MojAndroid

Spoločnosť Apple je už roky kritizovaná za to, že pri svojom operačnom systéme iOS nepovoľuje inštaláciu aplikácií z alternatívnych obchodov. Americký gigant sa teraz podľa portálu CPMagazine obhajuje aj poukazovaním na systém Android a množstvo malvéru, s ktorým bojuje.

Politika Applu už začína prekážať aj vládam

Systém Android je open source systémom, takže umožňuje inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov vo forme apk súbor. Vďaka tomu existujú okrem oficiálneho obchodu Google Play aj alternatívne obchody, ktoré tieto inštalačné súbory ponúkajú. Systém iOS je uzavretým systémom s jediným oficiálnym obchodom App Store.

Apple iPhone 13 Pro fotoaparat
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Manuálna inštalácia aplikácií je na tejto platforme je možná len s jailbreakom iOS zariadenia, čo je obdoba root opravení na Android zariadeniach. Apple je kvôli tomu často kritizovaný a nedávno na neho v tejto súvislosti začali tlačiť aj vlády. Dôvodom je aj spor, ktorý momentálne vedie s herným štúdiom Epic Games.

Apple sa háji množstvom malvéru na konkurenčnom Androide a aj pirátstvom

Spoločnosť Apple zareagovala na kritiku 28-strankovým dokumentom, v ktorom tvrdí, že možnosť inštalácia z neznámych zdrojov a alternatívnych obchodov by ohrozila bezpečnosť používateľov iOS zariadení. Podľa analýzy Applu by sa tak násobne zvýšilo riziku malvéru a iného škodlivého softvéru.

V dokumente sa dokonca nachádzajú štatistiky, ktoré sa opierajú údaje od Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA, Európskej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť, NIST, spoločnosť Norton a ďalších firiem. Podľa čísiel v dokumente je na systéme Android 15 až 47-krát viac malvéru než na platforme iOS.

Spoločnosť Apple tiež argumentuje aj vyšším rizikom pirátstva plateného softvéru. Vďaka možnosti inštalácie z neznámych zdrojov je systéme Android násobne rozšírenejšie kradnutie platených aplikácií a hier. Je to aj jedným z dôvodov nižších príjmov obchodu Google Play oproti App Store v pomere k množstvu zariadení s týmito operačnými systémami na trhu.

Náš tip
Vianoce 2021 v Telekome: Darček pre každého, dvojičky a súťaž o elektromobil

26.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+