MojAndroid

Ešte pred niekoľkými rokmi sme si pod pojmom „textová správa“ predstavili klasické SMS správy. V čase „hlúpych“ telefónov nebolo veľa iných možností, ako rýchlo kontaktovať blízkych a priateľov inou textovou formou zo svojho telefónu. SMS správy mal aktivované praktický každý užívateľ s mobilným číslom a takáto forma komunikácie bola bežná. V súčasnosti sa veľa nezmenilo okrem faktu, že stále viac mladých ľudí ťuká do svojho telefónu a píše textové správy obrovskému okruhu priateľov kedykoľvek to je možné. Čo sa ale zmenilo je nástroj, pomocou ktorého komunikujeme.

V súčasnosti už tradičné SMS správy nie sú ani náhodou také populárne, ako kedysi. Dôvod je jednoduchý – cena. Hoci veľa operátorov ponúka vo svojich balíčkoch neobmedzené množstvo SMS správ, čoraz menej užívateľov tieto výhody skutočne využíva. Stále viac užívateľov má totiž vo svojich zariadeniach k dispozícii mobilný internet, resp. sú pripojení k Wi-Fi kedykoľvek to ide a kontaktujú svojich známych takouto cestou. A výsledok? Oveľa väčšie množstvo poslaných správ za oveľa menej peňazí.

Google planuje kupiť whatsapp

Keď sa teraz pozriem na štatistiky odoslaných správ na svojom telefóne, zistím, že v priebehu dvoch týždňov som poslal vyše 1000 správ, a to beriem do úvahy iba jeden komunikačný nástroj. Ak prirátam ďalšie, cez ktoré komunikujem s inou skupinou priateľov a známych, bez problémov sa dostanem na číslo 2-3 tisíc. Približne tretina týchto správ bola poslaná zo zahraničia, za čo som nezaplatil ani cent navyše. Ak by som mal takýto objem správ poslať tradičnou formou SMS, buď by som potreboval veľký paušál s objemom predplatených správ, alebo by som za každú SMS správu zaplatil niekoľko centov. Aj taká nízka suma by sa ale pri tomto objeme správ vyšplhala celkovo na desiatky či dokonca stovky eur, a to nepatrím medzi tých užívateľov, ktorí nepustia telefón z ruky a stále si s niekým píšu.

fb-messenger

Celkovo tak môžeme povedať, že spôsob, akým vnímame posielanie textových správ, sa zmenil. Tu sa ale hneď objavil nový problém – ktorý zo stoviek komunikačných nástrojov budeme používať? Necháme sa zlákať riešeniami, ktoré používa najviac ľudí, alebo presvedčíme svoje okolie, aby sme spolu komunikovali cez menej známy, no o to zaujímavejší nástroj? Najväčším faktorom pri rozhodovaní je často práve počet priateľov, ktorí používajú daný nástroj. Ak ale vezmeme do úvahy fakt, že mnohí z nás používajú hneď niekoľko takýchto aplikácií súčasne, ihneď narátame aj päť a viac komunikačných nástrojov, ktoré sú dostatočne rozšírené na to, aby sme ich mali nainštalované v smartfóne a mali možnosť cez ne komunikovať s veľkou časťou našich kontaktov.

A práve tu sa dostávame k podstate celej problematiky. Ktorú aplikáciu na posielanie textových správ používate a prečo? Uprednostňujete riešenia, ktoré sú vytvorené primárne pre mobilné zariadenia, ako napríklad Whatsapp či Viber, alebo máte radšej multiplatformové riešenia ako Facebook Messenger či Hangouts? Ostali ste stále verní tradičným SMS správam? Ak áno, prečo je to tak a čo ovplyvňuje vaše rozhodnutie pri výbere toho, ktorý komunikačný nástroj budete preferovať? Dajte nám vedieť, aký je váš názor na túto problematiku.

Ktorú službu na posielanie textových správ používate?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

14.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+