MojAndroid

Spoločnosť Alcatel mala svoje zastúpenie na trhu s mobilnými zariadeniami už pri vzniku prvých mobilných telefónov. S príchodom doby “smartfónovej” však za svojimi konkurentmi o niečo zaostali a nedokázali zaujať až také veľké publikum. Dnes však ale môžeme s čistým svedomím prehlásiť, že smartfóny z dielne Alcatelu ponúkajú viac, ako by ste na prvý pohľad povedali. A s kúpou nového modelu Alcatel Idol 4S si nekupujete len smartfón, ale komplexný zážitok. Prečítajte si, prečo.

OBSAH BALENIA | VR okuliare v cene

Otvoríte balenie nového Alcatelu Idol 4S a zo škatule na vás vyskočia VR okuliare, ktoré sú zároveň krytom pre plastový obal. Priamo v okuliaroch sa nachádza aj samotný Alcatel Idol 4S, spolu so svojim bohatým príslušenstvom. a myslíme tým naozaj bohaté príslušenstvo – však okrem samotného smartfónu získate v balení aj spomínané VR okuliare, rýchlonabíjačku s microUSB káblom, fóliu na displej, plastový číry kryt, či pomerne kvalitne znejúce slúchadlá JBL. Len máloktorý výrobca vám pribalí k mobilu toľko príslušenstva.

alcatel_idol-4S-balenie

KONŠTRUKCIA | Obojstranný

V čom je Alcatel Idol 4S výnimočným, je jeho konštrukcia. Je hrubý iba 7 mm a jeho hmotnosť predstavuje 149 gramov. Konštrukcia je pritom vyrobená z kombinácie odolného skla a kovu, za čo rozhodne Alcatel chválime. Zaujímavosťou sú ešte dve veci – tlačidlo Boom a reproduktory. Tlačidlo Boom nájdete v pravom boku na mieste, kde by ste inak očakávali tlačidlo vypínania. Ide o špeciálne programovateľné tlačidlo, ktorému môžete priradiť špeciálnu funkciu v nastaveniach zariadenia.

alcatel-idol-4S-recenzia-2

Druhou zaujímavosťou konštrukcie tohto zariadenia sú reproduktory, ktoré sa nachádzajú nad aj pod displejom. V čom sú výnimočné, sú ich “výduchy”, ktoré sa nachádzajú vpredu, aj vzadu. To znamená, že prehrávaný zvuk znie rovnako dopredu ako dozadu. Alcatel týmto chcel dosiahnuť priestorový zvuk zariadenia, čo sa mu naozaj podarilo. Na konštrukcii nájdete už klasicky prednú kameru, zadný fotoaparát, ktorý jemne vystupuje z konštrukcie, ako aj tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, ktoré sa nachádzajú vpravo. Tlačidlo vypínania je umiestnené veľmi nešťastne – v hornej časti ľavého boku. Kvôli použitým materiálom sa Idol 4S pomerne aj dosť šmýka v dlani. Výrobca si to zrejme uvedomuje, a tak do balenia pribalil plastový obal aj ochrannú fóliu na displej.

alcatel-idol-4S-recenzia-11

DISPLEJ | Dostatočné rozlíšenie, avšak nereálne farby

Alcatel Idol 4S ponúka 5,5-palcový QHD AMOLED displej. Ten má podľa nás optimálnu veľkosť, aj dostatočné rozlíšenie. Menší problém vidíme v jeho farebnosti. Aj napriek tomu, že ide o AMOLED jednotku, zobrazované farby považujeme za až moc presaturované. Našťastie, farebné zobrazenie si môžete upraviť v nastaveniach displeja. Tu je možné vyladiť teplotu farieb, ale môžete zvoliť si môžete aj niektorý z farebných režimov – jasný režim alebo prirodzený režim. Výbornou funkciou je automatické pretáčanie displeja hore nohami. Ak si ho zapnete, tak zariadenie môžete zo stola zobrať akýmkoľvek spôsobom a displej bude stále otočený správne (rozumej, že sa dá smartfón používať aj hore nohami).

alcatel-idol-4S-recenzia-14

Za veľmi praktické považujeme aj gestá, ktorými môžete ovládať Idol 4S. Dostupné je napríklad prebudenie displeja dvojitým poklepaním, či Režim v rukaviciach, ktorý zvýši citlivosť displeja. nastaviť si tiež môžete gestá pre zamknutý displej. Nakreslením písmen C, W, M a E môžete spustiť preddefinované aplikácie alebo súčasti systému. Niekedy sme ale mali pocit, že displej na dotyky nereagoval spoľahlivo. Celkovo ale k nemu nemáme väčšie výhrady, presaturované farby aj občasné nepresnosti pri dotyku považujeme za minoritné nedostatky, ktoré dokážete odstrániť správnymi nastaveniami alebo ich výrobca opraví aktualizáciou.

VÝKON A PAMÄŤ | 8-jadro a 3 GB RAM

Výrobca osadil tento model pomerne výkonným procesorom Snapdragon 652. Ten celkovo ponúka až 8 výpočtových jadier (4 x 1,8 GHz Cortex-A72 & 4 x 1,4 GHz Cortex-A53), pričom ho podporuje aj dostatočne veľká operačná pamäť s kapacitou 3 GB. O vykresľovanie grafiky sa stará novší grafický čip Adreno 510 a vy si s ním budete môcť užiť akúkoľvek hru z obchodu Play. Alcatel k tomuto zariadeniu pribalil aj VR okuliare, takže je jasné, že Idol 4S ponúka dostatok výkonu aj pre zábavu vo VR svete. Nižšie prinášame výsledky benchmarkov, aby ste si o výkone tohto zariadenia mohli vytvoriť vlastný názor.

Vnútorná pamäť s kapacitou 32 GB ponúka pre používateľa približne 23,5 GB miesta. Jeden z dvoch slotov pre SIM karty ale môžete použiť aj na vloženie microSD karty, a to až do kapacity 256 GB. V zariadení si tak môžete vytvoriť dostatočne veľké úložisko pre všetky vaše multimédiá a aplikácie. Vďaka operačnému systému Android 6.0 je možné pamäťovú karty formátovať aj na interné úložisko.

MULTIMÉDIÁ, KONEKTIVITA A FOTOAPARÁT

Vďaka použitiu naozaj kvalitných hlasných reproduktorov a dostatočnému výkonu je Alcatel Idol 4S priam predurčený na konzumáciu multimediálneho obsahu. A to nielen klasickou cestou, ale aj vo virtuálnej realite. VR okuliare, ktoré k tomuto zariadeniu pribalil Alcatel, sú na naozaj vysokej úrovni, a to nielen konštrukčne, ale aj softvérovo. Idol 4S totižto ponúka hneď niekoľko VR aplikácií určených pre použitie so spomínanými okuliarmi. Mnohých používateľov určite potešia aj nadpriemerne dobre hrajúce slúchadlá JBL, ktoré nájdete v balení. Samozrejmosťou je schopnosť zariadenia prehrávať videá vo vyššej kvalite, a to až do 4K rozlíšenia pri 30 FPS.

alcatel-idol-4S-recenzia-1

Čo sa pripojení týka, Alcatel Idol 4S ponúka tradičnú podporu pre Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac aj v režime dual-band, podporuje Bluetooth v4.2 a nájdete v ňom aj NFC, A-GPS a (netradične) aj FM rádio. Mobilné siete fungujú v 2G, 3G a 4G režime, pričom Idol 4S podporuje aj 800 MHz pásmo LTE siete, takže sa dá pohodlne využívať aj na Slovensku. Maximálne prenosové rýchlosti mobilnej siete sú na úrovni 42,2/5,76 Mbps pre 3G a Cat4 150/50 Mbps pre 4G siete. Na káblové pripojenie slúži klasický microUSB slot, ktorý podporuje aj funkciu USB Host pre pripojenie externého príslušenstva.

alcatel-idol-4S-recenzia-12

Čo sa fotoaparátu týka, ten ponúka rozlíšenie 16 Mpix a dokáže nahrávať video až v 4K rozlíšení. Chýba mu však optická stabilizácia a vidno to nielen na kvalite videa, ale aj na samotných fotografiách. Tie sú v prípade, že nedokážete smartfón uchopiť dostatočne pevne, častokrát rozmazané. Keď ale so smartfónom nehýbete, tak je ich kvalita nadpriemerná. Potešila nás aj prítomnosť manuálneho režimu, či možnosť točiť slow-motion video (720p). V noci zas využijete dvojitý LED blesk, ktorý má diódy s rozdielnymi teplotami, a tak dokáže vyvážiť z časti aj bielu farbu. To, že je Alcatel Idol 4S zameraný na VR, dokazuje aj prítomnosť režimu Fyuse, ktorý vám umožní zosnímať objekty do 3D snímky, ktorú si následne môžete prehliadnuť v rovnomennej VR aplikácii. Ukážky fotografií a videa nájdete nižšie.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

OPERAČNÝ SYSTÉM | Viac ako dosť bloatware-u

Alcatel Idol 4S ponúka operačný systém Android 6.0 Marshmallow, ktorý je v tomto prípade doplnený o razantnú nadstavbu výrobcu. Tá prináša okrem zmeny v ikonách aj rôzne efekty, animácie a najmä veľké množstvo bloatware-u. Pokiaľ vás naozaj nezaujíma virtuálna realita, tak tým budete trpieť. V menu sa totižto nachádza hneď niekoľko aplikácií, ktoré sa nedajú odinštalovať a vo svojej kategórii nepatria medzi tie najlepšie. Napriek tomu ale dokáže sada predinštalovaných titulov zabaviť, a to najmä v spojení s priloženými VR okuliarmi.

Pozitívne hodnotíme aplikáciu fotoaparátu, ktorá je naozaj prehľadná a pekne spracovaná. Za zmienku stojí aj klávesnica, ktorá ponúka inteligentnú predikciu a napríklad aj notifikačná lišta, ktorá prináša pekne rozdelené dlaždice rýchlych nastavení a prehľadné skratky pre nastavenia a zmenu jasu. Okrem toho je systém v tomto smartfóne naozaj rýchly, počas testovania sa ani raz nezasekol a odhliadnuc od množstva zbytočných aplikácií k nemu naozaj nemáme väčšie výhrady. Zaujímavosťou je aj možnosť obojstranného používania, ktorú sme opisovali v časti Displej. 

BATÉRIA | Výdrž je famózna

Na to, že Alcatel Idol 4S ponúka batériu s priemernou kapacitou 3000 mAh, je jeho výdrž naozaj famózna. Na jedno nabitie sme s ním dokázali fungovať aj 2-3 dni, počas ktorých nám celkovo svietil displej po dobu 3 hodín. Neustále sme pritom mali zapnuté Wi-Fi a 3G sieť, ktorá sa zapla, keď sme odišli z dosahu Wi-Fi siete. A na zahodenie nie je rozhodne ani rýchle nabíjanie. To dokáže batériu z 0 na 100% nabiť za približne 90 minút, takže sa dá pokladať naozaj za rýchle. Navyše, prvých 30% zariadenia sa dobije už za približne 20 minút, takže si rýchlym dobitím zabezpečíte niekoľko ďalších hodín fungovania. K dispozícii sú samozrejme aj rôzne šetriace režimy, ktoré vám pomôžu s predĺžením výdrže batérie v prípade, že sa nachádzate ďaleko od nabíjačky, ale zariadenie potrebujete ešte používať.

Alcatel-Idol-4S-screenshot-14.png Alcatel-Idol-4S-screenshot-15.png

HODNOTENIE | Alcatel Idol 4S

Priznáme sa, že sme boli pred testovaním tohto zariadenia mierne skeptickí. Alcatel nie je až tak známy výrobca a od ich smartfónovej novinky sme si nesľubovali veľa. Alcatel Idol 4S ale musíme pochváliť najmä za naozaj kvalitné konštrukčné spracovanie, tenký profil a za dostatočne vysoký výkon. Fotoaparátu by sa zišla optická stabilizácia a softvér by si zaslúžil odtučňovaciu kúru od bloatware-u. Povesť tejto novinky ale zachraňuje výborná výdrž batérie na jedno nabitie. A čo cena? U nás toto zariadenie kúpite za približne 430 EUR.

alcatel-idol-4S-recenzia-11

Plusy

  • displej,
  • konštrukčné spracovanie, 
  • výkon, 
  • výdrž batérie, 
  • VR okuliare a množstvo príslušenstva v balení.

Mínusy

  • množstvo bloatware-u, 
  • umiestnenie tlačidla vypínania,
  • fotoaparát citlivý aj na jemné pohyby rúk, 
  • vyššia cena (430 EUR). 
25.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+