MojAndroid

V dnešnej dobe už je používanie smartfónu samozrejmosťou aj u mladších generácii. Najväčším problémom však je, že niektoré deti si už život bez telefónu nevedia predstaviť, a preto je častokrát veľmi problematické odvrátiť ich pozornosť od neustáleho sledovania sociálnych sietí. Anglický portál TheTelegraph zverejnil niekoľko typov na to, ako odnaučiť vaše deti používať smartfón.

Ako odnaučiť deti používať smartfón?

Závislosť na technológiách sa prejavuje aj u dospelých, no u detí sa buduje oveľa rýchlejšie. Podľa štatistík vlastní smartfón takmer každé druhé dieťa od 8 do 11 rokov. Sledovanie videí a scrollovanie na sociálnych sieťach má negatívny vplyv na zrak a častokrát aj na kvalitu spánku.

Odborníčka na rodičovstvo a vzťahy v rodine, Sarah Ockwell-Smith, odporúča navrhnúť deťom a teenagerom týždňovú pauzu od používania smartfónu. Upozorňuje však na to, že deti si kvôli emočnému vzťahu s technológiami nebudú chcieť pripustiť pozitívne aspekty tejto “očisty.”

Samsung Galaxy Z Flip4 - Smartfón
Samsung Galaxy Z Flip4


Keďže rodičia sú príkladom pre deti, určite pomôže, ak zredukujú čas strávený pozeraním do obrazovky smartfónu. Motivácia hrá v tomto prípade kľúčovú rolu. Preto by mali rodičia odložiť svoje telefóny ako prví už na začiatku týždňa.

Ak plánujete prísne dodržiavať výzvu aj s vašimi deťmi, určite by ste ich mali na to upozorniť a nechať im priestor na to, aby to oznámili svojim kamarátom. Aj takýto malý detail by totiž mohol mať na psychiku teenagera veľký vplyv.

Ak by náhodou dieťa veľmi ťažko prežívalo odobratie smartfónu, jednou z možností môže byť aj náhrada za primitívny telefón bez pripojenia na internet, cez ktorý je možné len telefonovať a posielať SMS správy. Najdôležitejšie je určite odpútanie ich pozornosti. To jednoducho docielite tým, že si na celý týždeň pripravíte program. Či už to budú stolné hry, alebo športové aktivity, hlavným cieľom je zamestnať myseľ teenagera.

Samsung Galaxy S21 plus
Samsung Galaxy S21 Plus

Ako náhrada za smartfón v tomto prípade môže byť televízor. Ten je podľa odborníkov vnímaný ako “menšie zlo.” Pozeranie filmov a sledovanie televízie je totiž považované za viac spoločenskú aktivitu. Pozeranie filmov môže byť deťmi vnímané aj ako odmena. Pokiaľ pôjde o film, je potrebné nechať jeho výber na deťoch.

Týždňová prestávka od používania smartfónu však nedokáže dlhodobo zmeniť vnímanie a správanie detí. Odborníčka odporúča nastavenie režimu, počas ktorého si rodičia určia s deťmi nejaké pravidlá. Napríklad zakázať používanie mobilu počas jedenia. Ako sme si spomenuli už skôr, najdôležitejšia je motivácia. Preto by mohlo pomôcť aj to, že po dokončení domácich úloh dovolíte deťom používať smartfón aspoň na niekoľko minút.

Pre dospelých a deti je v dnešnej dobe veľmi ťažké prestať používať smartfón, keďže prostredníctvom neho vykonávame množstvo činností, či už ide o prácu alebo školské povinnosti. Aj napriek závislosti si určite treba stanoviť limity jeho denného používania.

Náš tip
NAY Android Roka 2023: Predstavujeme kategóriu TOP Android smartfón

24.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+