MojAndroid

V lete sme pre vás otestovali reproduktor Creative iRoar, ktorý patrí medzi tie najzaujímavejšie Bluetooth reproduktory na trhu. Nielenže ohromí fantastickým zvukom, ale je vybavený celým radom užitočných a inteligentných funkcií. Teraz sa do predaja dostal jeho menší brat. Creative iRoar Go je prenosný reproduktor, ktorý má už vlastnú vstavanú batériu. Tvarom ale pripomína väčšieho súrodenca, no je oveľa kompaktnejší. To ale neznamená, že by výbavou nejako veľmi zaostával. Hoci niektoré funkcie mu chýbajú, stále má čo ponúknuť.

Konštrukcia a dizajn – spratný elegán do kúpelne

Už pri prvom pohľade na reproduktor je zrejmé, z akej rodiny pochádza. Črty väčšieho iRoar sú tu jasne viditeľné, no zároveň si ho s ním len tak ľahko nepomýlite. Creative iRoar Go je v každom smere menší a spratnejší a oveľa viac pripomína štandardné Bluetooth reproduktory v tejto triede. Prednej strane dominuje veľká mriežka, pod ktorou sa nachádzajú hneď tri reproduktory – medzi dvomi výškovými sa nachádza stredný basák. Celú sústavu dotvárajú pasívne membrány po stranách, ktoré sa ale efektne hýbu už pri stredných hlasitostiach. Pri tých vyšších máte už trochu pocit, že chcú vyskočiť z konštrukcie.

creative-iroar-go-5_vysledok

Creative pri iRoar Go nešetril ovládacími prvkami, ktoré umiestnil priamo na reproduktore. Na vrchnej strane nájdeme hneď pät tlačidiel a štyri svetelné diódy. Tie informujú o tom, z akého zdroja je aktuálne prehrávaná hudba. Samotný zdroj je možné zmeniť tlačidlom Source. Okrem neho sa v základnej lište s tlačidlami nachádza tlačidlo pre vypnutie/zapnutie, tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre spárovanie so zariadením/ovládanie telefonátu.

creative-iroar-go-7_vysledok

Všetky tieto ovládacie prvky sú umiestnené na vrchnej strane reproduktoru s najväčšou mriežkou, no iRoar Go môžete postaviť aj na bočnú hranu tak, že trojica reproduktorov bude mieriť smerom do miestnosti a nie k stropu. Tento režim má aj ďalšiu výhodu, ktorou je prístup k ďalším ovládacím prvkom na zadnej strane reproduktoru. Tu je umiestnených ďalších sedem tlačidiel, ktoré sú určené na ovládanie hudby, prepínanie skladieb či voľbu Shuffle pre náhodný výber skladby z playlistu. Nechýba ani tlačidlo pre nahrávanie hlasu cez mikrofón a aj dôležité tlačidlo Roar. To zosilňuje celkovú hlasitosť, no mení aj štruktúru zvuku. K dispozícii je aj ekvalizér, ktorým môžete zvuk prispôsobiť podľa vlastných predstáv. K tomu budete potrebovať aplikáciu Sound Blaster Connect, no ak nebudete využívať ekvalizér, reproduktor využijete naplno aj bez tejto aplikácie.

creative-iroar-go-6_vysledok

Na zadnej strane nájdete ešte aj dva gumené kryty, ktoré ukrývajú všetky potrebné porty pre pripojenie príslušenstva. Nájdete tu 15V vstup pre nabíjačku, AUX vstup, klasický USB vstup, microUSB konektor a slot pre microSD karty. Ak kryty ideálne zakrývajú konektory, reproduktor disponuje odolnosťou voči postriekaniu vodou certifikátom IPX6. Vďaka tomu môžete reproduktor bez problémov využívať v kúpeľni a nebudete sa musieť obávať toho, že prípadná dávka vody zo sprchy by ho znefunkčnila. Zároveň ale nejde o plnohodnotnú odolnosť voči vode a do bazéna by ste si iRoar Go určite brať nemali.

creative-iroar-go-8_vysledok

Reproduktor má rozmery 192 x 97 x 54 mm a váži 810 gramov. To skutočne nie je najmenej, no zároveň nejde o taký veľký reproduktor ako v prípade Creative iRoar. Je stále dostatočne mobilný a určite poslúži pri akýchkoľvek chatovačkách či iných oslavách s priateľmi alebo rodinou. Kovové zhotovenie je veľmi elegantné, trošku by sme ale vytkli, že do mriežky sa veľmi ľahko zachytávali nečistoty, ktoré nebolo jednoduché odstrániť. To je ale iba drobná chybička krásy, ktorá na kvalite reproduktoru nič nemení.

creative-iroar-go-13_vysledok

Pripojenie a zvuk – univerzálny pomocník

Ako vám už môže byť z opisu konektorov zrejmé, Creative chcel spraviť z iRoar Go skutočne univerzálny reproduktor. V prvom rade môžete telefón k reproduktoru pripojiť cez Bluetooth, no nechýba tu NFC pre rýchlejšie spárovanie zariadení. Hudbu okrem telefónu môžete prehrávať aj z microSD karty a z USB kľúča. Pri takomto prehrávaní vám poslúži spomínaná aplikácia Sound Blaster Connect, no vystačíte si aj bez nej. Za to vďačíte ovládacím tlačidlám na zadnej strane reproduktoru, ktoré vám umožnia bez problémov manipulovať so skladbami aj celými playlistami či albumami. Nechýba tu ani microUSB konektor, ktorým môžete reproduktor pripojiť napríklad k PS4 a užívať si tak kvalitný zvuk. Zabudovaný mikrofón zasa umožní nahrávanie hlasu na pamäťovú kartu, z ktorej môžete nahraný zvuk ihneď prehrať v reproduktore.

Verzia: 1.02.53
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.02.53
Aktuálna cena: Zdarma

Najväčším rozdielom oproti väčšiemu reproduktoru Creative iRoar je menšia podpora príslušenstva a aplikácií. Nenájdete tu žiaden externý mikrofón, dokovaciu základňu či množstvo aplikácií. Stačiť vám bude musieť tá s ekvalizérom. To ale vôbec nevadí. Reproduktor aj tak ponúka oveľa viac funkcií ako množstvo konkurenčných zariadení. Vďaka širokej škále možnosti pripojenia zasa reproduktor bez problémov spárujete s telefónom či iným zariadením a USB konektor a microSD slot ešte dodatočne zvyšujú flexibilitu reproduktoru v tomto smere.

creative-iroar-go-9_vysledok

Samotný zvuk reproduktoru je skutočne na vysokej úrovni. Určite sa na trhu nájde reproduktor podobných rozmerov, ktorý by sa audiofilom páčil viac. Možno to spôsobuje odolnosť voči postriekaniu vodou, no niekedy sa nám zvuk zdal trošku tlmený. Neplatilo to ale o každej skladbe. Inokedy sme bez problémov vedeli rozoznať všetky nástroje, a to aj pri vyššej hlasitosti. Ani pri hlasnejšej reprodukcii sme nespozorovali žiadne rozostrenie zvuku, čo veľmi chválime. Väčšinu času sme pritom počúvali reproduktor v režime Roar, ktorý sa osvedčil ako veľmi šikovný a určite ho odporúčame aspoň vyskúšať. Ako sme už spomínali, výsledok možno nie je ideálny pre ľudí s ušami citlivými na najvyššiu kvalitu reprodukcie, no pre bežných až stredne náročných používateľov bude zvuk určite minimálne priateľný.

Creative iRoar Go: Batéria a záverečné hodnotenie

Creative iRoar Go ponúka zabudovanú batériu s kapacitou 5200 mAh. Tá podľa výrobcu stačí na 12 hodín počúvania, čo my môžeme potvrdiť. Samozrejme, táto hodnota sa bude líšiť od úrovne hlasitosti či použitého zdroja hudby. Pri bežnom pripojení k telefónu cez Bluetooth sme sa dostali približne na hodnoty udávané výrobcom. Skvelou vlastnosťou reproduktoru je, že v čase núdze vám môže poslúžiť ako externý zdroj elektriny. Jednoducho k nemu pripojíte USB káblom vaše mobilné alebo iné zariadenie a to sa začne nabíjať.

creative-iroar-go-11_vysledok

Celkovo nás reproduktor skutočne zaujal. Bohatá výbava konektorov a možností pripojenia je skutočne užitočná. Možno ani neviete, kedy oceníte radšej microSD alebo USB pripojenie miesto klasického Bluetooth. Poteší aj veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie, ako aj dostatočne kvalitný zvuk. Odolnosť voči postriekaniu vodou je už iba čerešničkou na torte, ktorá je ale tiež veľmi užitočná. Priznáme sa, že pôvodne sme očakávali oveľa vyššiu cenu. Creative iRoar Go ale stojí v slovenských obchodoch od 163 do 199 EUR. To nie je najmenej, napríklad taký JBL Charge 2 Plus je možné kúpiť za 139 EUR, no vyššia cena je podľa nás dostatočne odôvodnená extra funkciami. Vieme si predstaviť Creative iRoar Go ako univerzálny reproduktor pre niekoho, kto si kúpi iba jedno podobné zariadenie a bude ho používať na všetky rôzne účely. Takémuto používateľovi sa jeden, trochu drahší reproduktor, môže oplatiť viac ako niekoľko lacnejších zariadení určených na viacero aktivít.

Plusy

+ Väčšinou vyvážený zvuk

+ Dobrá výdrž na batériu

+ Množstvo druhov pripojenia

+ Ovládanie na reproduktore

+ Odolnosť voči postriekaniu vodou

Mínusy

– Trochu tlmený zvuk v niektorých prípadoch

– Mriežka zachytáva nečistoty

29.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+