MojAndroid

Áno, čítate správne. Smartfóny môžu skutočne spôsobiť dočasnú slepotu. Stať sa to môže komukoľvek z vás, kto používa telefón tak ako mnohí ďalší ľudia na svete – v posteli za úplnej tmy. Takéto oslepnutie je pritom možno ešte častejšie, ako by ste si mohli myslieť.

Spôsobuje ho pozeranie na jasný displej smartfónu za úplnej tmy jedným okom. To sa môže stať napríklad v posteli, keď je jedno oko zakryté prikrývkou alebo vankúšom, kým druhé sa pozerá na jasnú obrazovku. Potom, ako telefón odložíte, sa oči snažia vyrovnať tieto rozdiely, no nedarí sa im to, pretože každé oko bolo dlhodobo vystavené veľmi rozdielnym svetelným podmienkam. Výsledkom môže byť oslepnutie, ktoré môže trvať až 15 minút.

Spanok tablet smartfon

Podobný incident sa stal aj dvom ženám vo Veľkej Británii. Ženy mali podozrenie na porážku, a tak museli prejsť náročnými a komplikovanými testami, kým sa napokon zistilo, že dočasnú slepotu spôsobilo pozeranie sa na displej smartfónu jedným okom.

Tieto problémy môžu byť zmiernené použitím nočného režimu, aký už implementovali do svojich zariadení niektorí výrobcovia, alebo aké je možné aktivovať prostredníctvom aplikácií typu Twilight či f.lux. Najlepšie ale bude, ak sa nebudete vystavovať zbytočnému riziku a budete myslieť na to, čo sa vám môže v prípade neopatrného narábania so smartfónom v tme stať.

Zdroj: New Engalnd Journal of Medicine via Android Authority

23.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+