MojAndroid

Keď pred rokmi oznámil tvorca operačného systému Android Andy Rubin vznik svojej spoločnosti Essential, tak asi netušil, aký neúspech to bude. Jediný jej smartfón Essential Phone PH-1 bol predajný prepadák a napriek správam o chystaných nových zariadeniach, oznámil minulý rok výrobca koniec. Prekvapivo teraz túto značku kúpil spoluzakladateľ spoločnosti OnePlus Carl Pei.

Nádejný projekt skončil neúspechom

Smartfón Essential Phone PH-1 v skutočnosti nebol zlým projektom. Mal jedinečný dizajn, pripojiteľné moduly podobné Motorola Moto Mods a výrez v displeji pre selfie fotoaparát ešte pred Apple iPhone X. Recenzenti mu síce vyčítali absenciu vodeodolnosti alebo bezdrôtového nabíjania, ale hlavným mínusom boli oneskorené dodávky už predobjednaných smartfónov.

Zdroj: @essential/Twitter

Výsledkom bolo niekoľko sto tisíc predaných kusov, čo ani zďaleka nesplnilo očakávania investorov. Tí, ktorí ale smartfón kúpili, si určite nemohli sťažovať na jeho softvérovú podporu. Essential Phone PH-1 dostával po dobu troch rokov novú verziu systému v rovnaký deň ako modely Google Pixel.

Zdroj: @essential/Twitter

Napriek tomu, že spoločnosť stále sľubovala nové projekty a dokonca ukázala prototyp zariadenia Project GEM s úzkym displejom a upraveným Androidom, tak nakoniec pred rokom oznámila koniec. Tento týždeň sa ale objavili informácie, že spoluzakladateľ spoločnosti OnePlus  Carl Pei kupuje značku Essential. Sám to nakoniec aj na svojom twitter účte potvrdil.

Využije nová spoločnosť Nothing technológie značky Essential?

Carl pei pritom len nedávno prekvapil založením tajomnej spoločnosti Nothing. O nej vieme zatiaľ len to, že má stáť za novými bezdrôtovými slúchadlami a v budúcnosti chce predstaviť celý ekosystém previazaných zariadení. Ďalším prekvapením je, že značku Essential odkúpil spoluzakladateľ spoločnosti OnePlus už 6. januára.

Nothing Essential logo
Zdroj: @essential/Twitter

Carl Pei bohužiaľ nešpecifikoval dôvod kúpy a ani neodhalil žiadnu chystanú novinku. Patenty na technológie a vývojový tím môže ale spoločnosť Nothing využiť pri svojich budúcich zariadeniach. Zároveň bolo odkúpené aj ostatné duševné vlastníctvo firmy (logo, ochrannú známku a ďalšie), ktoré ale asi nová spoločnosť nevyužije. Značka Essential si totiž u zákazníkov nevytvorila väčšie povedomie.

Náš tip
Čínska značka vivo oficiálne vstupuje na český trh

 

20.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+