MojAndroid

Umelá inteligencia (AI) sa stala tento rok v technologickom svete témou číslo jedna. Jej boom naštartoval chatbot ChatGPT a za posledné mesiace predstavila svoje riešenia väčšina softvérových gigantov. AI sa tak stáva veľmi užitočnou pomôckou vo všetkých oblastiach, ale zároveň rastú obavy z jej zneužívania. Francúzsko, Nemecko a Taliansko preto teraz podľa portálu Reuters uzatvorili dohodu o tom, ako by mala byť umelá inteligencia regulovaná.

Dohoda urýchli reguláciu AI na európskej úrovni

Agentúra Reuters sa pritom odvoláva spoločný dokument týchto krajín. V ňom podporujú povinnú samoreguláciu prostredníctvom kódexov správania pre tzv. základné modelové karty AI, ktoré sú navrhnuté tak, aby produkovali širokú škálu výstupov. Modelové karty budú obsahovať relevantné informácie na pochopenie fungovania modelu, jeho schopností a limitov a budú založené na osvedčených postupoch v rámci komunity vývojárov.

umelá inteligencia AI
AI | Zdroj: Reuters.com

Krajiny nechcú regulovať samotnú umelú inteligenciu, ale aplikáciu AI v reálnom svete. Cieľom je obmedzenie rizík, ale zároveň podporenie príležitostí, ktoré táto technológia prináša. Riziká sú spojené s využívaním AI pri internetových podvodoch, sofistikovanejšom šírení dezinformácií alebo z hrozbou nárastu nezamestnanosti. Jej výhody súvisia hlavne s využitím vo výskume vo všetkých oblastiach.

Googlr Bard
Google Bard je jedným z najznámejších nástrojov AI| Zdroj: techeconomy.ng

Dohoda by mala urýchliť reguláciu AI aj na európskej úrovni. Už v júni europoslanci schválili návrh pravidiel pre fungovanie umelej inteligencie. Európsky parlament navrhol, aby boli pravidlá pre umelú inteligenciu najprv záväzné iba pre veľké IT firmy, ktoré pochádzajú hlavne z USA. Nemecko, Francúzsko a Taliansko však varujú pred zvýhodnením menších európskych konkurentov, pretože by to mohlo viesť l zníženiu dôveryhodnosti firiem.

Náš tip
Séria Samsung Galaxy S22 dostáva na Slovensku Android 14 a One UI 6
20.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+