MojAndroid

Spoločnosť Creative už dlhšie dokazuje, že jej výrobky vytŕčajú z radu nielen dizajnom, ale aj ponúkanými funkciami. Ich najnovší reproduktor z dielne Creative s názvom iRoar dokonca označili za najviac inteligentný reproduktor na svete. My sme ho získali na testovanie, a tak sme preverili nielen jeho hudobné prednosti, ale aj to, čo ich poháňa. A musíme povedať, že nás nový iRoar príjemne prekvapil.

Konštrukcia

Reproduktor Creative iRoar prináša to najlepšie zo svojich predchodcov. Hovoríme najmä o konštrukcii, ktorá je aj v tomto prípade vyrobená z kombinácie kovu a kvalitného plastu, ktorý má čiastočne pogumovaný povrch. Samotný reproduktor sa skladá z pasívnych meničov po stranách, dvoch výškových reproduktorov vpredu a aktívneho stredového reproduktora v hornej časti. Hoci je zvuk primárne smerovaný do prednej časti reproduktora, jeho konštrukcia zaručuje, že sa pekne rozleje po celej miestnosti. Problémom nie je ani ozvučenie exteriéru, a to najmä vďaka dostatočnej hlasitosti reproduktora.

Creative-iRoar-3

Všetky dôležité konektory a sloty sa nachádzajú v zadnej časti reproduktora Creative iRoar. Nájdete tu napájanie, microUSB pre prepojenie s PC, prepínač shuffle a loop prehrávania, ktorý sa nachádza hneď nad slotom microSD karty, analógový 3,5 mm audio vstup, optický audio vstup a klasické USB pre nabíjanie mobilného zariadenia. Ten nám pri testovaní ukazoval v aplikácii Ampere nabíjací prúd 0,75A – 1A.

Creative-iRoar-7

To, čo sa na tejto generácii “Roar” reproduktoru zmenilo, je jeho ovládanie. To sa nachádza v hornej časti a prináša jedno hardvérové tlačidlo vypínania. Po jeho stlačení vás reproduktor uvíta pozdravom a na lište po celej šírke sa zobrazia dotykové tlačidlá pre ovládanie. Nájdete tu prehrávanie/pozastavenie, prepínanie skladieb, ovládanie hlasitosti, ovládanie hovorov, ale aj špeciálne tlačidlá ROAR a MIC Beam pre zvýraznenie mikrofónu. Novinkou je aj panel LED diód, ktorý slúži ako displej. Ten zobrazuje ikony podľa toho, čo reproduktor robí – ak prehráva hudbu z Bluetooth zariadenia, ukazuje ikonu Bluetooth, ak z microSD karty, ukazuje jej pikrogram. Maličkosť, ktorá nás však naozaj potešila.

Creative-iRoar-6

Dôležitým prvkom reproduktoru je okrúhly aktívny menič v hornej časti. Ten obsahuje okrem iného aj NFC cievku, pomocou ktorej sa môžete spárovať s týmto reproduktorom iba priložením zariadenia. Celkovo má konštrukcia reproduktora Creative iRoar rozmery 225 x 120 x 57 mm a hmotnosť 1,1 kilogramu. To nie je málo, a tak iRoar zrejme nebudete nosiť všade so sebou. Na premiestňovanie po dome a jeho okolí je však tento reproduktor ako stvorený.

Zvuk

Znie nový iRoar lepšie ako jeho predchodcovia? Jednoznačne áno. Stále však nejde o najlepší reproduktor v tejto cenovej relácii. Aj napriek tomu je ale zvukový prednes tohto reproduktora na veľmi vysokej úrovni a vďaka dostatočnej hlasitosti jeho kvality oceníte nielen v interiéri, ale aj exteriéri. Výhodou sú aj mobilné aplikácie, o ktorých budeme hovoriť v samostatnej sekcii tejto recenzie, no spomenieme, že ponúkajú ekvalizér. V ňom máte k dispozícii niekoľko prednastavených profilov:

 • BlasterX, Sonic Bass – oba profily ponúkajú nadmerné množstvo basov a výšok, sú vhodné pre elektronickú hudbu a hip-hop,
 • Live Concert – zvýhodnenie výšok a stredov na úkor basov, akoby ste naozaj stáli vedľa reproduktoru na koncerte,
 • Audiophile Bliss – profil, ktorý by mal byť určený pre audiofilov, ponúka pomerne plochý charakter a potláča nadmerné výšky aj basy,
 • Game On – mierne zvýraznenie výšok aj basov, pričom sú výborne rozpoznateľné aj stredy – tento profil ekvalizéra sme používali najčastejšie,
 • Cinemania – profil určený pre pozeranie filmov, nadmerne zvýrazňuje stredové tóny.

Creative-iRoar-13

Celkovo musíme reproduktor Creative iRoar pochváliť za jeho zvuk. Ten je plný pri každej úrovni hlasitosti, ponúka naozaj citlivé meniče, ktoré si ekvalizérom môžete upraviť podľa vlastnej chuti (k dispozícii je aj manuálne nastavenie ekvalizéra, nielen prednastavené profily) a jeho celková prezentácia basov, stredov aj výšok je pekne rozpoznateľná, takže si na svoje príde aj náročnejší používateľ.

Mobilné aplikácie

Creative tento rok ku svojmu prenosnému reproduktoru Creative iRoar pribalilo aj dvojicu nových mobilných aplikácií. Ide o tituly iRoar Dashboard a Remote Assistant.

Remote Asistent

Aplikácia, ktorá umožňuje bezdrôtové ovládanie reproduktora iRoar na diaľku. Ide o veľmi jednoduchú aplikáciu, v ktorej si môžete prepínať zdroj prehrávaného zvuku (Bluetooth, SD karta, nahrávky na SD karte) alebo zapnúť funkcie Roar a Mic beam. Nechýbajú ani ovládacie prvky pre prepínanie a spúšťanie/pozastavenie skladieb.

Verzia: 1.00.02
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.00.02
Aktuálna cena: Zdarma

iRoar Dashboard

V aplikácii iRoar Dashboard nájdete zvukové profily, ktoré sme vám opisovali vyššie. Okrem nich však môžete v tejto aplikácii do reproduktoru doinštalovať aj tzv. add-ons. Ide o rozšírenia, ktoré reproduktoru pridajú inteligentné funkcie. Dokopy ich máte k dispozícii približne 20, no naraz môžete mať  nainštalovaných iba 8 rozšírení (prečo, Creative?). Vyberieme len niekoľko zaujímavých rozšírení, ktoré stoja za zmienku – Alarm Clock (prehrávanie budíka z mobilu na iRoar reproduktore), Bedtime – časovať spánku, Guitar Tuner – ladička gitary, ktorá prehráva tóny jednotlivých strún naladených na štandardné E; Smart Recorder – inteligentný záznamník zvuku, ktorý spustí záznam zvuku, keď začne hovoriť niekto v blízkosti reproduktora; Motion Alert – upozornenie na pohyb v okolí reproduktora, poslúži ako pasca pre zlodejov; Baby Lullaby – uspávanky pre vaše deti. Okrem toho je k dispozícii niekoľko zábavných meničov hlasu a iných “funny” funkcií.

Verzia: 1.00.11
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.00.11
Aktuálna cena: Zdarma

iRoar Dock a iRoar Mic

K reproduktoru Creative  iRoar sme získali na test aj ďalšie príslušenstvo (príslušenstvo k príslušenstvu, začína sa to cykliť). Ide o rozširujúcu stanicu Creative iRoar Rock, ktorá je dedikovaným subwooferom pre reproduktor iRoar, a o externý bezdrôtový mikrofón Creative iRoar Mic, ktorý prináša možnosť využiť reproduktor iRoar ako megafón.

Creative-iRoar-1

Dominantou rozšírenia iRoar Rock je 3.75″ menič v prednej časti, ktorý dodáva reproduktoru iRoar dodatočné basy. Ide o reproduktor s aktívnym napájaním, ktorý obsahuje v hornej časti dock, kde sa pripojí pomocou pinov samotný Creative iRoar. Vďaka pinom je hudba nielen prenášaná do základne iRoar Rock, ale reproduktor sa počas prehrávania aj nabíja. Nabitie 9000 mAh batérie s výdržou 20 hodín trvá cez základnú iRoar Rock iba 2-3 hodiny, čo sa dá považovať v tomto prípade naozaj za rýchle nabíjanie. Ide o zaujímavé rozšírenie pre tých, ktorí chcú so svojim reproduktorom urobiť v jeho okolí ešte väčší rozruch.

Creative-iRoar-8

Creative iRoar Mic je šikovné zariadenie, ktoré hravo schováte do dlane. Ku reproduktoru sa pripája cez Bluetooth a bezdrôtovo dokáže prenášať váš hlas a slúžiť ako jeho ovládač. Z nejakého dôvodu sme s ním však dokázali ovládať iba hlasitosť prehrávania skladieb, nie ich prepínanie alebo pozastavenie. Ide však o šikovnú pomôcku pre tých, čo chcú niečo povedať naozaj nahlas. Stačí mikrofón pripojiť k reproduktoru a hovoriť. Všetko bude zosilnené a prehraté cez Creative iRoar s oneskorením menším ako 1 sekunda.

Creative-iRoar-2

Hodnotenie

To, čo robí reproduktor Creative iRoar inteligentným, sú práve jeho aplikácie a ich funkcie. Bez nich ide o lepšie vybavený Bluetooth reproduktor, ktorý ponúka naozaj kvalitný zvukový prednes, kvalitnú konštrukciu, no aj poriadne mastnú cenu. Tá v našich končinách začína na sume 370 EUR (odporúčaná cena, reálne sa dá kúpiť od 330 EUR), pričom za ďalšie príslušenstvo k reproduktoru si priplatíte nemalé sumy – za iRoar Mic cca 80 EUR a za iRoar Rock ďalších 150 EUR. Už za cenu samotného reproduktora iRoar ste schopní kúpiť si lepšie hrajúci reproduktor, no prídeteo doplnkové aplikácie a ich výhody. Na druhej strane sa nám páči, že takto máte všetko v jednom zariadení, ktoré dokonca dokáže prehrávať hudbu z microSD karty a ponúka extra možnosti pre pripojenie. Celkovo sa nám Creative iRoar veľmi páči a pokiaľ niekto z vás hľadá solídny bezdrôtový reproduktor, kúpou tohto modelu určite neurobí chybu.

Plusy

 • kvalita a hlasitosť reprodukcie
 • možnosti pripojenia
 • dizajn a spracovanie
 • množstvo funkcií

Mínusy

 • vyššia cena
 • na povrchu sa zachytávajú odtlačky prstov

FOTOGALÉRIA | Creative iRoar

 

23.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+