MojAndroid

Aj keď sa zdá, že Android 12 prišiel práve teraz, Android Central uvádza, že nás pravdepodobne delí len pár týždňov od toho, aby sa Android 13 objavil online vo vývojárskej forme. V minulom roku vyšli prvé ukážkové zostavy nových verzií systému Android približne vo februári alebo marci. To znamená, že aj keď je Android 12L stále vo vývoji, je čas pozrieť sa na Android 13, ktorého vydanie nakoniec pohne vpred najlepšie telefóny s Androidom roku 2023.

Aké funkcie môžeme očakávať?

Vydanie Androidu je plánované na koniec roka 2022, mohlo by ale prísť už v auguste. To iba v prípade ak sú detaily, ktoré uverejnili kódoví detektívi dôveryhodné. A keďže Google práve kompletne prepracoval svoj dizajnový štýl prostredníctvom Material You, je nepravdepodobné, že sa v Androide 13 dočkáme mnohých zásadných vizuálnych zmien. To však nevylučuje príchod viacerých nových funkcií, na ktoré sa môžeme tešiť.

Naopak s menším počtom zdrojov na vývoj zameraných na používateľské prostredie Androidu, nový Android 13 by teoreticky mohol obsahovať veľké množstvo funkcií. Prvé úniky informácií poukazujú na skutočne zaujímavé funkcie, ako sú napríklad jazykové nastavenia jednotlivých aplikácií.

Určite sa viac informácií dozvieme v čase, keď sa bude blížiť príchod Androidu 13. Zatiaľ sme však zhrnuli 5 najviac nádejných funkcií pre ďalšiu verziu tohto operačného systému. Nižšie nájdete to, čo dúfame, že Android prinesie, práve z dôvodu oslavy svojich 14. narodeniny.

1. Plávajúce okná a lepší multitasking

Výrobcovia telefónov a tabletov s Androidom, ako je Samsung, ponúkajú podporu plávajúcich okien v určitej forme už viac ako 5 rokov. Je teda načase aby sa multitasking v systéme Android rozvinul a poskytol používateľom väčšiu kontrolu nad spôsobom, akým používajú svoje aplikácie.

Funkcia plávajúceho okna by mala veľký zmysel na tabletoch a skladacích zariadeniach, vychádzajúc z aktualizácie, ktorá už prebieha pre Android 12L. Ako už to bolo v minulosti, Google by si mal požičať dizajn od niektorých z najlepších výrobcov. ColorOS od Oppo ponúka plávajúce okná už viac ako rok, pričom najnovšie vydanie ColorOs 12 zabezpečuje pohodlné a intuitívne fungovanie tejto funkcie na priemerne veľkých smartfónoch, ako sú série Find X2 a X3.

Keďže sa multitasking s rozdelenou obrazovkou stáva na skladacích telefónoch čoraz populárnejším, Google by sa mal pokúsiť urýchliť a zjednodušiť preskakovanie medzi pármi aplikácií. Ako spoločnosť Samsung ponúka už roky, spôsob, ako pripnúť konkrétne kombinácie aplikácií na panel úloh, alebo na iný podobný panel so skratkami, by dával veľký zmysel.

2. Viac prispôsobiteľný Material You

Material You v systéme Android 12 bol dobrý začiatok, no Google môže ešte viac zabezpečiť, aby vám pomohol urobiť vaše najosobnejšie počítačové zariadenie ešte osobnejším. Celosystémová podpora pre balíky ikon by bola jednou z nich, pretože ich podporuje nespočetné množstvo iných výrobcov, ale nie Google priamo v operačnom systéme. Automatické upravovanie ikon má tiež priestor na zlepšenie. Momentálne momentálne je v beta verzii viac ako štyri mesiace po vydaní stabilného Androidu 12. Radi by sme videli viac podporovaných ikon a rozhranie API, ktoré vývojárom aplikácií umožní jednoducho umiestniť svoju značku do ikony s motívom Material You.

Podrobnejšia kontrola nad paletou farieb by bola tiež vítanou zmenou. V súčasnosti existuje len niekoľko desiatok paliet, ktoré ponúka Android 12 na telefónoch Pixel no mnohé z nich sú dosť stlmené. Výber doplnkových farieb však nie je taký jednoduchý, ako ich ľubovoľný výber z farebnej palety. Napriek tomu si myslíme, že Google by mohol ponúknuť oveľa viac možností, pokiaľ ide o farby v systéme Android 13. Skoré úniky naznačujú, že Google by na tom mohol pracovať.

3. Lepší Google Discover

Informačný kanál Google Discover, spravodajský kanál na paneli domovskej obrazovky úplne vľavo väčšiny telefónov s Androidom, sa využíva veľmi málo. Tento priestor, ktorý začal fungovať ako Asistent Google takmer pred desiatimi rokmi, kedysi zobrazoval aktuálne informačné karty. Dokázal to na základe vašej polohy, času, dňa, kalendára a ďalších faktorov. Momentálne sú však tieto informácie rozdelené do iných oblastí, ako je napríklad obrazovka Asistenta Google a miniaplikácia „At A Glance“ na telefónoch Pixel.

Príklad toho, ako by sa tento prémiový smartfón mohol lepšie využiť, je možné vidieť v nedávnom úniku zanedbaného prototypu obrazovky inteligentného zámku, ktorý nedávno unikol Android Authority. Rozšírením funkcie „At A Glance“ by sa tieto obrazovky naplnili vecami, ako sú ovládacie prvky inteligentnej domácnosti, keď ste doma, alebo podrobnosti o verejnej doprave a vernostných kartách, keď ste vonku.

Nie je dôvod, prečo by sa to nedalo skombinovať s objavovaním obsahu a najlepšími časťami obrazovky, aby sa do budúcich zariadení so systémom Android 13 vrátil skutočne užitočný informačný kanál Discover.

4. Viac “sladkých pochúťok”

Google v systéme Android 10 tvrdo odbočil od prezývok „sladká pochúťka“ pre Android, hoci interné kódové názvy ako „Queen Cake“ (Android 10), „Red Velvet Cake“ (Android 11) a „Snow Cone“ (Android 12), nedávno unikli. Android 13 je údajne podľa informácií „Tiramisu“.

Názvy sladkých pochúťok spôsobili, že vydania systému Android boli zábavné, a to spôsobom, akým sa suché očíslované vydania systému Android 10 úplne nezhodujú. Pre priemerného nadšenca, ktorý nesleduje technické detaily každej novej zostavy, mená dezertov a ich pridružení maskoti Bugdroid zosobňujú nové verzie platformy.

Spoločnosť Google mala niekoľko dobrých dôvodov na prechod na očíslovaný plán vydávania najnovších verzií systému Android, v neposlednom rade preto, aby sa vyhla zmätkom v neanglicky hovoriacich oblastiach. Navyše, za pár krátkych rokov by bojoval s Androidom V, W, X, Y a Z. Stále sa však nemôžeme ubrániť nádeji, že vydanie Androidu 13 bude oficiálne sprevádzať socha robota držiaceho spomínaný lahodný taliansky dezert.

5. Väčšia stabilita pri spustení

V porovnaní s priemernou verziou Androidu mal Android 12 pomerne hrubú beta verziu dostupnú online. Tiež bol verejne spustený neskôr, než sme očakávali. Najmä na telefónoch Pixel od Google to bolo až do najnovšej januárovej aktualizácie softvéru relatívne plné chýb. Je možné, že to bolo spôsobené veľkým množstvom zmien zavedených v systéme Android 12, čo bola najrozsiahlejšia aktualizácia systému Android za posledné roky. Mohol to tiež spôsobiť Covid-19 svojim vplyvom na vývojový cyklus, či dokonca počiatočnými problémami s vlastným procesorom Tensor od Googlu. Bez ohľadu na hlavnú príčinu by sme dúfali v stabilnejšie vydanie Androidu 13.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Všeobecná nervozita skorých verzií Androidu 12 mala dominový efekt na širší ekosystém. Jedno používateľské prostredie od Samsungu zdedilo poruchu Pixel, ktorá narušila prehrávanie médií na pozadí v aplikáciách, ako je YouTube. OnePlus musel stiahnuť svoju aktualizáciu kvôli neprehliadnuteľným chybám, aj keď je pravda, že táto značka má svoje vlastné softvérové ​​výzvy. Snaží sa tým integrovať svoju platformu OxygenOS do systému ColorOS materskej značky Oppo. Prinajmenšom Google tentoraz úplne neprepracuje používateľské rozhranie systému Android, takže si optimisticky myslíme, že Android 13 bude mať výrazne stabilnejšie vydanie.

Android 13 prichádza čoskoro!

Android 13 bude s nami skôr, ako sa nazdáme. Predchádzajúce roky nám poskytli prvé vývojárske ukážky nových verzií Androidu vo februári alebo marci. Po nich nasledovala stabilnejšia verejná beta verzia v máji alebo júni s konečným vydaním začiatkom jesene. Popri novom tablete a skladacom systéme Android 12L, ktorý príde koncom jari, to bude určite rušný rok na uvedenie nového Androidu na trh.

Náš tip
Okamžité platby: Tatra banka a Raiffeisen zvýšili nízke limity
11.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+