MojAndroid

Koncom októbra predstavil Google beta verziu systému Android 12L, ktorý je upraveným Androidom 12 pre  zariadenia s väčšími obrazovkami. Teraz dostáva svoju prvú aktualizáciu, ktorá prináša nové API a nástroje, ktoré pomôžu vývojárom upraviť aplikácie pre veľké obrazovky. Informáciu priniesol portál AndroidDevelopersBlog.

Android 12L je momentálne dostupný len pre jeden tablet

Aj po aktualizácii zostáva systém Android 12L naďalej v beta verzii.. Zatiaľ jediným zariadením, ktoré môže využívať tento systém, je tablet Lenovo Tab  P12 Pro. Neskôr by sa ho mal dočkať aj jeho predchodca Lenovo Tab P10 Pro. Práve tablety sú typom zariadení, pre ktoré je Android 12L určený. V týchto dňoch môžete v ankete NAY Android Roka 2021 hlasovať za najlepšie z nich.

Lenovo Tab P11 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik


Nové API rozhranie a nástroje, ktoré prináša aktualizácia:

  • Vzory Material dizajnu pre veľké obrazovky – Nová príručka Material You dizajnu pomôže  škálovať používateľské používateľské rozhranie aplikácie (UI na všetky typy obrazoviek.
  • Jetpack Compose pre adaptívne používateľské rozhranie – Jetpack Compose uľahčí spracovanie zmien používateľského rozhrania naprieč rôznymi veľkosťami obrazoviek alebo komponentov. K dispozícii je príručka pre vytváranie adaptívnych rozložení.
  • Triedy veľkosti okien pre manažovanie používateľského rozhrania – Triedy veľkosti okien sú body zobrazenia, ktoré vám pomôžu jednoduchšie navrhovať, vyvíjať a testovať rozloženia aplikácií s meniteľnou veľkosťou. Nájdete ich v nástroji Jetpack WindowManager 1.1.
  • API pre vkladanie aktivity – S týmto rozhraním môžete využiť ďalšiu oblasť zobrazenia na veľkých obrazovkách zobrazením viacerých aktivít súčasne. Príkladom je vzor List-Detail
  • Vizuálny linting v Android Studio – V Android Studio pribudne nový nástroj na vizuálny linting, ktorý proaktívne zobrazuje upozornenia a návrhy používateľského rozhrania pri overovaní rozloženia, ktoré vám pomôžu identifikovať potenciálne problémy na veľkých obrazovkách.
  • Emulátor s nastaviteľnou veľkosťou – Táto nová konfigurácia emulátora sa dodáva s Android Studio a umožňuje vám rýchlo prepínať medzi štyrmi referenčnými zariadeniami – smartfónom, skladacím zariadením, tabletom a desktopom pre jednoduchšie testovanie.
Náš tip
Oppo Find N: Silná konkurencia pre Samsung Galaxy Z Fold3?
10.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+