MojAndroid

Vo svete smartfónov od jeho počiatku prebieha spor o tom, ktorý systém je lepší – Android alebo iOS. Jeden z argumentov pre prospech systému iOS hovorí, že je bezpečnejší ako Android. Dnes už však toto tvrdenie nie je úplne pravdivé. Zabezpečenie Androidu sa počas uplynulých rokoch výrazne zlepšilo a tento trend pravdepodobne bude pokračovať aj v budúcnosti. Portál Xiaomi MIUI teraz prináša štyri veci, ktoré z Androidu robia v porovnaní s iOS bezpečnejší systém.

1. Zvýšené zabezpečenie pomocou špeciálneho hardvéru

V oblasti zabezpečenia zohráva veľkú úlohu aj hardvér zariadenia. Niektorí výrobcovia si na tomto dávajú veľmi záležať. Napríklad smartfóny, tablety aj nositeľné príslušenstvo od spoločnosti Samsung majú vstavaný bezpečnostný systém Knox, ktorý pri spustení zariadenia zabraňuje načítaniu škodlivých programov.

Samsung Knox
Knox | Zdroj: Samsung

2. Neustály vývoj a zlepšenie Androidu

Pre hackerov je stále jednoduchšie napadnúť zariadenia s Androidom, avšak mnohé zraniteľnosti, cez ktoré by sa doň vedeli dostať, sú pravidelné zaplátané prostredníctvom aktualizácií. Veľkým benefitom Androidu je taktiež jeho veľká používateľská základňa a prístupný zdrojový kód, vďaka čomu je možné odhaliť potencionálne problémy so zabezpečením skôr, ako reálne ohrozia veľkú skupinu ľudí.

Android sa taktiež neustále zlepšuje a rozrastá a mnoho nových funkcií a možností. Spoločnosť Apple naopak aj po rokoch zostáva pri kontroverznejšej stratégii. Jednoducho povedané, súčasti systému vylepšuje len v nevyhnutných prípadoch.

3. Custom ROMky

V predchádzajúcom bode sme spomínali dôležitosť používania najnovšej verzie systému. Avšak nie všetky zariadenia dostávajú pravidelné aktualizácie. Dnes sa síce dĺžka softvérovej podpory Android zariadení zlepšuje, no staršie alebo lacnejšie modely sú stále podporované len tri alebo štyri roky, pričom ku koncu životnosti dostanú novú bezpečnostné záplaty len každých pár mesiacov.

Tu na scénu prichádzajú custom ROMky, s ktorými neoficiálnou cestou do svojho telefónu dostanete najnovšiu verziu operačného systému spolu s aktuálnymi bezpečnostnými záplatami. Výhodou je aj fakt, že ich spravuje jeden človek alebo malá skupina vývojárov, čím dokážu rýchlejšie reagovať na spätnú väzbu používateľov. Pri ich výbere neoficiálnych ROM však opatrne, pretože môžete dosiahnuť opačný efekt a vaše zariadenie zbytočne ohroziť.

4. Náročnosť prelomenia

Zabezpečenie Androidu sa v poslednej dobe zlepšilo natoľko, že teraz sa do zariadenia majú problém dostať aj orgány činné v trestnom konaní. Kedysi nevedeli prelomiť len zariadenia so systémom iOS, no teraz ich pri práci potrápia aj Androidy. Pre iOS dokážu použiť nástroj Cellebrite, pomocou ktorého získajú napríklad údaje o polohe, správy, záznamy hovorov či kontakty. Na Androide je však získavanie dát oveľa komplikovanejšie a daný nástroj je v tomto prípade nevyužiteľný.

Náš tip
Spomaľovanie smartfónov. Čo ho spôsobuje a ako problém vyriešiť?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+