MojAndroid

Minulý týždeň v stredu začali padať domáce routre spoločnosti Asus. Problémy začali podľa majiteľov týchto zariadení 16. mája. Výpadky sa podľa portálu BleepingComputer dotkli zákazníkov po celom svete.

Čo spôsobilo pád routera?

Používatelia hlásili problémy s modelmi ako napríklad AC68U, AC86U, AX55, AX56U, AX86U alebo AX89X, ktoré predáva Asus aj na Slovensku. Nepomohol im ani reštart zariadenia, po ktorom router vydržal v chode len pár minút, kým nedošla pamäť a opäť padol. Podľa vyjadrení výrobcu mohol za chybu vlastný zle konfigurovaný server.

Asus
Vyjadrenie spoločnosti Asus | Zdroj: BleeepingComputer.com

Spoločnosť Asus mala 16. mája vydať chybný súbor definícií pre bezpečnostnú technológiu Asus AiProtection (ASD), ktorá každý router zo servera aktualizuje a to dokonca aj keď sú automatické aktualizácie vypnuté. Chyba spôsobila, že proces sa neustále načítaval do operačnej pamäte routera (RAM) a došlo k vyčerpaniu všetkej dostupnej pamäti (OOM).

Ako opraviť chybu routera?

Chybným súborom v internej pamäti routera mal byť /jffs/asd/chknvram20230516. Chyba sa odstraňuje jeho vymazaním alebo obnovením. Najspoľahlivejšou a najjednoduchšou metódou je v tomto prípade obnovenie routera do továrenských nastavení. Stačí stlačiť tlačidlo Reset na tele vášho routera.

Po obnove sa načíta predchádzajúce nastavenie routera. To zároveň znamená, že predchádzajúca konfigurácia prístupového bodu sa nenávratne stratí a bude potrebné opäť nastaviť sieť aj s heslom manuálne. Pokiaľ sa router následne opäť aktualizuje, tak by už nemal nastať jeho pád, pretože chyba  v súbore definícií bola spoločnosťou Asus odstránená 18. mája.

Náš tip
Huawei Watch 4: Nová technológia vhodná pre diabetikov

 

23.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+