MojAndroid

Ak je potreba poukázať na nesúťažné správanie sa spoločností, ako je Google, vždy to končí žalobou. A pri nej treba mať veľký rozpočet, pretože Google ho má.

Americká vláda v problémoch kvôli rozpočtu

Nie len Google, avšak aj druhá americká spoločnosť Apple, má čeliť žalobe zo strany americkej vlády. Tá sa obáva, že práve zneužívanie dominantného postavenia takýchto gigantov poškodzuje trh. So spoločnosťou Google má svoje problémy aj Európska únia, výsledkom čoho sú okrem sporov aj ukladané pokuty.

Ak sa však chce vláda pustiť do zdĺhavého boja s Google a jemu podobným dominantným hráčom na trhu, musí na to mať dostatočné zdroje. Na strane spoločnosti, ktorá má trhovú hodnotu cez jeden bilión dolárov to nie je problém. Vládny systém, závislý od nastavených zdrojov a rozpočtu, s tým môže zápasiť.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Momentálne sa už k decembru 2021 mala podať žaloba na Google a Apple, za to, že svoje postavenie na americkom trhu zneužíva. Aktivity sa však zastavili, pretože neschválená čas výdavkov na tieto aktivity spôsobila, že žaloba zatiaľ podaná nebola. Špekuluje sa, že sa tak stane v marci tohto roka.

Aj pri tak veľkom verejnom čerpaní, ako má americká verejná správa, môže byť problém nájsť milióny dolárov na vedenie súdneho sporu a presadzovanie protimonopolných noriem. Tento príklad naznačuje a určuje rámec dnešnej podoby fungovania veľkých spoločností, ktoré trh proste ovládajú a určujú jeho rámec. A keď si začnú zvykať na to, že vlády musia na ich pokorenie hľadať nemalé finančné zdroje, môže sa celý problém zúžiť práve na to, kto bude v súboji mať viac peňazí.

2 roky príprav bez výsledku

Americká vláda dva roky pripravovala celé podanie a vyšetrovala Google a Apple, aby nakoniec žalobu nepodala. To sa samozrejme môže zmeniť, akonáhle sa spracuje a schváli daná časť rozpočtu. Tento paradox snáď nebude určujúci aj pre európske prostredie, kde je situácia podobná najmä v tom, že veľkí hráči na sociálnych sieťach sa vedia popasovať aj s uloženými pokutami, pretože pre ich rozpočty nepredstavujú veľký zásah.

A to je rozhodne problém, pretože ak sa nastaví pravidlo, že z každého problému sa dá vykúpiť, potom nie je prekážka, ktorá by dané firmy obmedzovala. Na akciách alebo tržbách z reklamy sa to nikdy neprejavilo razantným poklesom, ktorý by zaujal manažment a donútil ich robiť zmeny.

Náš tip
Používanie mobilu za volantom vás môže vyjsť poriadne draho. Okrem pokuty môžete prísť aj o vodičák
14.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+