MojAndroid

Spoločnosť Google už v minulosti čelila rôznym obvineniam či sankciám a do problémov sa dostala aj teraz. Podľa informácií zverejnených na portáli en.agcm.it čelí opäť ďalšej žalobe.

Google presadzoval vlastnú aplikáciu pred aplikáciou iného vývojára

Podľa informácií ide o spor amerického giganta s vývojármi spoločnosti Enel X Italia, ktorí majú na starosti vývoj aplikácie JuicePass. Tá ponúka širokú škálu služieb pre dobíjanie elektrických vozidiel. Od hľadania nabíjacej stanice, cez správu nabíjania až po rezerváciu miesta na nabíjacej stanici.

Táto aplikácia mala byť vyvíjaná a optimalizovaná aj pre rozhranie Android Auto, avšak tejto verzie sa nedočkala. Môže za to zneužívanie nadradenosti služieb Google v platforme Android Auto. Vďaka tomu Google neumožnil jej vývoj a uprednostnil vlastné Mapy s podobnými funkciami.

BMW 740 Android Auto Google mapy
Google Mapy | Foto: Redakcia

Neumožnenie spoločnosti Enel X Italia vyvinúť verziu aplikácie pre Android Auto trvá už viac ako dva roky a takéto konanie by mohlo natrvalo ohroziť šance spoločnosti Enel X Italia vybudovať si pevné „publikum“. Za tento prešľap musí spoločnosť Google uhradiť pokutu vo výške viac ako 100 miliónov eur za porušenie článku 102, Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Okrem toho bolo Googlu nariadené, aby spoločnosti Enel X Italia a aj ostatným vývojárom aplikácií sprístupnil potrebné zdroje pre vývoj aplikácií kompatibilných s platformou Android Auto. Konanie uložených povinností spoločnosti bude taktiež pozorované nezávislým odborníkom, s ktorým musí americká spoločnosť úzko spolupracovať.

Náš tip
Orange vs Telekom. Kto má lepší dátový paušál za 20 eur?
14.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+