MojAndroid

Nový majiteľ sociálnej siete Twiiter Elon Musk v snahe transformovať ju na prosperujúci podnik v nej spustil zmeny, ktoré pobúrili veľkú časť jej používateľov. Pôvodný spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey aj z tohto dôvodu rozbehol vlastný projekt, ktorým je decentralizovaná sociálna sieť Bluesky. Informáciu priniesol portál 9to5Mac.

Bluesky nie je prvou decentralizovanou sociálnou sieťou

Koncept decentralizovanej sociálnej siete ponúka napríklad sieť Mastodon, na ktorú začali nedávno migrovať práve používatelia Twitteru po jeho odkúpení Elonom Muskom. Na rozdiel od centralizovanej sociálnej siete nie je prevádzka Bluesky riadená len cez hlavné servery služby. Navyše k tomu využíva otvorený protokol.

Bluesky
Bluesky | Zdroj: 9to5Mac.com

Zaujímavosťou je, že základ sociálnej siete Bluesky sa začal vytvárať ešte v roku 2019 v spoločnosti Twitter. Napriek tomu, že Jack Dorsey stojí v pozadí novej služby, tak CEO Bluesky bol menovaný Jay Graber. Mobilná aplikácia služby Bluesky je zatiaľ k dispozícii len pre platformu iOS. Na iných platformách nie je k dispozícii a bohužiaľ zatiaľ ani na webe.

Navyše je registrácia do služby možná zatiaľ len cez pozvánky, aspoň vo svojom počiatku. Samozrejme sa táto situácia časom zmení a služba by mala byť neskôr sprístupnená aj používateľom Android zariadení. Vďaka oficiálnym obrázkom však môžeme už dnes vidieť ako nová sociálna sieť Bluesky vyzerá.

Bluesky je vyzerá na prvý pohľad ako klon Twitteru

Používateľské prostredie je veľmi podobné Twitteru. Aj v tomto prípade je stanovený limit na správu, konkrétne 256 znakov. Bluesky však funguje na inom princípe ako Twitter. Pri zakladaní účtu ste zaregistrovaní na oficiálnom serveri, ale následne si môžete vybrať iného prevádzkovateľa serveru,  pričom si zachováte používateľské meno.

Bluesky
Bluesky | Zdroj: 9to5Mac.com

Ako bude Bluesky riešiť hrozbu zakladania falošných účtov, čo je momentálne problémom spomínanej decentralizovanej siete Mastodon, zatiaľ nie je jasné. V novinke zatiaľ nie sú podporované ani hashtagy, animované obrázky a ďalšie pokročilejšie funkcie, ale služba na nich už údajne pracuje. Bluesky momentálne nemá ani reklamy a nemá ani vyriešenú formu financovania.

Náš tip
OnePlus Buds Pro 2 Lite: Nové TWS slúchadlá s dlhou výdržou batérie
12.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+