MojAndroid

V otázke toho, aký najlepší smartfón dostanete za 300 EUR, je jednoznačnou odpoveďou čínsky OnePlus One. Ak vám pri čítaní slova “čínsky” vybehlo v hlave spojenie “lacná napodobenina niektorého z iPhonov či Androidov”, mali by ste túto myšlienku rýchlo zahnať do kúta. Tento velikán je totižto poznačený puncom jedinečnosti vďaka jeho systému pozvánok na kúpu, ktoré doteraz mohli dostať len niekoľkí vyvolení. Už niekoľko týždňov sa ale OnePlus One predáva aj v internetových obchodoch po celom svete, vďaka čomu sa dostáva k čoraz viac fanúšikom. A tí si jeho používanie naozaj užívajú. Však za tri stovky získali zariadenie s naozaj perfektnými parametrami a spracovaním, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani najdrahší mobilný konkurent.

Oneplus-One-foto-08

My sme zariadenie získali na recenziu od nášho priateľa Metoda, ktorého chceme touto cestou pozdraviť a poďakovať mu. Len vďaka nemu sme si totižto mohli uvedomiť, že dobrý telefón nemusí stáť 500 a viac eur. Prečítajte si, ako sme trávili neskoré letné dni s OnePlus One a čo nám na ňom prekážalo, či naopak, čo by sme označili za jeho klady. Prípadné otázky smerujte do komentárov pod tento článok.

Konštrukcia – vymeniteľné kryty a kvalitné spracovanie

Hoci OnePlus One nepatrí medzi najmenšie smartfóny, jeho spracovanie sa do kategórie najlepších jednoznačne radí. Plastový základ zariadenia dopĺňajú vymeniteľné zadné kryty, ktoré sú v základných modeloch doplnené o biely lesklý, či tmavosivý drsný povrch. My sme testovali 64 GB verziu zariadenia s drsným spracovaním zadného krytu, ktoré hodnotíme veľmi pozitívne. Pri rozmeroch, ktoré OnePlus One dosahuje je takýto povrch nápomocný, hlavne pri držaní telefónu v jednej ruke. Okrem toho, že sa vám zariadenie nešmýka, máte aj pocit bezpečnejšieho úchopu. Na odtlačky či nečistoty rýchlo zabudnite, tie sa na tomto povrchu nedokážu zachytiť.

Oneplus-One-foto-02

Predná strana zariadenia je zaujímavá tým, že displej vystupuje o milimeter nad konštrukciu rámu. Hoci to má po estetickej stránke rozhodne význam a telefónu to dodáva opäť niečo na jedinečnosti, problémom môže byť priamy pád na displej. Ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3 je v tomto prípade účinnou obranou voči škrabancom a náhodným poškodeniam, no priamy pád na rovnú podložku by asi nezvládlo. Po týždni používania je ale tento smartfón ako nový a nenájdete na ňom žiadny dôkaz toho, že niekedy vôbec opustil škatuľu, v ktorej prišiel. Teda, až na odtlačky, ktoré sa aj v tomto prípade na displej akoby “lepili”.

Oneplus-One-foto-01

Pod 5,5-palcovým displejom sa nachádza trojica nenápadných kapacitných tlačidiel. Zľava to je Menu, Domov a Späť. Hneď pri prvotných nastaveniach zariadenia si ale môžete vybrať, či ich chcete používať. Ak sa vám nepáčia, tak sa vám v operačnom systéme budú objavovať softvérové tlačidlá v spodnej časti displeja. Hoci nie sú kapacitné tlačidlá v tomto zariadení podsvietené silnými diódami a len ťažko cez deň zbadáte, že vôbec svietia, neprekážalo mi to. Na ich rozmiestnenie som si rýchlo zvykol a s ich reakciami či používaním som nemal akýkoľvek problém.

Oneplus-One-foto-09

Okrem tlačidiel pod displejom nájdete v prednej strane zariadenia aj 5 Mpix predný fotoaparát, skupinu senzorov a reproduktor na hovory, ktorý bol rovnako bezproblémový. Keď je displej zariadenia vypnutý, hranice medzi ním a konštrukciou miznú a na prvý pohľad vidíte ucelenú čiernu plochu. Tú oživíte tlačidlom v pravej strane zariadenia, či gestom dvojitého poklepania, ktoré poznáte napríklad zo smartfónov značky LG či HTC. Displej sa automaticky zasvieti aj pri zapojení do nabíjačky, ktorá sa pripája do microUSB 2.0 slotu v spodnej hrane. Ľavý bok telefónu obsahuje ovládanie hlasitosti a hore nájdete slot na slúchadlá. Všetko má svoje miesto a celkovo na mňa pôsobilo rozmiestnenie ovládacích prvkov prirodzene. Výhradu nemám ani k reproduktorom v spodnej hrane, ktoré hrajú dostatočne silno, samozrejme vrámci možností.

Zadný kryt má už spomínanú drsnú povrchovú úpravu, ktorú uvidíte zrejme len na zariadeniach OnePlus One. Okrem povinných informácií v spodnej časti sa tu nachádza aj šošovka 13 Mpix fotoaparátu a LED blesk s 2 diódami, ktorý vám dobre poslúži pri snímaní videa či fotení v noci. SIM kartu vložíte do zariadenia pomocou vysúvacieho slotu v ľavom boku, no na jeho vybratie budete potrebovať pomôcku, ktorú vám OnePlus pribalilo k mobilu. Hoci sa na stránkach výrobcu dajú k tomuto telefónu zakúpiť aj vymeniteľné kryty, ich výmena na samotnom zariadení nie je až taká jednoduchá. Ak ste v tejto oblasti amatérmi, tak radšej vložte vaše zariadenie pri výmene krytov do rúk odborníka.

Oneplus-One-foto-03

Celkovo na mňa spracovanie konštrukcie smartfónu OnePlus One urobilo naozaj dojem. Pri pohľade na cenovku som tipoval, že Číňania budú šetriť práve pri spracovaní konštrukcie, no zrejme som sa mýlil. Počas používania na smartfóne nič nevŕzgalo, nezachytávali sa na ňom nečistoty a displej neutrpel žiadne škrabance. Až na nadpriemerné zachytávanie odtlačkov nemôžem na konštrukciu tohto zariadenia povedať krivé slovo.

Displej – trpí zlatou žilou škrvnou

LTPS IPS. To je nie skratka pre novú technológiu od NASA, ale označenie technológie, ktorou bol vyrobený displej smartfónu OnePlus One. 5,5-palcová uhlopriečka ukrýva mriežku 1920 x 1080 pixelov, čo znamená jemnosť na úrovni približne 401 PPI. Pozorovacie uhly aj farebné podanie sú na vysokej úrovni, no displej tohto telefónu trápi nepríjemná choroba – zlatá škvrna. Ide o technický nedostatok, ktorým trpia niektoré zariadenia OnePlus One už od výroby. Prejavuje sa tak, že v spodnej časti displeja vidíte pod istým uhlom zožltnutú časť obrazovky. Bohužiaľ, touto vadou trpel aj kus, ktorý sme testovali. Aby sme však odstránili paniku a zahnali vaše negatívne myšlienky, pri bežnom používaní tento nedostatok nevidíte. Dovolím si tvrdiť, že by ho nemusel neskúsený používateľ ani nikdy objaviť. Pri používaní OnePlus One vám táto vada nijako neprekáža, no ide o kozmetickú nepríjemnosť, ktorá vás môže hrýzť niekde v kútiku duše.

oneplus-one-displej

Výkon – je to beštia

Ak sa pýtate, aká je najsilnejšia stránka OnePlus One, tak odpoveďou je výkon. Toto zariadenie s cenou 300 EUR totižto v sebe ukrýva výkonný procesor Snapdragon 801 s taktom 2,5 GHz a 3 GB RAM, čo je vrchol toho, čo si dnes môžete zakúpiť. S prihliadnutím na to, že operačným systémom je v tomto prípade maximálne zjednodušený a upravený CyanogenMod 11S (Android 4.4 KitKat), môžeme povedať, že ide o jedno z najrýchlejších mobilných zariadení vôbec a na občasné zaseknutia či spomalenia systému môžete pokojne zabudnúť. Dostatočný výkon tohto zariadenia je podložený aj “papierovo”, pozrite si výsledky benchmarkov, ktoré vám prinášam nižšie. Počas testovania sa mi, bohužiaľ, nepodarilo spustiť benchmark 3D Mark, takže výsledok z tohto testu nemám.

Počas testovania sme aj vo OnePlus One vyskúšali náročné hry. S najnovším Modern Combat 5 nemal absolútne žiadny problém a ani po dlhšej dobe sme nepocítili nejaké spomalenie. S čím počítať musíte, je prehrievanie, no ani to nebolo v tomto prípade radikálne, ba naopak, zdalo sa nám, že OnePlus One má odvádzanie tepla vyriešené lepšie ako jeho konkurenti.

Pamäť – 2 varianty a bez microSD

Výrobca OnePlus vydáva svoje zariadenie v dvoch rozličných verziách. Tie sa odlišujú nielen výzorovo (biely vs. tmavý zadný kryt), ale aj kapacitou vnútornej pamäte, ktorá je 16 alebo 64 GB. S rozdielom zhruba 40 EUR v cene na stránke výrobcu si tak môžete vybrať buďto základný model, alebo jeho lepšiu alternatívu. Nami testovaný OnePlus One bol v 64 GB verzii, pričom pre samotného používateľa bolo dostupných pri prvom spustení zariadenia o niečo viac než 55 GB pamäte. Slot na pamäťovú kartu by ste v tomto prípade hľadali márne, no útechou môže byť podpora pre služby USB On-the-go a USB Host, ktoré vám umožnia k zariadeniu cez špeciálnu redukciu pripojiť USB kľúč, externý disk, klávesnicu, či myš.

Operačný systém – čistý Android s extra funkciami

OnePlus One sa môže pýšiť vysokým výkonom aj vďaka tomu, že jeho operačným systémom nie je Android doplnený o žiadnu nadstavbu, ale čistý systém Android vylepšený o niekoľko extra funkcií. Poznáte ho pod názvom CyanogenMod, v tomto prípade vo verzii 11S. Ide teda o port Androidu 4.4 KitKat.

oneplus-one-screen-07 oneplus-one-screen-34

Operačný systém sa v zariadení OnePlus One líši od vášho Androidu s CyanogenMod ROM len v niekoľkých detailoch. Sú nimi napríklad farebné ikony štvorcového tvaru, uzamknutá obrazovka či funkcie ako zobudenie dvojitým poklepaním. Domáca obrazovka ponúka miesto na ikony, zložky aj widgety vašich aplikácií, pričom si jej vlastnosti môžete nastaviť priamo v nastaveniach zariadenia spolu s inými parametrami systému. Veľký dôraz sa aj v tomto zariadení kladie na dizajn, takže si môžete zmeniť takmer všetko, čo vás napadne – tapetu, ikony, písmo, štýl menu, tapetu uzamknutej obrazovky či dokonca animáciu spúšťania. Všetky tieto položky nájdete v nastaveniach pod záložkou Témy.

Veľmi praktickou funkciou je prispôsobiteľný stavový riadok (notifikačná lišta). V nej si môžete zmeniť vzhľad ikoniek, ich usporiadanie, či napríklad zapnúť niektoré z extra funkcií. Jednou z nich je napríklad možnosť ovládať jas potiahnutím prstu po lište do strán, či už spomínaná funkcia dvojitého poklepania, ktorou vypnete displej tohto zariadenia (treba klikať priamo na lištu, nie na voľnú plochu obrazovky). V rozloženom stave nájdete v notifikačnej lište rýchle skratky pre zapnutie a vypnutie pripojení, a po stlačení ikony vpravo hore sa môžete prepnúť na rozšírenú obrazovku, kde si vypnete alebo zapnete aj tie menej používané funkcie.

oneplus-one-screen-10 oneplus-one-screen-09

Zaujímavou súčasťou systému CyanogenMod 11S je integrácia gest. Tie môžete nakresliť na vypnutý displej a spustiť tak fotoaparát (stačí nakresliť kruh), svietidlo (stačí nakresliť písmeno V), či napríklad ovládať prehrávanie hudby pomocou ďalších predurčených gest. Ak sa vám táto funkcia nepáči, tak si ju samozrejme môžete v nastaveniach zariadenia vypnúť. Ostatné súčasti systému ako appdrawer (menu s aplikáciami), či uzamykacia obrazovka ponúkajú pekný a intuitívny dizajn, reprezentovaný napríklad rôznymi farbami, no nenájdeme v nich žiadnu špeciálnu funkciu.

oneplus-one-screen-17 oneplus-one-screen-18 oneplus-one-screen-16

Z predinštalovaných aplikácií by sme radi vyzdvihli napríklad ekvalizér AudioFX, pekne spracovaný Email, či Galériu, ktorá ponúka rozdelenie fotografií a videa podľa viacerých parametrov. Za zmienku však určite stoja aj ďalšie tituly, ako napríklad Kalendár, Kalkulačka, SMS a MMS, Telefón, či Záznam zvuku, ktoré sa od autorov populárnej CyanogenMod ROM dočkali malého oživenia a zmeny dizajnu.

Celkovo sa nám Android vo svojej najčistejšej forme naozaj páčil a oceňujeme hlavne prítomnosť extra funkcií, ktoré sú inak viazané väčšinou na nadstavby výrobcov. OnePlus One ponúka to, čo od Androidu ako takého očakávate a dám toho ešte aj o niečo viac. Voči systému rozhodne nemám žiadne výhrady a z 10 bodov by odo mňa pri hlasovaní dostal 11,5.

Fotoaparát a multimédiá: 1+1 = 13 + 5 + 2

Pýtate sa, čo za rovnicu som napísal do podnadpisu tejto kategórie recenzie? Nejde o nič nezvládnuteľné – OnePlus One (1+1) má 13 Mpix fotoaparát, 5 Mpix prednú kameru a 2 LED diódy. To je jeho výbava, ktorá poteší každého mobilného fotografa, nielen kvalitou, ale aj funkciami. Hlavný fotoaparát ponúka čistú a prehľadnú aplikáciu, v ktorej nájdete rôzne nastavenia pre snímanie, rozlíšenie, či vlastnosti fotografií a videa, pričom v noci môžete využiť prácu dvojitého LED blesku, ktorý patrí medzi tie lepšie na trhu. A samozrejme, netreba zabudnúť ani na známe selfie fotografie, ktoré sú vďaka 5 Mpix kamere naozaj kvalitné aj pri horšom svetle. O kvalite fotoaparátu sa však ťažko píše, preto si radšej pozrite ukážky fotografií a videa, ktoré vám prinášam nižšie. Mimochodom, OnePlus One dokáže nahrávať videá až do rozlíšenia 4K, pričom pri HD rozlíšení dokáže nahrávať aj slow motion videá so snímkovaním 120 FPS.

oneplus-one-screen-28 oneplus-one-screen-29

Keďže je tento smartfón v oblasti mobilnej fotografie a videa naozaj majstrom, žiadny problém mu nerobí ani prezentácia týchto médií. Jemný displej s Full HD rozlíšením a výkon, ktorý zaručuje 4-jadrový procesor a 3 GB RAM vám vystačia aj na prezeranie 4K videa vo vyššom snímkovaní, ani nehovoriac o tom, že Full HD video vo vysokej kvalite prehráte bez akéhokoľvek zaváhania. Na prehrávanie videí môžete využiť vstavaný systém, no pri prehrávaní filmov či seriálov sa vám rozhodne bude viac páčiť napríklad aplikácia MX Player. Na prehrávanie hudby môžete využiť predinštalovaný titul Hudba Play, no opäť, ak patríte medzi hudobných nadšencov, siahnite radšej po alternatíve. Napríklad po prehrávači PowerAMP.

Pripojenia a komunikácia – veľký displej je pre veľké ruky

OnePlus One je preborníkom aj v oblasti pripojení. Okrem Wi-Fi v univerzálnych štandardoch b/g/n/ac ponúka aj novší Bluetooth 4.0, NFC, či rýchle LTE siete, ktoré plnohodnotne využijete už aj na Slovensku. Viacerí z vás sa ma pýtali, či som s LTE pripojením nemal problém a ja môžem s čistým svedomím prehlásiť, že OnePlus One zvláda 4. generáciu sietí bezproblémovo. ak chcete váš smartfón pripojiť k počítaču, môžete na to využiť microUSB 2.0 konektor v spodnej hrane zariadenia a krásny USB kábel, ktorý ste dostali k vášmu smartfónu (škoda, že si ho nemôžem po recenzii nechať).

Hlasové hovory fungovali počas testovania rovnako bezchybne a kvalita reproduktora v prednej časti zariadenia je na naozaj vysokej úrovni. Horšie to môže byť v otázke písania na softvérovej klávesnici, ktorá si predsa len vyžaduje dotyk väčších rúk. Pokiaľ máte menšie dlane, budete zrejme písať oboma rukami. Rovnaké nároky má aj používanie internetového prehliadača vo OnePlus One.

Batéria – aj keď má veľkú kapacitu, na kábel musí ísť takmer každý večer

Energetická základňa s kapacitou 3100 mAh skrýva mnohé prekvapenia. Jej výdrž totižto prudko kolíše v závislosti od toho, čo s OnePlus One robíte. Nakoľko patrím medzi náročných používateľov, zariadenie som musel na nabíjačku pripájať každý deň. Počas 24 hodinového cyklu, ktorým som otestoval maximálnu výdrž batérie, som mal približne 3 hodiny zapnutý displej s automatickou reguláciou podsvietenia, vykonal som asi 5 hovorov, čo celkovo predstavovalo asi 10 minút, napísal niekoľko SMS správ a mal som neustále zapnutý mobilný internet aj Wi-Fi, cez ktoré som si synchronizoval 2 e-mailové kontá. Samozrejme som nezabudol ani na vytvorenie asi 20 fotografií, 4 videí s dĺžkou asi 20 minút (dokopy) a na hry a aplikácie, pri ktorých som strávil asi hodinu.

oneplus-one-screen-01 oneplus-one-screen-02

Bežne som počas dňa spotreboval približne 70-80% batérie, no OnePlus One som musel logicky do nabíjačky vkladať každý večer, pretože by som zo zostatkom batérie neprežil ani do obeda ďalšieho dňa. Šetrnejší používatelia uvádzajú výdrž aj na úrovni 3 či 4 dní, pričom verím, že takúto výdrž na jedno nabitie môžete dosiahnuť pokojne aj vy.

HODNOTENIE | OnePlus One

Týždeň s týmto telefónom som si naozaj užil, a aj keď som si musel pár dní zvykať na jeho veľkosť, nakoniec mi nevadila až tak, ako pri iných smartfónoch. Dobrému pocitu pri držaní v ruke pomohol najmä drsný zadný kryt, ktorý je podľa mňa jedným z najväčších pozitív tohto zariadenia. Tých pozitív je ale pri OnePlus One rozhodne viac ako jeho negatív. Najväčšou výhodou je rozhodne cena, ktorá sa priamo na stránkach výrobcu uvádza v sume 300 EUR, no rozhodne treba pochváliť aj spracovanie a výkon tohto zariadenia. Naopak, mrzí ma, že aj na nami testovanom zariadení bol displej s defektom v podaní žltej škvrny.

oneplus-one-1

OnePlus One nie je obyčajným smartfónom a je akousi “alternatívou” k tomu všetkému, čo nájdete na trhu. Znovu použijem prirovnanie ako v úvode – je ako elektromobil, ktorý chcete mať, no zrejme si ho nikdy nekúpite. No keď si ho kúpite, budete s ním naozaj spokojní. Nevýhodou elektromobilov je ich časté nabíjanie, tu je nevýhodou výrobná chyba displeja. Okrem toho ale ide o celok, ktorému nič nechýba a hravo do vrecka strčí aj 2-násobne drahé smartfóny. Osobne ma OnePlus One naozaj zaujal a viem si predstaviť, že by to bol mobil, ktorý by som používal denne bez akýchkoľvek obmedzení.

Plusy

+ výkon

+ spracovanie

+ cena

+ extra funkcie

Mínusy

– defektný displej

– dostupnosť

– pre niekoho veľkosť

OnePlus One

oneplus one
Android 4.4.4 KitKat5.5"
Snapdragon 801, štvorjadrový, 2,5 GHz1080p Full HD (1920 x 1080 pixels), 401 PPI
3 GB LP-DDR3, 1866MHz13 Mpix
16/64 GB eMMC 5.04K
17.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+