MojAndroid

Nie je žiadnou novinkou, že naše smartfóny toho o nás vedia viac, ako dosť. Obsahujú informácie o kreditných kartách, letenkách a podobne. V marci bola odhalená nová knižnica systému a teraz spoločnosť Google vytvorila plán pre Android zariadenia na ukladanie rôznych poverení v nasledujúcej verzii operačného systému Android. Tento plán je vo veľkej miere závislý aj od toho, ako sa k nemu postaví medzinárodná organizácia pre normalizáciu (ISO) a ako bude implementovať nové štandardy elektronických občianskych preukazov.

V blízkej budúcnosti to asi nebude

Elektronické občianske preukazy v smartfónoch skôr či neskôr budú. Je za tým ešte veľa práce a doriešiť bude potrebné veľké množstvo problémov a potenciálnych hrozieb. Bezpečnosť používateľov je samozrejme na prvom mieste, na nič sa nemôže zabudnúť. Zároveň s podporou elektronických občianskych preukazov sa pracuje aj na elektronických vodičských preukazoch. Keď budú tieto preukazy doriešené, začnú sa práce aj na elektronických pasoch.

Nám, technologickým nadšencom, sa možnosť mať vo svojom smartfóne občiansky či vodičský preukaz veľmi páči. Otázkou je, ako sa to celé vyrieši a či to bude dostatočne bezpečné. To ale už necháme na odborníkov, nám nezostáva nič iné, len čakať na výsledok.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+