Vo svete smartfónov od jeho počiatku prebieha spor o tom, ktorý systém je lepší – Android alebo iOS. Jeden z argumentov pre prospech systému iOS hovorí, že je bezpečnejší ako Android. Dnes už však toto tvrdenie nie je úplne pravdivé. Zabezpečenie Androidu sa počas uplynulých rokoch výrazne zlepšilo a tento trend pravdepodobne bude pokračovať aj v budúcnosti. Portál Xiaomi MIUI teraz prináša štyri veci, ktoré z Androidu robia v porovnaní s iOS bezpečnejší systém.
1. Zvýšené zabezpečenie pomocou špeciálneho hardvéru
V oblasti zabezpečenia zohráva veľkú úlohu aj hardvér zariadenia. Niektorí výrobcovia si na tomto dávajú veľmi záležať. Napríklad smartfóny, tablety aj nositeľné príslušenstvo od spoločnosti Samsung majú vstavaný bezpečnostný systém Knox, ktorý pri spustení zariadenia zabraňuje načítaniu škodlivých programov.
2. Neustály vývoj a zlepšenie Androidu
Pre hackerov je stále jednoduchšie napadnúť zariadenia s Androidom, avšak mnohé zraniteľnosti, cez ktoré by sa doň vedeli dostať, sú pravidelné zaplátané prostredníctvom aktualizácií. Veľkým benefitom Androidu je taktiež jeho veľká používateľská základňa a prístupný zdrojový kód, vďaka čomu je možné odhaliť potencionálne problémy so zabezpečením skôr, ako reálne ohrozia veľkú skupinu ľudí.
Android sa taktiež neustále zlepšuje a rozrastá a mnoho nových funkcií a možností. Spoločnosť Apple naopak aj po rokoch zostáva pri kontroverznejšej stratégii. Jednoducho povedané, súčasti systému vylepšuje len v nevyhnutných prípadoch.
3. Custom ROMky
V predchádzajúcom bode sme spomínali dôležitosť používania najnovšej verzie systému. Avšak nie všetky zariadenia dostávajú pravidelné aktualizácie. Dnes sa síce dĺžka softvérovej podpory Android zariadení zlepšuje, no staršie alebo lacnejšie modely sú stále podporované len tri alebo štyri roky, pričom ku koncu životnosti dostanú novú bezpečnostné záplaty len každých pár mesiacov.
Tu na scénu prichádzajú custom ROMky, s ktorými neoficiálnou cestou do svojho telefónu dostanete najnovšiu verziu operačného systému spolu s aktuálnymi bezpečnostnými záplatami. Výhodou je aj fakt, že ich spravuje jeden človek alebo malá skupina vývojárov, čím dokážu rýchlejšie reagovať na spätnú väzbu používateľov. Pri ich výbere neoficiálnych ROM však opatrne, pretože môžete dosiahnuť opačný efekt a vaše zariadenie zbytočne ohroziť.
4. Náročnosť prelomenia
Zabezpečenie Androidu sa v poslednej dobe zlepšilo natoľko, že teraz sa do zariadenia majú problém dostať aj orgány činné v trestnom konaní. Kedysi nevedeli prelomiť len zariadenia so systémom iOS, no teraz ich pri práci potrápia aj Androidy. Pre iOS dokážu použiť nástroj Cellebrite, pomocou ktorého získajú napríklad údaje o polohe, správy, záznamy hovorov či kontakty. Na Androide je však získavanie dát oveľa komplikovanejšie a daný nástroj je v tomto prípade nevyužiteľný.
odomknutie bootloaderu a nahratie custom ROM či prípadný root moc zabezpečeniu nepridáva..to asi bežný BFU robiť nebude a ani by nemal
Ten článok muselo písať nejaké decko, čo nemá ani páru o bezpečnosti a v živote nedržalo iphone v ruke, čiže android ovca. Apple má širokú základňu testerov vo svojim public beta programe, kde sťahujete rannú verziu systému, ktorý vám nielenže hľadá automatizovane konflikty v kóde, či bezpečnostné hrozby a automaticky ich posiela do apple, ale rovnako tieto chyby môžete hľadať aj vy a reportovať ich šikovnou apkou priamo do apple. Čiže bezpečnosť iOS nespočíva len v tom, že je systém uzavretý od bordelu ale aj využíva v rámci iCloud+ pokročilé dns a vpn funkcie na riadne zabezpečenie voči vonkajším útokom z internetu alebo domácej siete. Tak si najskôr niečo naštudujem, než napíšem článok úplne o ničom, ktorý ma len pohladiť ego android ovciam.
Niekedy s myslim ze tiez je dobresi prestudovat veci predtym ako ich niekam napisem. Custom ROMky by som asi nedavala ako “+” k bezbecnosti. To ze si nahram do telefonu poslednu verziu OS este neznamena ze bude aj bezpecnejsia (nevies ake zmeny v danje ROM bli spravene). Na druhu stranu existuju ai ROM ktore sa orientuju na bezpecnost (pripadne na ochranu osobnych udajov ale to je na dlhsie, a casto su dostupne na maly pocet zariadeni)
Neustaly vyvoj a zlepsovanie prebiha aj v iOS… Knox je sice super ale to je asi len vysadou Samsungu a nieandroidu ako celku.
Taktiez kolega hore neviem ci pouzil aj nieco ine ako iOS alebo len kritizuje opacnu stranu. To co poppisujes s iCloud+ dosiahnes bez problemov aj na androide, akurat ze v iOS to uz mas “out-of-box”, a to je to co maju “apple-fans” radi -> ze vezmem zaridenie do ruky a fungujem, nic nemusim nastavovat.
Kto vedel ako nato tak to pouzval davno predtym ako apple prisiel s nejakym iCloud+ bez ohladu na operacny system mobilneho telefonu.
Takze suhlasim s tym ze je potrebne si predtym ako nieco napisem aj nastudovat to nieco ;)
Reágoval som len na fakt, že aj apple má základňu testerov aj bez toho, aby museli zverejňovať kód a ešte podstatnejšiu výhodu, keďže ten kód je ladení na konkrétne zariadenie a nie milión verzii android zariadení. A už hneď v ďalších riadkoch si mi dokázala, že o iCloud+ nevieš nič, ale keďže si žena, rád pomôžem 😉 tu si to môžeš naštudovať: https://support.apple.com/sk-sk/guide/icloud/mmfc854d9604/icloud
a ak sa niekedy budeš chcieť zapojiť do programu testerov pre apple, tu si ktorékoľvek apple zariadenie, či sú to hodinky, apple tv, mac, iPad, alebo iPhone, môžeš pomocou konfiguračného profilu zaregistrovať a bez problémov testovať nový beta public systém pre apple: https://beta.apple.com/sp/betaprogram
Čo je iCloud+?
Nový iCloud+ pozostáva z troch hlavných bodov. V jednoduchosti pôjde o špecifickú VPN, šifrovaný mail a neobmedzené úložisko pre HomeSecure video (kamery s podporou Apple HomeKit).
1. VPN s názvom Private Relay bude smerovať dátový prenos cez dve unikátne a šifrované relácie, pričom každá z nich obsahuje iné údaje a dáta. Týmto spôsobom sa dosiahne to, že prípadný „narušiteľ“ nebude vedieť kto daný web navštívil a odkiaľ tieto údaje pochádzajú. Apple tvrdí, že to nie je klasická VPN-ka, nakoľko sa údaje prenášajú až prostredníctvom druhého presmerovania. Toto nastavenie bráni ktorejkoľvek strane, vrátane spoločnosti Apple, vidieť všetky údaje o prehliadaní.
Cele roky od pocatia 3ky som mal ios. Pred 4 rokmi som presiel na android. Z pohladu bezpecnosti rozhodne pri ios nieje co riesit. Pri andoide je nevyhnutne mat antivir a uplnou katastrofou je googleplay. Applestore je absolutne safe…. na druhej strane android je z pohladu prevadzky jednoduchsi a prehladnejsi co mi plne vyhovuje.
antivirus na androide? A načo? Google Play je katastrofa? Prečo? Nechápem tieto nezmysly čo tu píšete
antivirus na androide? no to je dobra otazka na ktoru neviem odpovedat a davam to na diskusiu. Googleplay je oproti applestoru naozaj katastrofa z pohladu poctu infikovanych softov malware a inych infiltracii. To nie su nezmysli to su fakta z pohladu incidentov pre obe platformy.
To akože vážne ? Tento článok je riadny blud. Android nikdy nebol a ani nebude tak bezpečný ako IOS. 🙈🙈
a dôvod týchto nezmyselných tvrdení? Si bezpečnostný expert, ktorý sa vyzná alebo len chudáčik, ktorý sa doma nudi?
autor by asi nemal tolko fetovať, najprv som si myslel, že ide o 1. apríloveho šaška, ale toto je fakt moc
no tlieskam, toto je fakt komentár hodný inteligenta
Tento clanok je nastatstie prvoaprilovy zart. Odlahlo mi.