MojAndroid

Zrejme ste už počuli, že Európska únia zaviedla nové pravidlá týkajúce sa batérií, ich životného cyklu a návrhu ich recyklácie. S nimi prichádza aj nutnosť, aby smartfóny v budúcnosti mali používateľsky jednoducho vymeniteľné akumulátory. Časy, kedy sme si v telefóne svojpomocne vymieňali batérie, sú už dávno preč. Čo ak by sa však vrátili? Aký by to malo dopad na koncového používateľa? S výhodami totiž prichádza aj niekoľko nevýhod.

Vymeniteľné batérie prinášajú výhody, ktoré privítajú mnohí

V prvom rade je nutné zmieniť, že smartfóny s vymeniteľnými batériami vydržia ľuďom dlhšie. Akumulátor je totiž vo väčšine prípadov prvou súčiastkou mobilného telefónu, ktorá zdegraduje. Keď už mobil nevydrží nabitý ani do večera, ľudia siahajú po nových a servisný zásah kvôli výmene batérie sa im riešiť nechce. Používateľsky vymeniteľná batéria je tak určite aj priaznivejším variantom pre životné prostredie.

Samsung Galaxy XCover6 Pro
Samsung Galaxy XCover 6 Pro disponuje vymeniteľnou batériou | Zdroj: Samsung

Viacerí z vás si možno pamätajú na dni, kedy sme spolu s telefónom so sebou nosili druhú náhradnú batériu do zálohy pre prípady, kedy by sa nám tá v zariadení vybila. Dnes sa spoliehame väčšinou už len na powerbanky. Návrat podobnej možnosti by viacerí bez pochýb privítali. Používatelia by ušetrili aj za servisné náklady, výmenu by vedeli podniknúť doma iba s minimálnym alebo nulovým počtom nástrojov. Ak máte doma veľmi starý mobil, pravdepodobne po výmene jeho batérie bude stále na niektoré účely relatívne použiteľný.

Kompromisy nastanú nielen v dizajne

S vymeniteľnými akumulátormi očividne prichádza veľké množstvo výhod, no konštrukcia takýchto telefónov by musela byť do značnej miery odlišná v porovnaní s tými používanými v dnešnej dobe. Dizajn takýchto smartfónov bude pravdepodobne robustnejší. Odoberateľné časti obetujú určité prvky zabezpečujúce prachuvzdornosť a vodeodolnosť. Náhradné batérie pravdepodobne nebudú tak kvalitné, ako tie originálne aj z dôvodu ich dlhšieho “sedenia” v skladoch.

LG G5
LG G5 malo zaujímavý spôsob pre vyberanie akumulátora

Mobily s takýmto typom batérií budú síce praktickejšie, avšak ich dizajn bude zrejme menej atraktívny a v ich vnútri bude menej priestoru pre iné komponenty. Ak by ste mali na výber, rozhodli by ste sa ponechať smartfóny so vstavanými batériami alebo by ste privítali ich vymeniteľnú alternatívu s potenciálom vytvorenia niektorých kompromisov? Napíšte nám svoj pohľad do diskusie pod článok.

Náš tip
Samsung: Tieto obľúbené modely už nedostanú aktualizáciu na Android 14
6.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+