MojAndroid

Je ťažké uveriť, že Android 4.4 KitKat bol predstavený už pred 10 rokmi. Na oslavu desiateho výročia Androidu KitKat sa Google tomuto operačnému systému rozhodol podarovať niečo nezvyčajné, a to definitívny koniec podpory. Správu priniesol portál Android Authority.

Android 4.4 KitKat a jeho koniec podpory

Podľa aktuálnych štatistík Android 4.4 KitKat stále aktívny využíva asi 15 miliónov používateľov. Ide o podiel 0,5 % zo všetkých aktuálne používaných zariadení. Smartfóny s týmto operačným systémom už naďalej nebudú mať prístup k službám Google Play. Pre amerického giganta je podiel pod 1 % dostatočne nízky na to, aby si mohol dovoliť skončiť tieto staršie zariadenia podporovať. Pokiaľ náhodou vlastníte nejaký telefón alebo tablet s týmto softvérom, služby od Google budú na ňom fungovať ešte do začiatku augusta tohto roka.

Android KitKat
Android KitKat

V dnešnej dobe je plnohodnotné používanie tak starej verzie Androidu dosť obmedzené. Výrobcovia pre tieto modely už v žiadnom prípade nevydávajú bezpečnostné aktualizácie a množstvo vývojárov programuje svoje aplikácie pre novšie operačné systémy. Používatelia tak k mnohým funkciám momentálne nemajú prístup. Starší model, ktorý beží na platforme Android 4.4 KitKat, môžete opätovne spojazdniť napríklad inštaláciou alternatívnej ROM s vyššou verziou Androidu. A na akej verzii operačného systému beží váš smartfón? Aktuálne je najčastejšie využívaný Android 11.

Náš tip
Čo všetko o vás vedia aplikácie a čo môžu sledovať? Takto to zmeníte | Návod

25.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+