MojAndroid

Nezastaviteľný technologický vývoj v posledných rokoch znamenal pre ľudí niekoľko dôležitých objavov. Okrem iného si mnohí ľudia uvedomili, že ideálny smartfón ešte stále neexistuje a zrejme ani nikdy existovať nebude. Ešte pred dvomi či tromi rokmi bol každý nový model oveľa lepší, ako ten predchádzajúci a každým rokom boli predstavované novinky, ktoré doslova vyrážali dych. V poslednom období sú však na nových smartfónoch vykonávané iba inkrementálne vylepšenia, ktoré ešte viac odďaľujú teoretický príchod ideálneho smartfónu.

Množstvo modelov na trhu tiež znamená, že každý si môže vybrať zariadenie, ktoré je vhodné práve pre neho. K dispozícii sú smartfóny všetkých rozmerov so širokou škálou výkonnostných parametrov. Medzi najpodstatnejšie parametre smartfónov patrí stále ich cena, ktorá sa v súčasnosti neraz pohybuje na úrovni mesačného platu priemerného Slováka. Obrovská konkurencia na trhu ale znamená, že výrobcovia sa každý rok snažia prísť s niečím novým. Väčšina z nich sa poučila a často sa snažia zamerať na niekoľko konkrétnych oblastí, v ktorých vylepšujú svoje zariadenia tak, aby mali výhodu oproti konkurencii. V praxi to ale môže znamenať, že zariadenie s perfektným fotoaparátom a displejom má iba priemernú batériu a nevyladenú užívateľskú nadstavbu. Naopak, smartfón s výbornou konštrukciou či reproduktormi ponúkne podpriemernú kvalitu fotografií, ktorá mnohých užívateľov odrádza.

Recenzia LG G3

Tento rok bol charakteristický aj v tom, že technologickí nadšenci počas niekoľkých mesiacov dúfali, že situácia na trhu sa zmení. Startup OnePlus totiž postupne odhaľoval parametre svojho pripravovaného smartfónu a na papieri sa zdalo, že pôjde naozaj o nekompromisné zariadenie. Okrem elegantného dizajnu a špičkového hardvéru sa OnePlus One vyznačuje aj naozaj neuveriteľnou cenou. Problémom však bola priam trestuhodne obmedzená dostupnosť, čo by sa malo už čoskoro zmeniť, no nič to nemení na tom, že One nebol v skutočnosti zabijakom vlajkových lodí tak, ako to spoločnosť prezentovala. Smartfón mal pekný displej, ktorý je ale štandardom pri dnešných vlajkových lodiach. Fotoaparát produkoval nadpriemerne kvalitné fotografie, ale nie najlepšie. Špičkový výkon je samozrejmosťou aj u konkurencie a veľkokapacitná batéria ponúkne dobrú výdrž, no určite nejde o to najlepšie, čo na trhu nájdeme.

Oneplus-One-foto-06

Ak by sme sa ale pozreli na každý prvok smartfónu zvlášť, ľahko nájdeme tie modely, ktoré aspoň v niektorých smeroch vynikajú. LG G3 má špičkový displej, ktorý rozlíšením predčí konkurenciu, no zaostáva v iných oblastiach, ako napríklad v batérii. Novinka Sony Xperia Z3 ponúka perfektný fotoaparát a batériu, no niektorým užívateľom sa nepozdávajú veľké rozmery či softvérovo upravovaná kvalita zobrazenia displeja. Skrátka, našli by sme určite množstvo zariadení, ktoré sú v niečom skvelé, no v inom smere zaostávajú.

Ako by vyzeral ideálny smartfón podľa vás?

Preto sme si povedali, že tvorbu ideálneho smartfónu necháme na vás. Ako by ste si taký smartfón predstavovali vy? Mal by batériu s kapacitou 4000 mAh, ako novinka Lenovo Vibe Z2 Pro? Zobrali by ste si 5,5-palcový displej z LG G3, či radšej 5,7-palcový QHD Super AMOLED panel z nového Samsung Galaxy Note 4? Vybrali by ste si kovovú konštrukciu HTC One M8, alebo by ste uprednostnili sklo z modelov Sony Xperia? Upustite uzdu fantázii a napíšte nám do diskusie, ako by vyzeral váš ideálny smartfón. Nemusíte sa pritom obmedzovať iba na Android zariadenia, pokojne môžete kombinovať súčiastky všetkých smartfónov na trhu.

22.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+