MojAndroid

Austrália sa chystá predložiť návrh zákona, ktorý by uložil povinnosť sociálnym sieťam demaskovať trollov, botov a rôznych iných záškodníkov. Sociálne siete budú povinné zdieľať informácie o používateľoch, ktorí šíria podvodné komentáre, povedal Scott Morrison, austrálsky premiér. Správu priniesol portál Reuters.

Austrália chce odhaliť trollov na sociálnych sieťach

Austrálska vláda to riešila s najvyšším súdom a verdikt znel, že vydavateľov je možné viniť za obsah vytvorený komentátormi. Z toho dôvodu sa niektorí vydavatelia (napr. CNN) rozhodli, že odoprú Austrálčanom prístup na svoje facebookové stránky.

Austrália chystá zákon na ochranu používateľov sociálnych sietí
Austrália chystá zákon na ochranu používateľov sociálnych sietí | Zdroj: Miroslav Schwamberg

“Online svet by nemal byť divokým západom, kde sa anonymne pohybujú roboti, bigoti, trolovia a iní zákerní používatelia, ktorí takto môžu ľuďom ublížiť,” povedal Morrison na televíznom tlačovom brífingu. “To sa nemôže diať v reálnom svete a neexistuje žiadny dôvod, aby sa to mohlo diať v digitálnom svete.” 

Nová legislatíva prinesie mechanizmus sťažností, ktorý umožní človeku, ktorý sa cíti napadnute, šikanovane alebo inak nepríjemne, požiadať platformu o to, aby daný materiál stiahla. Ak by sa tak nestalo, súdny proces by mohol sociálnu sieť prinútiť, aby zverejnila detaily záškodníka.

„Digitálne platformy – tieto online spoločnosti – musia mať procesy, ktoré umožnia odstránenie takéhoto obsahu,“ povedal Morrison.

“Vytvorili priestor a musia ho zabezpečiť, a ak to neurobia, prinútime ich prostredníctvom zákonov, ako je tento.”

Náš tip
Ulož.to odmení očkovaných 20 GB kreditom na 6 mesiacov zadarmo

29.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+