MojAndroid

Nestáva sa často, že získame na testovanie zariadenie, ktoré sa výrazne odlišuje od konkurentov. Už len to, že je na krabici tohto smartfónu napísané “BlackBerry” ale napovedá o tom, že pôjde o výnimočný smartfón. A BlackBerry DTEK60 ním naozaj je. Pozrite sa, ako ho hodnotíme po niekoľkodňovom používaní.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Obsah balenia

Kanadský výrobca BlackBerry bol pri distribúcii tohto zariadenia pomerne skúpi na jeho balenie. To totižto obsahuje len nabíjací kábel, 2A/5V nabíjačku a štupľové slúchadlá. O tom, ako to vyzerá v balení tohto zariadenia, vám povie aj priložené unboxing video.

Konštrukcia: Stopy Alcatelu

Ak pozorne sledujete novinky na našom webe, tak viete, že Blackberry podpísalo zmluvu so spoločnosťou TLC, ktorá ich urobila výlučným výrobcom BlackBerry zariadení. TLC mimochodom vlastní aj spoločnosť Alcatel a stopa tohto výrobcu sa bezpochyby podpísala aj na konštrukciu smartfónu Blackberry DTEK60. Ten vychádza z modelu Alcatel Idol 4S. Konštrukcia týchto dvoch zariadení je takmer totožná. Blackberry DTEK60 však navyše ponúka čítačku odtlačkov prstov pod fotoaparátom v zadnej časti.

Blackberry DTEK60 recenzia 9

Celkovo možno tento smartfón označiť za naozaj dizajnovo príťažlivý. Konštrukcia má v najhrubšom mieste len 7 mm a hmotnosť tohto modelu je prijateľných 165 gramov. Predná časť obsahuje okrem 5,5″ displeja aj 8 Mpix prednú kameru a vedľa nej aj notifikačnú diódu, no zaujímavejšími sú reproduktory v hornej aj dolnej časti. Tie ponúkajú “stereo zvuk”, no vďaka naozaj nenápadnej mriežke si ich takmer ani nevšimnete. Výhodou sú otvory reproduktorov do prednej aj zadnej strany.

Blackberry DTEK60 recenzia 3

Blackberry DTEK60 obsahuje aj USB-C slot na nabíjanie a pripojenie k počítaču, spoločnosť nezanevrela dokonca ani na 3,5 mm audio jack a do konštrukcie vsadila dokonca aj tlačidlo navyše. Výrobca ho oficiálne nazýva Tlačidlo Komfort, my však radšej použijeme označenie “programovateľné tlačidlo”. Používateľ mu totižto môže priradiť viacero funkcií.

Blackberry DTEK60 recenzia 5

Čo sa nám na konštrukcii nepáči, je umiestnenie tlačidla vypínania. To sa nachádza v hornej časti ľavého boku, čo je podľa nášho názoru veľmi nekomfortné umiestnenie. Našťastie sa ale displej dá prebudiť aj uspať dvojitým poklepaním. Slot na microSD kartu a nanoSIM sa nachádza tesne pod tlačidlom vypínania.

Blackberry DTEK60 recenzia 7

Prednú aj zadnú stranu zariadenia pokrýva odolné sklo neznámeho typu. Dizajnovo ide o pozitívnu zmenu, lesklé sklo rozhodne pritiahne pohľady ľudí. Nevýhodou je však množstvo odtlačkov a šmykľavý povrch, ktorý znepríjemňuje používanie tohto zariadenia najmä pre používateľa, ktorému sa potia ruky. Nehovoriac o odolnosti, ktorá tým trpí taktiež. Aj v tomto prípade vám preto odporúčame zakúpenie ochranného puzdra alebo obalu, ktorý je najlepšie skombinovať s ochrannou fóliou alebo odolným sklom na displej.

Blackberry DTEK60 recenzia 8

Pod zadným fotoaparátom nájdete čítačku odtlačkov prstov, s ktorej fungovaním sme neboli veľmi spokojní. Je naozaj ťažko nahmatateľná, pretože ju od zadnej strany odlišuje len jemná obruba. Okrem toho nedokázala korektne snímať ani naše odtlačky. Raz sa stalo, že odtlačok nerozpoznala, druhýkrát zas k odtlačku zariadenie žiadalo aj zadanie vzoru kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Samozrejme, že nás to pri používaní otravovalo. Zariadenie sme tak radšej odblokovávali len vzorom, ktorý sme museli koniec koncov zadávať takmer vždy. Dúfame, že presnosť čítačky zlepší výrobca v niektorej z budúcich softvérových aktualizácií.

Blackberry DTEK60 recenzia 4 Blackberry DTEK60 recenzia 6

DISPLEJ | AMOLED s praktickými funkciami

Blackberry DTEK60 ponúka podľa nášho názoru takmer ideálny displej. Ten má uhlopriečku 5,5 palca a rozlíšenie 1440 x 2560 pixelov. Ide o AMOLED jednotku, ktorá ponúka sýte farby a výborné pozorovacie vlastnosti. Bohužiaľ, už po niekoľkých dňoch používania sme na ochrannom skle našli známky škrabančekov. Nevieme však, čo sa so zariadením dialo pred našim testovaním, a tak nevieme povedať, čo tieto škrabance spôsobilo.

Blackberry DTEK60 recenzia 2

recenzia Blackberry DTEK60 30 recenzia Blackberry DTEK60 31

Zo softvérovej výbavy ponúka toto zariadenie adaptívny jas (senzor sa nachádza nad displejom), možnosť upraviť vyváženie bielej, zobudenie a uspanie displeja dvojitým poklepaním, ale aj napríklad možnosť zmeniť veľkosť písma. Veľmi praktickou je aj funkcia Karta produktivity, ktorá ponúka podobné funkcie ako bočný displej na Samsung smartfónoch. Umožňuje vám zobraziť najbližšie udalosti v kalendári, nové správy v aplikácii Blackberry Hub, úlohy na daný deň a obľúbené kontakty. Všetko dôležité tak máte k dispozícii po jednoduchom dotyku na bočnú hranu displeja. Bonusom je zobrazenie stavu batérie pri nabíjaní vo forme farebného pásika na boku displeja.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+