výnimočná aj v rámci EÚ

Jednania mobilných operátorov inicioval a moderoval Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Ivan Marták, predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, prehlásil:
Rokovaniam sme venovali veľa času a energie, no výsledok stojí za to. Konečne sa podarilo dôležité frekvenčné pásmo sceliť, rovnomerne prerozdeliť medzi všetkých štyroch operátorov a umožniť im poskytnúť  kvalitnejšie služby verejnosti.
Efektívnejšie využívanie frekvencií umožní zavádzanie ďalších nových technológií, služieb a pre maximálnu podporu hospodárskej súťaže. Dohoda je unikátna nielen v rámci Slovenskej republiky, ale aj v rámci Európskej únie.
Náš tip
Elon Musk má záujem o Twitter. Ponúka viac ako 40 miliárd dolárov
16.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+