MojAndroid

Ak si zvyknete upravovať smartfón podľa vlastnej chuti, potom by vám mohol niečo hovoriť pojem CarbonROM. Táto alternatívna ROM ako produkt tretej strany bola populárna v časoch slávy Androidu verzie 4.4 KitKat. Na domovskej stránke vývojárov sa teraz objavil veľký nápis – “Sme späť”. S nimi prichádza aj ich novinka pre smartfóny, ktoré teraz môžu bežať na Androide 7.1.1 Nougat. Teda napríklad sem v súčasnosti patrí Nexus 6, Nexus 6P, dokonca NVIDIA Shield Tablet a ROM je dostupná aj pre smartfóny od Sony, presnejšie Xperia Z3, Xperia Z3 Compact a Xperia Z5. Prichádza s podporou pre Substratum Theme Engine, updaty prostredníctvom OTA a funkcie sú usporiadané ako rolovacie karty priradené do jednotlivých kategórií. Na svojom Google+ profile tvorcovia vravia:

“Bola to dlhá cesta a myslím, že vám dlhujeme vysvetlenie našej prestávky. Boli sme tu, no nemali sme až toľko verejných uvedení v rámci posledných hlavných verzií kvôli nedostatku správcov zariadení. Chceli sme, aby naše ďalšie uvedenie pokrylo viac ako dve zariadenia. Preto sme sa trochu skrývali v tieni, budovali náš tím a stále tu budeme, snažiac sa uisťovať, že sme naplnili dedičstvo CarbonROM.”

Netreba snáď pripomínať, že najnovšia verzia alternatívnej ROM ešte pravdepodobne obsahuje viacero bugov a stiahnutie je na vlastné riziko. CarbonROM si však na svoj nástup vybrala celkom príjemný čas. Od 1.januára 2017 totiž skončila spoločnosť Cyanogen svoje pôsobenie a ukončila vývoj vlastného operačného systému. Zastavila podporu pre služby spojené s OS CyanogenMod, ktorý tak už nebude dostávať aktualizácie. Tím vývojárov síce oznámil pokračovanie, no to už bude prebiehať pod projektom Lineage OS.

Zdroj: androidauthority.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+