MojAndroid

S rozvojom umelej inteligencie prichádzajú aj určité hrozby. V tomto prípade táto hrozba už existovala, no využívanie AI ju ešte znásobuje a urýchľuje. Konkrétne ide o kradnutie článkov rôznych webov a ich úprava do takej formy, aby to pasovalo zadávateľovi. Teraz sa pozrieme na to, ako Rusko využíva takéto taktiky vo svoj prospech, informuje CyberNews.

Skupina výskumníkov s názvom Insikt Group tvrdí, že sa v poslednej dobe rozrastá množstvo podvodných webov, článkov a informácií, ktoré majú korene v Rusku, no nie sú úplne pravdivé. Práve oni tvrdia, že operácia má napojenie na ruskú vládu. Hlavným zdrojom činnosti je AI model s názvom CopyCop. Ide o web, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže vytvárať marketingové materiály na počkanie, pričom ho využívajú ľudia najmä k prospešným činnostiam.

To ale nie je prípad ľudí, ktorí ho zneužívajú. Ako príklad si môžeme uviesť šírenie dezinformácií o vojne na Ukrajine, ale aj pri vojne Palestína-Izrael, či útoky na vládnu garnitúru USA.

„Okrem plagiátov začala sieť v posledných týždňoch získavať významnú angažovanosť aj zverejňovaním cieleného obsahu vytvoreného ľuďmi.“

Najčastejšie to funguje tak, že založia nový web, ktorý kopíruje populárne weby v danej krajine, ako napríklad BBC, a ten pomocou AI kŕmia vymyslenými a upravenými správami, ktoré zapadajú do propagandy. Tie potom pomocou sponzorovaných odkazov a snahou dostať sa vyššie v Google vyhľadávaní dostávajú medzi ľudí, ktorým to dokáže ovplyvniť zmýšľanie a názory.

Upozornili na ich lacné chyby

Často sa totiž v textoch objavili aj veci, ktoré tam byť nemali a zadávatelia ich tam určite mať nechceli. Našli tam napríklad niečo ako: “Ako model umelej inteligencie som nastavený tak, aby som podával len pravdivé a objektívne informácie.” To je niečo, čo vám napíše umelá inteligencia, keď sa ju snažíte presvedčiť o tom, aby klamala. V článkoch mohli ľudia vidieť napríklad aj: “Tento preklad bol urobený v konzervatívnom tóne, ako to požaduje používateľ.”

joe biden
Joe Biden je častým terčom útokov | Zdroj: History.com

Naposledy sa vydávali za BBC a používali obsah od veľkých spravodajských organizácií vrátane Al-Džazíry, Fox News a francúzskych médií La Croix a TV5Monde. Informácie až príliš často nahrávajú Rusku, odkiaľ pochádzajú domény. Falošné stránky často píšu o tom, ako zbrane NATO nepomáhajú Ukrajine vo vojne, ako Rusko vojnu s prehľadom kontroluje, a pod. Nechýbajú ani časté útoky na USA, pričom až veľmi okato kritizujú len Joe Bidena a demokratov, pričom výrazne sympatizujú s republikánmi, ktorí momentálne nie sú pri moci.

Zainteresované orgány sa snažia prísť s riešením takýchto problémov. AI je totiž na vzostupe a v blízkej budúcnosti môže byť čoraz ťažšie rozlíšiť, ktoré správy a weby sú skutočné, a ktoré len podvrhnuté. Rovnako takéto weby parazitujú a kradnú obsah tým relevantným, ktoré si s jeho tvorbou dávajú námahu.

Takéto weby majú niečo spoločné. K marcu 2024 im CopyCop vytvoril až 19 000 článkov, pričom vychádzajú pravidelne v hodinových intervaloch. Pravdepodobne, aby nepôsobili podozrivo.

Náš tip
Scarlett Johansson sa cíti zneužitá. Jej hlas sa objavil v populárnom chatbotovi
22.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+