MojAndroid

V odvážnom strategickom kroku Xiaomi upiera svoj zrak na nový horizont: softvérovú dominanciu. Aj keď sa sortiment produktov neustále rozširuje, budúcnosť spoločnosti je starostlivo smerovaná okolo softvéru, a nie iba hardvéru. Tento posun nie je žiadnym prekvapením, keďže spoločnosť Xiaomi nedávno odhalila, že očakáva iba 1 % zisk z predaja svojich elektromobilov, pričom skutočný zisk sa očakáva od softvérových služieb integrovaných do týchto vozidiel, informuje Gizmochina.

Ambície Xiaomi však siahajú ešte ďalej. Objavili sa správy, ktoré naznačujú, že spoločnosť usilovne vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý je v súlade s Android Open Source Project (AOSP). Toto odhalenie naznačuje potenciálnu revolúciu v technickom priemysle, pretože tento operačný systém by si mohol nájsť cestu do rôznych zariadení, od smartfónov a tabletov až po nositeľné technológie.

Čína so svojou rastúcou populáciou, prosperujúcou ekonomikou a neutíchajúcim hladom po technológiách predstavuje kľúčový trh so smartfónmi. Napriek tomu sa líši od globálneho prostredia kvôli svojim odlišným vládnym nariadeniam, ktoré upravujú operačné systémy, obchody s aplikáciami a ich obsah. V dôsledku toho mnohé spoločnosti ponúkajú vo svojich globálnych verziách zmenené používateľské rozhrania. Zdá sa však, že Xiaomi je pripravené posunúť to ešte o krok ďalej.

Xiaomi 13
Xiaomi 13 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Xiaomi vraj horlivo pracuje na všestrannom operačnom systéme kompatibilnom s celým radom zariadení. Ústredným bodom je jeho kompatibilita so systémom Android, čo naznačuje potenciálne rozšírenie do domén mimo smartfónov. Nájsť ho možno môžeme aj v automobilových systémy a rôznych ďalších produktoch.

K niečomu podobnému donútili Huawei

Xiaomi nie je jediným hráčom v čínskej sfére smartfónov, ktorý sa snaží vytvoriť svoj vlastný operačný systém. Spoločnosť Huawei sa v tomto stala priekopníkom s vydaním systému HarmonyOS, ktorý v Číne zožal značný úspech. Strážcovia trhu špekulujú, že prvé spustenie operačného systému Xiaomi sa obmedzí na čínsky trh, čím môže priamo konkurovať Huawei. Tento strategický manéver znamená pozoruhodný odklon od spoliehania sa spoločnosti Xiaomi na Google služby.

V súčasnosti spoločnosť Google dodáva operačný systém Android pre smartfóny Xiaomi. Hoci je Android open source, jeho funkčnosť je neodmysliteľne spojená so službami Google, ktoré nie sú dostupné pre konkurenčné operačné systémy. Aj keď to v Číne, kde sú služby Google obmedzené, nepredstavuje to tam veľkú prekážku. Globálne je to však iný príbeh. Spoločnosť Xiaomi musí postupovať opatrne, aby sa vyhla ohrozeniu používateľov zvyknutých na ekosystém Google.

Náš tip
Xiaomi predlžuje softvérovú podporu. Prvý model dostane 4 aktualizácie Androidu

23.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+