MojAndroid

Spoločnosť Avast zverejnila prostredníctvom svojho oficiálneho blogu dôležitú informáciu o podvodoch šírených cez aplikáciu WhatsApp. Podvod spočíva v tom, že vám do súkromnej správy príde podvodná informácia o získaní lákavých kupónov do obchodných reťazcov. Správa vás falošne zavádza a ponúka kupóny len za kliknutie na špeciálny odkaz.

Náš tip
Avast zverejnil rebríček aplikácií, ktoré najviac vybíjajú, či spomaľujú telefón

Spomínaný odkaz však nie je oficiálnou stránkou obchodného reťazca, ale prepojením na neznámy server útočníkov myprize.club či iných alternatívnych serverov, ktoré sú aktuálne predmetom analýzy. Podvod zasielaný prostredníctvom aplikácie WhatsApp sa aktuálne vyskytuje na území Českej republiky. Falošné lákavé kupóny ponúkajú zľavu v obchodnom reťazci Albert. Používatelia sa však stretli aj s falošným odkazom na obchodný reťazec Tesco. Je teda možné, že existuje viac ekvivalentov falošných správ.

Po prípadnom kliknutí na falošné prepojenie budete presmerovaný na falošnú stránku útočníkov. Tam môžete údajne pod časovým nátlakom získať falošné zľavové kupóny. Následne môžete byť presmerovaný na ďalšiu falošnú stránku, ktorá má zabezpečiť údržbu vášho zariadenia. Predstiera falošný program a reálne na pozadí môže prevádzkovať úplne odlišné činnosti. Podvodné stránky sa budú snažiť získať od vás osobné údaje alebo vás môžu vyzývať k zaplateniu poplatku napríklad za falošnú antivírusovú ochranu.

Situácia je naďalej monitorovaná spoločnosťou Avast. Aktuálne nie je známy prípad daného podvodu na území Slovenskej republiky. Je však rozhodne potrebné byť ostražitý. Ak náhodou obdržíte podobnú správu s lákavým odkazom pre zľavové kupóny, na prepojenie neklikajte a správu jednoducho ignorujte.

Zdroj: avast

3.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+