MojAndroid

Digitalizácia dokladov v Európskej únii naberá na obrátkach. Reálne kontúry už v týchto dňoch začal naberať projekt, ktorý by sa mal v konečnom dôsledku postarať o digitalizáciu preukazov ako je občiansky či vodičský preukaz, ale aj ďalšie oficiálne dokumenty. Téme sa venoval portál Engadget.

Ak všetko prebehne hladko, už v roku 2022 by sme mohli naplno využívať digitálnu podobu dokladov, ktoré so sebou momentálne musíme nosiť v podobe fyzickej kartičky. Rozbehnutie projektu európskej digitálnej peňaženky vybuduje základy pre vytvorenie komplexnej online identity.

Všetky doklady na jednom mieste

Zjednodušene povedané, digitálna peňaženka bude na jednom mieste poskytovať chránený prístup ku všetkých kľúčových dokladom, ktoré občan môže potrebovať pri komunikácií s úradmi, bankami, ako aj pri všetkých súčastiach bežného života. Pomocou špecializovanej aplikácie bude v rámci online identity napríklad možné autorizovane pristupovať ku všetkým vládnym inštitúciám či dokonca uhrádzať rôzne platby.

Nakoľko bude plánovaná aplikácia združovať údaje skutočne citlivej povahy, veľká pozornosť musí byť venovaná otázke zabezpečenia. Aktuálne sa preto, okrem iného, počíta s prihlasovaním chráneným odtlačkom prsta alebo pomocou tvárovej biometrie.

Členské štáty EÚ momentálne pracujú na vytvorení spoločných pravidiel a technických štandardov tak, aby digitálna verzia dokladov bola bezpečná a akceptovaná všade tam, kde je to potrebné. Ide o spoločný projekt Európskej únie, takže digitálna verzia vašich dokladov bude platiť doma aj v zahraničí – vo všetkých členských štátoch EÚ.

Plne voliteľná služba

Digitálna peňaženka pre uchovávanie oficiálnych dokumentov bude fungovať na dobrovoľnej báze. Nepôjde o nič povinné. Používatelia, ktorí ju budú využívať, akurát získajú omnoho väčšiu flexibilitu, nakoľko sa cez svoj smartfón vždy dostanú ku všetkým svojim dokumentom a preukazom.

Konečným benefitom je zjednodušenie byrokratických procesov. Uvádzaným príkladom je požičanie auta. Štandardná situácia je taká, že človek musí prísť osobne, počkať v rade, vypísať príslušné tlačivá a preukázať sa fyzickou verziou občianskeho preukazu. S príchodom digitálnej peňaženky bude celý tento proces možné vykonať plne elektronicky bez čakania. Obdobne jednoduché bude napríklad aj založenie bankového účtu.

Koniec nosenia dokladov?

Celý projekt si treba predstaviť ako digitálnu peňaženku, v ktorej máte za každých okolností všetky potrebné doklady. Skutočne zjednodušene povedané, ide o niečo podobné, ako keď si odfotíte občiansky preukaz do mobilu, akurát s tým, že to celé bude prepracovanejšie a plne akceptované firmami aj vládnymi inštitúciami. Pilotná prevádzka by mala byť spustená v septembri 2022, a to vo všetkých 27 členských krajinách Európskej únie.

Náš tip
Elektronické pasy a občianske preukazy v smartfóne? Žiadny problém
4.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+