MojAndroid

Súčasťou operačného systému Android je aj ART, čo je skratka pre Android Runtime. Táto súčasť OS sa dočkala v poslednom období množstva vylepšení. Ide o kritickú súčasť softvéru, ktorá má na starosti možnosť spúšťať aplikácie. Jeho úlohou je taktiež optimalizovať výkon zariadenia pre danú aplikáciu. Android Runtime dostane významnú aplikáciu, ktorá urýchli vaše zariadenie. Téme sa venuje portál Xiaomiui.

Očakávať možno rýchlejšie spúšťanie aplikácií

Aplikácie pre Android sú naprogramované v jazykoch Java alebo Kotlin. Tie musia byť po spustení preložené prostredníctvom Android Runtime. Čím rýchlejšie preklad prebehne, tým skôr sa samotná aplikácia spustí. Vývojári musia na to klásť dôraz a svoj kód aj vhodne optimalizovať. ART 13, teda aktuálne najnovšia verzia Android Runtime, prinesie výrazné skrátenie času potrebného na spúšťanie aplikácií. Malo by ísť až o 30-percentné zlepšenie. To bolo možné dosiahnuť vďaka schopnosti Android Runtime využívať inštrukcie zo špecifického čipsetu použitého v smartfóne.

ART 13 Android Runtime
Očakávaný pokles priemerného času potrebného na spustenie Android aplikácie | Zdroj: Xiaomiui.net

Aktualizácie ART prebiehajú cez systém Google Play na zariadeniach s Androidom 12 a novším. Google má v pláne podporu aktualizácií Android Runtime rozšíriť aj na lacnejšie modely so systémom Android Go, ktoré by bez pochýb z najnovších optimalizácií mohli niečo vyťažiť. ART 14 v budúcnosti prinesie ešte viacero ďalších vylepšení, ktoré budú môcť vývojári využiť pre účel vytvárania lepšie optimalizovaných aplikácií. Keďže použité programovacie jazyky pre Android aplikácie nepatria k najrýchlejším, je skvelé počuť, že v budúcnosti by sme sa mali dočkať efektívnejšieho ART, čo bude vo výsledku značiť pre lepší používateľský zážitok.

Náš tip
Xiaomi pripravuje svoj vlastný operačný systém kompatibilný s Androidom

25.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+