MojAndroid

Čínsky startup predstavil novú batériu, o ktorej tvrdí, že dokáže vyrábať elektrinu 50 rokov bez akejkoľvek potreby nabíjania alebo údržby. Spoločnosť Betavolt so sídlom v Pekingu uviedla, že jej jadrová batéria je prvou na svete, ktorá realizovala miniaturizáciu atómovej energie umiestnením 63 jadrových izotopov do modulu menšieho ako minca. O správe informoval Independent.

Spoločnosť uviedla, že batéria novej generácie už vstúpila do fázy pilotného testovania a nakoniec sa začne sériovo vyrábať pre komerčné zariadenia, ako sú telefóny a drony.

„Betavoltové batérie pre atómovú energiu dokážu uspokojiť potreby dlhotrvajúceho napájania vo viacerých scenároch, ako je letectvo, zariadenia AI, lekárske vybavenie, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboty. Táto nová energetická inovácia pomôže Číne získať vedúcu pozíciu v novom kole technologickej revolúcie AI.”

uviedla firma v tlačovej správe

Čína nadviazala na Sovietsky zväz a USA

Batéria funguje tak, že premieňa energiu uvoľnenú rozpadajúcimi sa izotopmi na elektrickú energiu prostredníctvom procesu, ktorý bol prvýkrát preskúmaný v 20. storočí. Vedcom v Sovietskom zväze a Spojených štátoch sa vtedy podarilo vyvinúť technológiu na použitie v kozmických lodiach, podvodných systémoch a vzdialených vedeckých staniciach. Termonukleárne batérie však boli v tom čase veľmi nákladné a objemné.

Atóm hélia | Zdroj: Wikipédia

Snaha o miniaturizáciu a komercializáciu jadrových batérií bola prevzatá v rámci 14. päťročného plánu Číny určeného na posilnenie ekonomiky krajiny v rokoch 2021 až 2025. Treba však dodať, že na ich vývoji v súčasnosti pracujú aj výskumné inštitúcie v USA a Európe. Spoločnosť Betavolt uviedla, že jej prvá jadrová batéria dokáže dodávať 100 mikrowattov energie pri napätí 3 V, pričom jej rozmery sú 15 x 15 x 5 kubických milimetrov, avšak do roku 2025 plánuje vyrobiť batériu s výkonom 1 watt.

Dočkáme sa takýchto batérií aj v smartfónoch?

Ich malý rozmer znamená, že by sa dali použiť v sérii na výrobu väčšieho výkonu. Spoločnosť už teraz spomína mobilné telefóny, ktoré sa nikdy nemusia nabíjať, alebo drony, ktoré môžu lietať večne. Ich vrstvený dizajn tiež znamená, že sa nevznietia ani nevybuchnú v reakcii na náhlu silu. Batérie by tiež mali byť schopné pracovať pri teplotách od -60 °C do 120 °C.

„Atómová batéria vyvinutá spoločnosťou Betavolt je absolútne bezpečná, nemá žiadne vonkajšie žiarenie a je vhodná na použitie v lekárskych zariadeniach, ako sú kardiostimulátory, umelé srdcia a slimáky vnútorného ucha. Dokonca sú šetrné aj k životnému prostrediu. Po dobe rozpadu sa 63 izotopov zmení na stabilný izotop medi, ktorý nie je rádioaktívny a nepredstavuje žiadnu hrozbu ani znečistenie pre životné prostredie.

dodala spoločnosť

Náš tip
Vymeniteľné batérie v smartfóne. Prečo áno a prečo nie?
23.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+