MojAndroid

Avast je spoločnosť, ktorá bola založená už v roku 1998 a je známa predovšetkým kvôli svojmu antivírusovému softvéru. Ten je v ponuke v bezplatnej, ale aj platenej verzii a medzi používateľmi sa stal obľúbeným. Portál Techradar informoval o tom, že spoločnosť dostala pokutu vo výške 16,5 milióna dolárov (približne 15,2 milióna eur).

Porušovanie práv a súkromí používateľov

Americká Federálna komisia pre obchod (FTC) udelila nielen túto pokutu, ale aj zákaz spoločnosti predávať dáta používateľov pre reklamné účely. Avast podľa tohto rozhodnutia porušuje práva a súkromie svojich spotrebiteľov tým, že bez ich súhlasu zbiera, uchováva a predáva údaje o ich prehliadaní internetu. 

Od roku 2014 údajne dcérska spoločnosť Avastu, Jumpshot, nazhromaždila viac ako 8 PB (približne 8200 TB) informácií o prehliadaní, a to vrátane jedinečných identifikátorov, časových pečiatok, informácií o zariadeniach a polohe používateľov. Problémom je hlavne to, že Avast svojich používateľov o zbere dát neinformoval. Samotný zber dát zakázaný nie je, no používateľ na to musí dať súhlas. A to sa v tomto prípade nestalo.

Je to pomerne zaujímavé, pretože na jednu stranu spoločnosť sľubuje ochranu pred vírusmi a tretími stranami, no na druhú stranu sama zbiera údaje bez súhlasu. Tieto klamlivé praktiky prvýkrát vyšli najavo v roku 2019. Avast má okrem pokuty zakázané aj licencovať alebo predávať údaje o prehliadaní, čím určite vážne utrpia ekonomické ukazovatele spoločnosti.

“Síce s niektorými tvrdeniami FTC nesúhlasíme, sme radi, že sme túto záležitosť vyriešili a tešíme sa, že budeme naďalej slúžiť našim miliónom zákazníkov po celom svete,” uvádza hovorca Avastu.

Avast už čelil kritike aj v minulosti

Spoločnosť bola v minulosti kritizovaná za to, že do počítačov používateľov inštaloval nežiadúci softvér, napríklad prehliadač Avast Secure Browser. V roku 2019 bolo zistené zneužívanie zraniteľnosti v operačnom systéme Windows na inštaláciu vlastného sotvrévu bez vedomia používateľov. No a v minulom roku FTC obvinila Avast zo spomínaného zbierania citlivých údajov používateľov. Firma už vtedy dostala pokutu vo výške 5 miliónov dolárov.

Avast má aj napriek kontroverznej minulosti stále niekoľko dôležitých výhod. Ponúka napríklad bezplatnú verziu svojho antivírusového softvéru, ktorá poskytuje základnú ochranu používateľom pred vírusmi a malvérom. V nezávislých testoch dosahuje Avast veľmi dobré výsledky a tiež ponúka širokú škálu rôznych funkcionalít.

Bezpečnosť je dôležitá aj v bankovom sektore

Portál MôjAndroid.sk spúšťa už deviaty ročník ankety Smart Banka. Ide o jedinečnú anketu, v ktorej v spolupráci s čitateľmi hľadáme banky s najlepším mobilným bankovníctvom a smart funkcionalitami na Slovensku. Ktorá banka pôsobiaca na Slovensku má podľa vás najlepšiu mobilnú aplikáciu? Aj váš hlas môže rozhodnúť o víťazovi.

Mohlo by vás zaujímať:

Tento rok sme pripravili niekoľko noviniek – aktualizovali sme zoznam funkcionalít a pripravili aj dve nové kategórie – Bezpečnosť a Investície. Hlasovanie prebieha od 26. januára do 31. marca 2024. Na základe odovzdaných hlasov budú vyhodnotené najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú jednotlivé banky.

Ako sa chrániť pred online podvodmi?

O rôznych podvodoch píšeme na našom portáli veľmi často. Snažíme sa tým informovať našich čitateľov, ktorí môžu tieto informácie podávať ďalej a chrániť tak svojich blízkych pred stratou peňazí či citlivých údajov. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, vytvorili sme príručku s názvom Ako byť smart a nesadnúť na lep podvoníkom.

V tejto príručke dostanete všetky dôležité informácie pekne pokope. Dozviete sa viac o rôznych druhoch podvodov, no nechýbajú ani užitočné informácie, ako sa pred nimi efektívne chrániť.

Okrem toho vás však dokáže ochrániť aj prevencia vo forme bezpečnostného riešenia ESET Mobile Security. To vám dokáže pomôcť najmä pri škodlivých aplikáciách, ktoré z vás chcú vytiahnuť peniaze.

Avast Antivirus & Sicherheit
Avast Antivirus & Sicherheit
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
  • Avast Antivirus & Sicherheit Screenshot
Náš tip
Čo Slováci sledujú najviac na Disney+? Na prvom mieste je nestarnúca klasika
24.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+